وام كرونا چند ضامن می خواهد؟

وام كرونا چند ضامن می خواهد؟

ایزو وب: درراستای پرداخت تسهیلات حمایتی كرونا، وزارت كار مبلغ وام كرونا و تضامین و وثایق مورد نیاز برای دریافت وام را اعلام نمود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع کرونا فعالیت خیلی از صنوف و کسب و کارها بخصوص مشاغل خدماتی مختل و گرفتار مشکل شد و بر این اساس دولت با هدف حفظ اشتغال موجود در بنگاهها و پشتیبانی از کارگران پرداخت تسهیلات حمایتی با نرخ سود ترجیحی ۱۲ درصد را مصوب کرد تا در اختیار بنگاههای خدماتی و تولیدی صدمه دیده از کرونا قرار گیرد.
پرداخت تسهیلات حمایتی به شاغلین کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا و فعالان اقتصادی ۱۴ رسته منتخب از سیزدهم خرداد ماه شروع شده و مشمولان برای گرفتن وام به بانکها معرفی شده اند.
نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد و دوره بازپرداخت تسهیلات، با احتساب دوره تنفس از اول آبان ماه و به مدت دو سال است. وثایق و تضامینی که برای دریافت تسهیلات از جانب بانکها دریافت می شود، متفاوت و با عرضه سفته و معرفی ضامن خواهد بود. سقف مبلغ سفته هم ۱.۵ برابر اصل سود تسهیلات است.
برابر اعلام وزارت کار، تسهیلات تا سقف ۱۶ میلیون تومان، نیازمند سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک و تسهیلات ۱۶ میلیون تا ۴۸ میلیون تومانی نیازمند سفته متقاضی یا چک به همراه یک ضامن است. تسهیلات ۴۸ تا ۱۶۰ میلیون تومانی، به سفته متقاضی یا چک با دو ضامن نیاز دارد. برای وام ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی عرضه سفته متقاضی یا چک به همراه سه ضامن لازم است و برای درخواست تسهیلات بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان هم عرضه تضمین صادره از جانب صندوق های ضمانت و یا به تشخیص بانک عرضه وثیقه های متعارف مورد نیاز است.
بر مبنای آخرین آمارها، بیشتر از ۴۰۷ هزار واحد در سامانه کارا به نشانی https: //kara.mcls.gov.ir ثبت نام کردند که از این تعداد پرونده ۱۶۵ هزار واحد معادل ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات تکمیل و جهت پرداخت به مؤسسات و بانکهای عامل ارسال شده است.
پیش از این وزارت کار بیشتر از یک میلیون واحد اقتصادی صدمه دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول کار بودند را شناسایی و با ارسال پیامک، مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا اعلام نموده است.
هم اکنون ۱۴ رسته اصلی و ۵۵۰ زیر رسته در پرداخت وام و تسهیلات بنگاه های صدمه دیده از کرونا وجود دارد که بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه را شامل می شود.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، مهلت ثبت نام برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا که پیش از این تا آخر تیرماه اعلام شده بود با مصوبه کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، ۵ روز دیگر تمدید گردید و بر این اساس متقاضیان تا ۵ مرداد فرصت دارند به سامانه کارا رجوع و درخواست وام خویش را ثبت کنند.
منبع:

1399/04/31
13:32:56
5.0 / 5
1393
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web