آغاز تهاتر نفت با مطالبات

آغاز تهاتر نفت با مطالبات

به گزارش ایزو وب وزیر نیرو درباره وصول مطالبات از مسیر تهاتر با نفت اظهار داشت: كارهای خوبی دراین زمینه شروع شده و اشتیاق فراوانی در میان طلبكاران وجود دارد كه حداقل قسمتی از طلب خودرا با بهره گیری از مكانیزم تهاتر نفت تسویه كنند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در حاشیه مراسم بهره برداری همزمان از مرکز پایش صنعت برق و پروژه ارتقاء ۲۱ مگاواتی ظرفیت نیروگاه شاهرود در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: برای اجرای این کار ضوابط و شرایط وزارت نفت نیز مهمست و اساسا آنچه را که مصلحت می دانند در قالب کلی سیاست های دولت مدنظر قرار خواهند داد.
وی با ابراز امیدواری از این که امسال بتوان از این سازوکار استفاده کرد، اظهار نمود: ممکنست این افراد شخصا توان صادرات نداشته باشند، اما به لحاظ ظرفیت هایی که دارند می توانند از مجموعه هایی که دارای اهلیت این کار هستند استفاده کنند.
وزیر نیرو با اشاره به تغییر ساعت کار ادارات اشاره کرد: یکی از خاصیت هایی که شرایط کرونا برای کشور رقم زده به اصطلاح تغییر ساعات کاری بوده که تا حدی نیز ما از آن بهره مند شده اید، منتهی من با وزیر کشور درباب تغییر ساعات اداری صحبت داشتم و گویا امروز ایشان جلسه ای با استانداران خواهند داشت و اساسا در مورد این مساله صحبت خواهند کرد و اگر نیاز باشد در این مساله تصمیم گیری صورت خواهد گرفت.
بگفته اردکانیان، اگر قرار باشد این مساله در یک استان بسته به شرایط دما و مسائل دیگر اعمال شود، در ایام آتی نتیجه کار عنوان خواهد شد و این مساله از طرف وزارت کشور اطلاع رسانی می شود.
وزیر نیرو با اشاره به استفاده وزارت نیرو از قانون ۱۲ رفع موانع تولید برای تبدیل نیروگاه ها به سیکل ترکیبی اظهار نمود: امیدواری ما همچنان برقرار است که بتوانیم از این سازوکار قانونی برای تبدیل ۷۵۰۰ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی استفاده نمائیم که دراین رابطه نیز مذاکرات خوبی در ستاد هماهنگی اقتصاد دولت انجام شده است و سازمان برنامه و بودجه نیز همکاری خوبی با ما دارد که امیدواریم امسال اتفاقات خوبی دراین زمینه محقق شود.
او همینطور در پاسخ به سوالی در خصوص این که وزارت نیرو چه برنامه ای برای جذب سرمایه داخلی دارد، اشاره کرد: وزارت نیرو همچون دستگاه هایی است که بخش قابل توجهی از آنچه بعنوان دستاورد و اجرای پروژه به مردم اعلام می کند به اتکای سرمایه داخلی است. بعنوان مثال در چالش هر هفته الف - ب - ایران ۶۰ درصد سرمایه گذاری هایی که سال قبل ظرف شش ماه معادل ۳۳ هزار و ۴۵۳ میلیارد تومان افتتاح شده با اتکای سرمایه گذاری غیردولتی بوده است.
اردکانیان با بیان این که ما هم از فرصت های قانونی در این بخش استفاده می نماییم و هم در کار تنوع بخشی به منابع مالی به اندازه ای متبحر شده ایم که باید این سوال پرسیده شود که چگونه در شرایط تحریم و وجود محدودیت منابع دولتی و کاهش صادرات نفت سال قبل ۳۳ هزار میلیارد تومان و امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح نماییم بدین سان با اتکای بیش از پیش به سرمایه داخلی توانسته ایم کارها را پیش ببریم و امیدواریم این مساله وسعت یابد به شکلی که حتی اگر مضیقه ها نیز رفع گردد، عدم اتکاء به درآمدهای نفتی در ما نهادینه شود.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان همین طور در مراسم بهره برداری همزمان از مرکز پایش صنعت برق و پروژه ارتقای ۲۱ مگاواتی ظرفیت نیروگاه شاهرود در هشتمین هفته از پویش هر هفته الف _ ب_ایران همچون پروژه های به بهره برداری رسیده به ۳ سد مخزنی، ۲۲ هزار هکتار شبکه های اصلی آبیاری و زهکشی، یک پروژه بزرگ آب شهری، ۴ تصفیه خانه فاضلاب، چهار واحد نیروگاهی با ظرفیت ۶۶۵ مگاوات و دو نیروگاه تجدیدپذیر به ظرفیت ۸ مگاوات اشاره نمود.
