برای جلوگیری از سفته بازی

محدودیت های جدید برای معاملات اوراق تسهیلات مسكن

محدودیت های جدید برای معاملات اوراق تسهیلات مسكن

به گزارش ایزو وب فرابورس ایران محدودیت های جدید اوراق تسهیلات مسكن برای دو بانك دولتی را اعلام نمود.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، فرابورس ایران محدودیت های جدید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره از جانب دو بانک دولتی را اعلام نمود که به شرح زیر است:
پیرو مصوبات شورای محترم پول و اعتبار، موارد ذیل در مورد اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک عامل بخش مسکن اعلام می گردد:
۱- محدودیت زمانی عدم فروش توسط خریداران در کلیه نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن بانک مذکور (تسه) به مدت ۴ ماه خواهد بود.
۲- محدودیت عدم فروش توسط خریداران اوراق برای نمادهای اوراق گواهی که فقط ۴ ماه تا آخر معاملات آن در بازار فرابورس ایران باقی مانده است، اعمال نخواهد شد بنابراین در این مقطع زمانی، نمادهای معاملاتی تسه ۹۷۰۷، تسه ۹۷۰۸، تسه ۹۷۰۹ و تسه ۹۷۱۰ مشمول محدودیت مذکور نمی باشند.
۳- در مورد اوراق گواهی صادره بانک مسکن محدودیت ورود سفارش خرید و انجام معامله به میزان حداکثر ۲۸۰ ورقه برای هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی می باشد.
۴- متقاضیان خرید می بایست محدودیت های مذکور را در مورد ورود سفارشات خرید و معاملات انجام شده رعایت نمایند، تخطی از پیام ناظر بازار و ورود سفارش منجر به ارجاع مبحث به مرجع رسیدگی به تخلفات گردد.
موارد ذیل در مورد نمادهای اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک ملی اعلام می گردد:
۱- اعتبار اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی (تملی) جهت نقل و انتقال (خرید و فروش) در بازار فرابورس در نمادهای معاملاتی (تملی ۷۱۰۱) و پیش از آن از روز ۱۵ ماه ذکر شده در شرح نماد به مدت ۳ سال و اعتبار مابقی نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی (تملی) جهت نقل و انتقال (خرید و فروش) در بازار فرابورس از روز ۱۵ ماه ذکر شده در شرح نماد به مدت ۲ سال تقویمی می باشد.
۲- اعتبار کلیه اوراق گواهی صادره جهت دریافت تسهیلات تا یک ماه بعد از توقف نماد معاملاتی آن در بازار فرابورس ایران می باشد.
۳- محدودیت حجمی هر سفارش خرید (حداکثر تعداد اوراق بهادار در هر سفارش) جهت نماد معاملاتی اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک ملی به تعداد ۲۴۰ ورقه تعیین گردیده است.
خاطرنشان می شود به دنبال ورود سفته بازان به بازار اوراق تسهیلات مسکن و افزایش قیمت این اوراق در ماه های خرداد و تیر ماه سال جاری، امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران در تیر ماه اعلام نمود برای پیشگیری از خرید و فروش این اوراق برای مقاصدی غیر از دریافت تسهیلات مسکن، مقرر است دامنه نوسان این اوراق به حداقل کاهش یابد؛ اما همچنان خبری از این اتفاق نیست و شورایعالی بورس هنوز مصوبه ای برای تغییر دامنه نوسان اوراق تسهیلات مسکن در نظر نگرفته است.

1399/06/23
12:52:07
5.0 / 5
1688
تگهای خبر: بازار , بانك , بورس , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web