گزارش ایزو وب

آزمون مهم دولت در تعیین نرخ خرید تضمینی

آزمون مهم دولت در تعیین نرخ خرید تضمینی

یك هفته تا اختتام شهریورماه مانده و دولت در طول این مدت زمانی باید قیمت خرید تضمینی محصولات كشاورزی همچون گندم را تعیین و ابلاغ كند.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، حدود یک هفته تا اختتام شهریورماه مانده و دولت در این زمان زمانی باید قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی همچون گندم را تعیین و ابلاغ کند.
امسال شرایط تحریم، جنگ اقتصادی و اهمیت تامین امنیت غذایی، بحث پشتیبانی از تولید و تولیدکننده داخلی را برجسته تر می کند همینطور با عنایت به این که قیمت نهاده های تولید همچون کودها و سموم شیمیایی اخیراً بین ۳ تا ۵ برابر شده است دولت باید مبادرت به تعیین نرخ خرید تضمینی منطقی و متناسب با هزینه های تولید و نرخ تورم کند.
نظر تولیدکنندگان: ۵ هزار تومان / ‏نظر دولت: ۳، ۸۰۰ تومان
سال گذشته دولت قیمت خرید تضمینی گندم را ۲۲۰۰ تومان در هر کیلوگرم اعلام نمود اما با اعتراض تولیدکنندگان، در مرحله بعد قیمت را به ۲۵۰۰ تومان افزایش داد. تشکل های تولیدی و کارشناسان بخش کشاورزی معتقدند با عنایت به نرخ تورم و افزایش هزینه های تولید، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید باید بیشتر از ۵ هزار تومان باشد.
شنیده شده شورای اقتصاد امروز دوشنبه قیمت خرید تضمینی گندم را بررسی می کند و نظر دولت روی ۳۸۰۰ تومان است در کنار این مساله نمایندگان مجلس با تصویب طرح دو فوریتی اصلاح خرید گندم دست شورای اقتصاد را از این کار کوتاه می کنند.
به اعتقاد کارشناسان در صورتیکه امسال قیمت مناسبی برای گندم تعیین و آنرا بموقع اعلام نکنند تولید این محصول استراتژیک با چالش مواجه می شود؛ در همین زمینه سید جعفر حسینی، مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امسال شورای اقتصاد ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات نهاده های کشاورزی را حذف کرده و با افزایش ۳ تا ۵ برابری قیمت سموم و کودهای شیمیایی، افزایش اجاره بهای ماشین آلات کاشت، داشت و برداشت، افزایش حقوق و دستمزد کارگر، افزایش وحشتناک هزینه های استهلاک، تعمیر و نگهداری تأسیسات و… نیز مواجه هستیم.
حسینی افزود: ازاین رو دیگر کشت محصولات اساسی مثل گندم، جو، کلزا، چغندر، پنبه و.. برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست و کشاورزان هیچ علاقه ای به کشت ندارند که این امر امنیت غذایی را به مخاطره می اندازد و ثمره سال ها تلاش کشاورزان در رسیدن به خودکفایی و قطع وابستگی به کشورهای دیگر را به هدر می دهد.
حسینی خاطرنشان کرد: دولت یک هفته فرصت دارد تا قیمت محصولات کشاورزی را با عنایت به هزینه های واقعی تولید تعیین و اعلام نماید و امسال کشاورزان منتظر می مانند تا با عنایت به قیمت های اعلامی تصمیم بگیرند و مبادرت به کشت کنند.
وی افزود: با شرایط موجود قیمت گندم باید حداقل ۵، ۰۹۲ تومان و کلزا ۱۰، ۲۲۰ تومان و چغندر ۱، ۱۰۰ تومان و جو ۴۱۰۰ تومان باشد تا رضایت کشاورزان را جلب نماید.قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای نرخ خرید تضمینی گندم به ۵، ۴۸۴ تومان افزایش یافتدر این راستا محمد تاجر مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی قبل از افزایش قیمت نهاده های تولید همچون سموم و کودهای شیمیایی، نرخ ۴، ۵۰۰ تومان را برای خرید هر کیلوگرم گندم به شورای اقتصاد پیشنهاد داده بود که با افزایش قیمت نهاده ها، این رقم را به ۵، ۴۸۴ تومان تغییر داده است. وی افزود: قیمت پیشنهادی نظام صنفی نیز قبل از افزایش قیمت کودها و سموم شیمیایی ۵، ۰۹۲ تومان بوده ولی هم اکنون این رقم بر مبنای بررسی های انجام شده، حدود ۶، ۰۰۰ تومان است. مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه شنیده می شود نظر دولت برای قیمت گندم در سال زراعی جدید ۳، ۸۰۰ تومان است، اظهار داشت: متأسفانه طی سال های اخیر شورای اقتصاد، قانون خرید تضمینی را سر بریده است. در این قانون باید به سه آیتم هزینه های تمام شده تولید، نرخ تورم و قیمت جهانی گندم توجه گردد اما شورای اقتصاد هر سال بدون توجه به این موارد، قانون خرید تضمینی را وتو می کند؛ بدون آنکه آنالیز انجام شده درباره قیمت را منتشر کند. وی خاطرنشان کرد: در صورتیکه دولت تصمیم اشتباهی امسال در این عرصه بگیرد، امنیت غذایی به چالش کشیده می شود و علاوه بر امنیت غذایی جامعه، معیشت کشاورزان که ۳۰ میلیون جمعیت کشور را می سازند، با چالش مواجه خواهد شد.