وی با اشاره به دو بخش «ساخت و سازها» و «ساز و کارها» در چالش امسال، اظهار داشت: ساخت و ساز به معنای آنچه که همیشه انجام داده ایم و به آن تحت عنوان الف_ ب_ایران به صورت متمرکز شامل راه اندازی نیروگاه ها، سدها، شبکه ها، تصفیه خانه ها و... می پردازیم، اما ساز و کارها بخش مهم تری است که می تواند بستر سهل کننده ساخت و سازها باشد.

اردکانیان با اشاره به افتتاح مرکز پایش صنعت برق در چارچوب یک پروژه ساز و کاری و ارتقای راندمان یک واحد بخار نیروگاه شاهرود بعنوان یک پروژه ساخت و سازی اظهار داشت: در این نیروگاه بعنوان یکی از نقاط شروع این عرصه فعالیت، از امروز به مدد فناوری که محصول کار فرزندان و مدیران باتجربه کشور است، شاهد افزایش بیش از دو درصدی راندمان این واحد از میزان موجود خواهیم بود.
وی با اشاره به کاهش نیم درصدی تلفات شبکه برق کشور در سال قبل اظهار داشت: این کاهش سبب صرفه جویی در میزانی از سوخت مصرفی نیروگاه ها شد و معادل همه سوختی بود که در طول سال برای تولید برق صادراتی کشور استفاده کردیم؛ پس این عرصه جدید در صنعت برق و در بخش آب هم که معطوف به افزایش راندمان شامل منابع مالی، فناوری های موجود و منابع انسانی است، مسیر جدیدی را برای توسعه پایدار کشور باز می کند. ما قطعا" این مسیر را با شدت ادامه می دهیم و این افزایش و ارتقای راندمان در نیروگاه شاهرود سبب صرفه جویی شایان توجه در سوخت و تولید برق بیشتر می شود.
وزیر نیرو ماحصل افزایش ۲۱ مگاواتی راندمان نیروگاه شاهرود را برابر با تامین نیاز ۸۰ هزار نفر جمعیت در زمان خاموشی احتمالی برنامه ریزی شده عنوان نمود و اظهار داشت: اگر خاموشی برنامه ریزی شده بدهیم مانند این خواهد بود که یک شهر ۸۰ هزار نفری از خاموشی نجات پیدا می کند؛ این قبیل کارها وسعت زیادی دارد و از این عرصه بیشتر خواهیم شنید.
کاهش نیم درصد تلفات شبکه معادل صرفه جویی سوخت یک سال تولید برق صادراتی کشور
وزیر نیرو با اشاره به کاهش نیم درصدی تلفات شبکه برق کشور در سال قبل اظهار داشت: این کاهش سبب صرفه جویی بزرگی در سوخت مصرفی نیروگاه ها شد و معادل همه سوختی بود که در طول سال برای تولید برق صادراتی کشور استفاده کردیم.
وی ادامه داد: این عرصه جدید در صنعت برق و در بخش آب هم که معطوف به افزایش راندمان شامل منابع مالی، فناوری های موجود و منابع انسانی است، مسیر جدیدی را برای توسعه پایدار کشور باز می کند. ما اساسا این مسیر را با شدت ادامه می دهیم و این افزایش و ارتقای راندمان در نیروگاه شاهرود سبب صرفه جویی شایان توجه در سوخت و تولید برق بیشتر می شود.
