معاون گمرك ایران:

3 و نیم میلیون تن كالای اساسی در بنادر و گمركات موجود است

3 و نیم میلیون تن كالای اساسی در بنادر و گمركات موجود است

به گزارش ایزو وب معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران اظهار داشت: میزان كالای غیر كانتینری كه كالاهای اساسی را می سازند حدود 3.5 میلیون تن می شود كه در بنادر و گمركات موجود است.به گزارش ایزو وب به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی گفت: میزان کالای غیر کانتینری که کالاهای اساسی را می سازند حدود ۳.۵ میلیون تن است که در بنادر و گمرکات موجود است. میزان کالاهای غیر کانتینری و غیر اساسی نیز ۳.۳ میلیون تن هستند که در بنادر و کشتیرانی موجودند.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اظهار داشت: اگر کالایی شرایط ترخیص از گمرک را داشته باشد از گمرک ترخیص می شود اما بطور کلی زمان دو ماهه برای صاحبان کالا در نظر گرفته شده است که می تواند کالای خودرا در گمرک نگه دارد.
وی اضافه کرد: اگر در تشریفات کالا موانعی وجود داشته باشد سبب رسوب کالا در بندر و گمرک خواهد شد و تا موانع برطرف نشود کالا در گمرک می ماند تا زمانی که صاحب کالا نسبت به خروج و امحای کالا اقدام نماید.
ارونقی اشاره کرد: ممکنست پیش از ثبت سفارش کالا حمل و در گمرک بماند که در صورت نداشتن تشریفات گمرکی کالا در گمرک می ماند. گمرک تا مجوزهای قانونی را کسب نکند نمی تواند اجازه ترخیص کالا را صادر کند.
۸۰ درصد صاحبان کالا به سبب مشکلات، نمی توانند کالا را از گمرک خارج کنند
وی اضافه کرد: ۱۰ تا ۲۰ درصد صاحبان کالا، کالا را در گمرک نگه می دارند اما ۸۰ درصد صاحبان کالا به سبب مشکلاتی که از طرف سازمان های مختلف پیش می آید نمی توانند کالا را از گمرک خارج کنند بدین سبب باید صاحبان کالا با آرامش خاطر کالا را از گمرک خارج کنند.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک: باتوجه به ارتباط گمرک با ۳۵ دستگاه مختلف، طولانی شدن تشریفات کالا برای ستاندن مجوزهای قانونی سبب ایستایی کالا در گمرک می شود.
ارونقی اضافه کرد: بمنظور تسریع در انجام امور گمرکی تمامی سازمان ها مکلفند تحت نظارت گمرک اقدام نمایند تا گمرک بتواند تشریفات گمرکی را انجام دهد و در صورت همکاری سازمان ها با گمرک ایستایی در گمرک به حداقل خواهد رسید.
ارز به نهاده های دامی تخصیص نیافت
همچنین نهاوندی سخنگوی واردکنندگان نهاده های دامی در ارتباط تلفنی اظهار داشت: در حوزه دامی به سبب فساد پذیر بودن هیچ واردکننده ای علاقه ندارد کالا در گمرک بماند.
وی اضافه کرد: هفته گذشته بدون هیچ آگهی بانک مرکزی اطلاعیه ای داد که مالکیت کالا به واردکننده منتقل نشده است بدین سبب به سبب پروسه خاصی که دارد تمام مراحل قانونی برای واردات را طی کردیم که ارز لازم تخصیص نیافت و کالا از گمرک ترخیص نشد.
نهاوندی اظهار داشت: ۱۵ روز زمان می برد تا نهاده های دامی از وزارت جهاد کشاورزی اجازه بگیرد تا پس از ترخیص از گمرک توزیع شود. پس از آن نیز باید ده تا ۱۵ روز برای مجوزهای سازمان انتظار منتظر بمانیم.


منبع:

1399/04/30
14:20:51
5.0 / 5
1815
تگهای خبر: بانك , سازمان , كالا , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web