رییس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران پاسخ داد

آخرین خبرها از واردات واكسن آنفلونزا به كشور

آخرین خبرها از واردات واكسن آنفلونزا به كشور

رئیس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران آخرین وضعیت واردات واكسن آنفلونزا به كشور را شرح داد.


محمود نجفی عرب در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: یکی از داروهایی که در سال های گذشته به شکل ثابت و با هماهنگی وزارت بهداشت به کشور وارد شده، واکسن آنفلونزا بوده است. این واکسن از راه بخش خصوصی و با انجام هماهنگی های لازم با تولیدکنندگان بین المللی به کشور وارد شده و در اختیار بخش درمان قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه در سال های قبل تقاضا برای واکسن آنفلونزا محدود بود، بیان نمود: ما در سال های گذشته عددی بین یک تا یک و نیم میلیون دوز واکسن به کشور وارد می کردیم که بخشی از آن در اختیار بخش درمان و بخشی در اختیار مردم قرار می گرفت و به صورت کلی بخش قابل توجهی از جامعه، نسبت به استفاده از این واکسن اقدام نمی کرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی سلامت اتاق تهران افزود: از طرفی با عنایت به این که واکسن آنفلونزا تاثیری یک ساله دارد و در یک محدوده فصلی خاص در سال مصرف می شود، امکان وارد کردن بیشتر آن وجود نداشت، چونکه واکسن بعد از مدتی اگر استفاده نشود، دور ریختنی می شود.
نجفی عرب با اشاره به افزایش تقاضا برای واکسن آنفلونزا تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا، بیان نمود: سال جاری ویروس کرونا شرایط خاصی را در این حوزه به وجود آورده و با عنایت به این که احتمال گسترش ویروس در فصول سرد سال بیشتر است، این سفارش که جامعه واکسن آنفلونزا استفاده نماید تا همزمانی شیوع این دو ویروس رخ ندهد، تقاضا برای واکسن را افزایش داده است.
وی افزود: با عنایت به این که احیانا در ایران هم تقاضا برای واکسن آنفلونزا افزایش پیدا کند، بخش خصوصی در این حوزه همکاری خود با وزارت بهداشت را ادامه خواهد داد و تلاش می شود با استفاده از ظرفیت های موجود در بازار، میزان واکسن مورد احتیاج به کشور وارد شود.
به قول نجفی عرب، فعلا معلوم نیست که چه میزان از این واکسن به ایران وارد خواهد شد ولی تلاشهای همزمان وزارت بهداشت و بخش خصوصی، با هدف تأمین تمام نیاز کشور در این حوزه ادامه دارد.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، با عنایت به شیوع کرونا و احتمال گسترش سرعت این شیوع در فصل های سرد، برخی متخصصان پیشنهاد کرده اند که سال جاری بخش گسترده تری از جامعه در مقابل آنفلونزا واکسینه شوند.
با عنایت به افزایش تقاضای جهانی برای این واکسن در سالجاری، هنوز معلوم نیست چه تعداد از این واکسن امسال وارد ایران خواهد شد.
با عنایت به جهش مداوم ویروس آنفلونزا، واکسن این ویروس تنها ایمنی یک ساله بوجود می آورد و واکسیناسیون آن هر ساله تکرار می شود.
منبع:

1399/05/24
15:42:16
5.0 / 5
1138
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web