وزیر نیرو همین طور اظهار نمود: در آغاز فصل تابستان، هفته اول تیر برای ما وزارت نیرویی ها، علاوه بر هفته مدیریت مصرف آب فرصتی است که ارتباط خودرا با مردم دراین زمینه فعال تر کرده و به خود و هم وطنان، بیشتر یادآوری نماییم که چقدر مهمست در کنار همه تلاش ها برای تولید و عرضه این دو محصول راهبردی (آب و انرژی)، سهم و نقش خودمان را در رعایت آداب و عادات صحیح تر در مصرف این دو ایفا کرده و از این جهت زندگی را برای خود و فرزندانمان توام با رفاه و آسایش بیشتر رقم بزنیم.
وی با اشاره به هفته هشتم پویش هر هفته_الف_ب_ایران اضافه کرد: با اتکای به تجربه موفق پویش در نیمسال ۹۸ با اتمام ۲۲۷ پروژه با سرمایه بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان، امسال را با ظرفیت بیشتر و ابعاد وسیع تری آغاز کردیم و تا آخر سال ۹۹، ۲۵۰ پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب به بهره برداری خواهد رسید. بااینکه شرایط تحریم است اما این، انگیزه ما را برای تلاش بیشتر و وفای به عهد مضاعف می کند.
اردکانیان افزود: امسال موفق شدیم نتیجه سال ها زحمت و تلاش همه دست اندرکاران صنعت برق را در چارچوب نخستین های برقی تدوین نماییم که نسخه ای از آن تقدیم رهبر معظم انقلاب شد و با اظهار لطف ایشان در خصوص تقدیر از تلاش همه همکاران و تاکید بر ادامه کار با همین جدیت و همچون توجه دادن ما به عرصه بسیار مهم که عرصه شبکه های انتقال است، مواجه شدیم. ما در کوتاه ترین زمان ممکن توفیق پیدا کردیم که نخستین پاسخ را به این توجه دقیق و هوشمندانه ایشان عرضه نماییم و آن، پروژه ای است که امروز با عنوان افتتاح مرکز پایش شبکه انتقال و توزیع برق کشور به ثمر رسید.
وی اظهار داشت: به مدد مرکز مزبور، تمامی این سیستم در معرض رویت خواهد بود و با دقت فراوان خواهیم توانست تمام نقاط این شبکه وسیع و عملکرد آن و مدیرانمان را در عرصه های مختلف مدنظر داشته باشیم و از دل این پایش دقیق و رویت پذیری شبکه، پروژه های مهمی برای بهبود سیستم انتقال و اتصالاتی که دارد و احیانا روشن شدن نقاط ضعف آن و پایداری این سیستم عاید خواهد شد.
اردکانیان با اشاره به لزوم راه اندازی این مرکز اضافه کرد: قسمتی از سرمایه گذاری های صنعت برق در کنار تولید و ساخت نیروگاه ها معطوف به این سیستم خواهد بود و دولت و مجلس مانند همیشه ما را مدد خواهند داد که امید است با دانستن قدر توجه رهبری، در این صنعت زیربنایی به ویژه در سال جهش تولید و در ماه های گرم سال بر تلاش ها و فعالیت ها افزوده شود. عملکرد ما مورد توجه آحاد هموطنان است.
وی اظهار داشت: با کمک مردم، این تابستان را که گرمایش زودتر به ما رسیده و به نظر استمرار خواهد داشت، با اتخاذ روش های صحیح مصرف تبدیل به تابستانی همراه با آسایش خواهیم کرد.
اردکانیان در عین حال با اشاره به نقش بخش خصوصی در سرمایه گذاری برای پروژه ها اظهار داشت: این اشتیاق و علاقه و تاکید بر واگذاری پروژه های بیشتر به بخش خصوصی فعال در این حوزه، در بخش نیروگاه های تجدیدپذیر و حرارتی علامت دیگری است از اینکه صنعت برق و وزارت نیرو هر چند مبالغ هنگفتی بدهکار است، اما از خوش حساب ترین و مورد اعتمادترین بدهکاران به همکاران خود در بخش خصوصی است و این اشتیاق به مشارکت بیشتر در پروژه های بیشتر علامت پابرجایی، پایداری و وفای به عهد است.
