رشد اقتصادی مثبت است یا منفی؟

رشد اقتصادی مثبت است یا منفی؟

ایزو وب: اعلام رشد اقتصادی از طرف مركز آمار و بانك مركزی بار دیگر به ایجاد اختلاف آماری منجر شد؛ بطوریكه مركز آمار وضعیت رشد اقتصادی ایران را در دو بخش با نفت و بدون نفت، منفی گزارش كرده است، اما بانك مركزی از رشد مثبت اقتصادی بدون نفت خبر می دهد.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، از اختلاف های آماری که همیشه بین مرکز آمار و بانک مرکزی وجود داشت و سبب ابهاماتی در آمارهای رسمی کشور می شد، در نهایت در اواخر سال ۱۳۹۷ و با مصوبه شورای عالی آمار رای بر حذف موازی کاری آماری شد و براین اساس بانک مرکزی دیگر مجاز به انتشار آمارهای مربوط به تورم، رشد اقتصادی و حساب های ملی نیست و مرکز آمار مرجع رسمی انتشار این آمار است.

با این وجود در این فاصله گرچه بانک مرکزی آمار رشد اقتصادی و یا تورم را بطور رسمی در سایت خود منتشر نمی کند، اما این آمار اغلب از طرف رئیس کل بانک مرکزی اعلام می شود.

اما طی روزهای اخیر وضعیت رشد اقتصادی در مجموع سال ۱۳۹۸ از طرف مرکز آمار اعلام گردید که نشان داد در مجموع رشد اقتصادی ایران مثبت نیست؛ به شکلی که رشد اقتصادی بدون نفت به منفی ۰.۶ و با نفت به منفی هفت رسیده بود.

به فاصله کوتاه عبدالناصر همتی - رئیس بانک مرکزی - نیز از آمار مثبت اقتصادی بدون نفت آگاهی داد و اظهار داشت که رشد اقتصادی بدون نفت مثبت ۱.۱ درصد ولی با نفت به سبب کاهش درآمدهای نفتی منفی ۶.۵ درصد بوده است.

در این شرایط وضعیت رشدی که از طرف مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام شده از این حکایت دارد که گرچه در بخش نفتی باتوجه به کاهش درآمدهای نفت رشد منفی ثبت شده و هر دو آمار این مساله را تائید می کند، ولی در بخش بدون نفت آمار مرکز آمار منفی و بانک مرکزی مثبت بوده و ۱.۵ درصد بین هر دو اختلاف آماری وجود دارد.

در بخش های دیگر این نیز اختلاف آمار دیده می شود؛ بطوریکه طبق اعلام مرکز آمار در بخش کشاورزی رشد اقتصادی سه درصد و اعلام بانک مرکزی با اختلاف ۵.۸ درصدی مثبت ۸.۸ درصد است.

در رابطه با رشد حوزه صنعت و معدن این اختلاف فاحش است و تا ۱۷ درصد می رسد، مرکز آمار رشد حوزه صنعت و معدن را منفی ۱۴.۷ اعلام نموده در صورتیکه طبق محاسبات بانک مرکزی این رشد مثبت ۲.۳ درصد است.

در بخش خدمات آمار تا حدودی نزدیک تر است و مرکز آمار منفی ۰.۳ و بانک مرکزی منفی ۰.۲ درصد اعلام نموده که بگفته رئیس کل بانک مرکزی دلیل این مساله به شیوع ویروس کرونا و اثرگذاری آن بر مشاغل این بخش برمی گردد.

براین اساسآمار مرکز آمار و بانک مرکزی در رشد اقتصادی بار دیگر سبب ایجاد اختلاف آماری شده و باتوجه به این که بانک مرکزی منع از انتشار آمار است، شاید مناسب باشد در این میان توضیح شفافی در ارتباط با این اختلاف به اذهان عمومی و خصوصاً کارشناسان و برنامه ریزان در ارتباط با اختلاف آمار ارائه شود که بدانند با اختلاف موجود، کدام آمار دقیق تر بوده و باید به آن استناد کنند، هرچند که مرجع رسمی محاسبه و انتشار آمار مرکز آمار ایران است.
مقایسه آمار مرکز آمار و بانک مرکزی از رشد اقتصادی ۱۳۹۸
رشد اقتصادی مرکز آمار بانک مرکزی با نفت ۷- ۶.۵- بدون نفت ۰.۶- ۱.۱ کشاورزی ۳ ۸.۸ صنعت و معدن ۱۴.۷- ۲.۳ خدمات ۰.۳- ۰.۲-منبع:

1399/03/25
13:57:33
5.0 / 5
1631
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web