از رهبر انقلاب درخواست ورود به ماجرا را داریممشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اظهار داشت: ما از رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری درخواست می نماییم که به این ماجرا ورود کنند چون که تصمیمات سالهای اخیر شورای اقتصاد، با نگاه به مساله امنیت غذایی کشور نبوده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی: قیمت تمام شده تولید گندم بالای ۴۵۰۰ تومان است
اعتراضات گسترده در حوزه اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی باعث شد که اخیراً نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح دو فوریتی اصلاح خرید گندم را پیگیری کنند. طرحی که روز گذشته دو فوریت آن در مجلس تصویب گردید و بزودی جهت بررسی به صحن علنی مجلس خواهد آمد.
در همین راستا سید جواد ساداتی نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر درباره طرح دو فوریتی اصلاح خرید تضمینی محصولات کشاورزی مهم به ویژه گندم اظهار داشت: خوشبختانه دوفوریت این طرح با رأی بسیار بالا در مجلس تأیید شد.
وی افزود: با افزایش هزینه های تولید محصولات کشاورزی و اخیراً نیز افزایش ۵ برابری قیمت کودهای شیمیایی، هزینه تمام شده تولید بالا می رود در نتیجه اگر قیمت خرید تضمینی اعلام شده اقتصادی و منطقی نباشد کشاورزان مبادرت به کشت نمی کنند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه الان هزینه تمام شده تولید یک کیلوگرم گندم بیشتر از ۴۵۰۰ تومان است، اضافه کرد: اگر نرخ خرید تضمینی دولت، کمتر از ۴۵۰۰ تومان باشد کشاورزان گندم نمی کارند و باید این محصول را وارد نماییم که همین الان قیمت گندم وارداتی بیشتر از ۵ هزار تومان برای ما تمام می شود.
ساداتی نژاد افزود: ازاین رو بهتر است بجای این کار، ۴۵۰۰ تومان در ازای هر کیلوگرم گندم به کشاورز داخلی بدهیم که هم تولید صورت گیرد هم اشتغال افراد گرفتار مخاطره نشود هم در تامین امنیت غذایی گرفتار مشکل نشویم چون سال قبل هم دولت نرخ گندم را ۱۰۰۰ تومان زیر نرخ واقعی تعیین و ابلاغ نمود و امسال نیز شنیده ها حاکی از قیمتی در محدوده ۳۰۰۰ تومان است که رقم پایینی به حساب می آید.
تشکیل شورای تعیین قیمت خرید تضمینی با حضور کشاورزان
وی خاطرنشان کرد: در طرح دو فوریتی مجلس، پیشنهاد شده یک شورا متولی تعیین قیمت گندم شود. پیش از این کشاورزان در زمینه تعیین قیمت خرید تضمینی نقشی نداشتند اما پیشنهاد شده که در این شورا سه کشاورز خبره حضور داشته باشند و نظرات خویش را اعلام کنند.
ساداتی نژاد افزود: پیشنهاد شده که این شورا متشکل از بخش دولتی (وزیر جهاد، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه)، نمایندگان تشکل های کشاورزی (نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، نظام مهندسی و…)، سه کشاورز خبره و دو نماینده ناظر مجلس باشد که قیمت محصولات اساسی را بررسی و اعلام کنند و در نهایت این قیمت ها توسط وزیر جهاد تأیید و برای اجرا ابلاغ شود بدین ترتیب خیال کشاورز آسوده است که از تولید او حمایت می شود.
با تصویب طرح مجلس، شورای اقتصاد نقشی در تعیین قیمت های خرید تضمینی نخواهد داشت
وی افزود: ازاین رو در صورت تصویب طرح مجلس و تشکیل این شورا، شورای اقتصاد در تعیین و ابلاغ قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی نقشی نخواهد داشت.
ساداتی نژاد درباره اینکه آیا طرح مجلس و تشکیل این شورا به سال زراعی جدید خواهد رسید؟، اظهار داشت: تلاش ما این است که طرح مجلس هرچه سریع تر تصویب شود تا بتوانیم قیمت خرید محصولات کشاورزی در سال زراعی جدید را در شورای مذکور بررسی و تصویب نماییم تا منافع کشاورزان و امنیت غذایی کشور تضمین شود.

1399/06/24
13:30:43
5.0 / 5
1767
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سازمان , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web