وزیر نیرو با اعلان اینکه تلاش تمام همکاران ما این است که با برداشتن بارهای مالی از دوش سرمایه گذاران به آنها مجال بیشتری برای مشارکت داده شود، اظهار نمود: هر چند منتظر روشن شدن مکانیزم بازگشت سرمایه توسط دولت بودیم، خوشبختانه حال که شرایط برای بازپرداخت سرمایه از محل صرفه جویی سوخت فراهم شده، به محض ستاندن مصوبه از هیئت وزیران که در دستور کار است با بهره گیری از بند «و» تبصره یک، این پرداخت ها فعال می شود.
در صورت ضرورت از سوخت مازوت استفاده می کنیم
همین طور همایون حائری - معاون وزیر نیرو در امور برق - در جمع خبرنگاران با اشاره به ضرورت استفاده نیروگاه ها از سوخت مایع اظهار نمود: در تابستان نیروگاه ها را آماده کردیم و تمام تعمیرات اساسی روی نیروگاه ها انجام گرفته است، به شکلی که هم اکنون تمام نیروگاه ها با تمام ظرفیت در حال کار هستند و سوخت اصلی نیروگاه ها نیز گاز است.
وی اظهار نمود: اگر احتیاطا مشکلی در راه سوخت رسانی گاز به نیروگاه ها به وجود آید مجبور به استفاده از سوخت مایع هستیم، اما اگر گاز بطور کامل تامین گردد باتوجه به این که نیروگاه ها گازسوز هستند، از سوخت دیگری استفاده نمی نماییم.
معاون وزیر نیرو در امور برق با تاکید بر این که اگر مشکلی ایجاد شود، مجبور به استفاده از سوخت مایع برای نیروگاه ها هستیم تا در تامین برق مشترکان مشکلی به وجود نیاید، اظهار داشت: درباب نیروگاه شهید مفتح نیز باید بگویم که در این نیروگاه از گازوئیل استفاده نمی گردد، اما اگر مشکلی پیش آید از مازوت استفاده خواهیم کرد.
وی با بیان این که تامین سوخت نیروگاه برعهده وزارت نفت می باشد، افزود: اگر به نیروگاه ها سوخت گاز داده شود، اساسا از سوخت گاز استفاده می کنند و نیروگاه ها برای این مساله هیچ مشکلی ندارند.
تعویض کولر گازی سبب ۳۰ درصد صرفه جویی در قبوض مشترک می شود
در ادامه همین طور محمدحسن متولی زاده - مدیرعامل توانیر - در جمع خبرنگاران با بیان این که سهم سرمایه در پیک بار تابستان بسیار بالا است، اظهار نمود: بیش از ۴۰ درصد در ساعات اوج بار مربوط به سرمایش می شود که بیش از ۲۲ هزار مگاوات مصرف را دربردارد، بنا بر این بحث بهینه سازی وسائل سرمایشی در اولویت کار ما قرار گرفته است.
بگفته وی شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه همکاری خوبی در این راستا با ما داشتند، اشاره کرد: توانسته ایم مصوبه تعویض کولرهای گازی را ستاندن نماییم که هم اکنون مراحل اجرایی آن انجام، مشاور انتخاب و مقدمات برگزاری مناقصه و انتخاب سرمایه گذار در حال انجام می باشد.
مدیرعامل توانیر افزود: با همین مدل برای کولرهای آبی نیز برنامه ای را در دستور کار داریم و با انجام این پروژه ها شاهد راندمان انرژی در کشور و کاهش قیمت تمام شده و صورت حساب برق مشترکان خواهیم بود.
متولی زاده با تاکید بر این که امسال اقدامات عملیاتی این طرح انجام می شود، اشاره کرد: بر طبق مصوبه شورای اقتصاد یک سوم از هزینه انجام این کار توسط توانیر، یک سوم از محل صرفه جویی سوخت و یک سوم توسط خود متقاضی پرداخت می شود، یعنی عملا مردم حدود ۳۰ درصد از هزینه را پرداخت خواهند کرد.
منبع:

1399/04/03
15:03:27
5.0 / 5
1734
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web