آماری از سلطان های مسكن پردیس!

آماری از سلطان های مسكن پردیس!

ایزو وب آماری از سلطان های مسكن پردیس!


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، شرکت عمران شهر جدید پردیس در ایام اخیر اعلام نمود نقل و انتقال واحد های مسکن مهر که از اول خرداد ماه ۱۳۹۹ انجام می شود شامل ۲۵ میلیون تومان افزایش قیمت خواهد بود. مدیرعامل عمران پردیس گفته این هدف فقط در جهت مقابله با دلالان که مرتباً قیمت ها را بالا می برند انجام شده و شامل متقاضیان واقعی نخواهد بود.
روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ دلالان و سوداگران بازار مسکن پردیس یک دفعه غافلگیر شدند؛ برای اینکه دولت تصمیم گرفت ۲۵ درصد یارانه ای را که تا الان به سفته بازان پرداخت می شده را از آنها دریافت کند و همین طور سود وام آنها را از ۴ درصد به ۱۸ درصد افزایش دهد.
این تصمیم چندان به مذاق سفته بازان و بورس بازان در بازار مسکن پردیس خوش نیامده؛ تا جایی که گفته می شود طی دو روز گذشته مراجعات بسیاری را به کارگزاری مسکن مهر پردیس داشته اند. تجربه نشان داده این افراد معمولاً هم خودرا پشت سر متقاضیان واقعی پنهان می کنند؛ متقاضیانی که البته طبق گفته هدایت مدیرعامل عمران پردیس، عمدتاً از تصمیم اخیر خشنود هستند.
متقاضیان مصرفی نگران نباشند
سید مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران پردیس در توضیح مصوبه اخیر اظهار داشت: دولت تا کنون بطور متوسط ۱۰۰ میلیون تومان یارانه برای تکمیل هر واحد مسکونی در پردیس پرداخت می کرده و تمامی واحدها از وام ارزان قیمت ۴ درصد بهره برده اند. با این وجود تعداد قابل توجهی از مالکان که کارشان فقط خرید و فروش است از سکونت خودداری می کنند. بدین سبب تصمیم گرفتیم از شروع خردادماه جاری ۲۵ درصد یارانه ای را که دولت به این گروه پرداخت می کند را از آنها دریافت نماییم. یارانه وام آنها را نیز برمی داریم و سود وام آنها به ۱۸ درصد می رسد.
وی ادامه داد: اولاً افزایش اخیر قیمت، هزینه نقل و انتقال نیست. ثانیا شامل وکالت نامه هایی که قبل از شروع خرداد ۹۹ منعقد شده نخواهد بود. یعنی متقاضیان اولیه و کسانی که پیش از از شروع خرداد مبادرت به تنظیم وکالت نامه کرده بودند با همان رقم یک میلیون تومان می توانند خرید و فروش خودرا انجام دهند.
خیزش بی سر و صدای قیمت مسکن در پردیس
این صحبت هدایت نشان میدهد دلالان کماکان از ۷۵ درصد یارانه بهره خواهند گرفت؛ در صورتیکه سودهای کلانی از التهابات بازار مسکن پردیس به جیب زده اند. قیمت واحدها در پردیس طی حدود ۲.۵ سال قبل حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. دلالان فقط از دی ماه گذشته تابحال بطور چراغ خاموش قیمت ها را تا ۳۰ درصد افزایش داده اند؛ بنابر ادعای یکی از کارکنان شرکت عمران پردیس، برخی متقاضیان واقعی در تماس با مسئولان خواهان برداشته شدن تمامی کمک های یارانه ای به دلالان و نه فقط ۲۵ درصد شده اند.
سلطان های مسکن در پردیس چه کسانی هستند؟
روز گذشته خبر رسید سلطان خودرو و همسرش بیش از ۶۷۰۰ خودرو خریداری نموده اند که این قبیل فعالیت ها به التهاب بازار خودرو دامن زده است. حال باید پرسید با سلطان های مسکن در پردیس چه برخوردی می شود؟
طبق اعلام مدیرعامل عمران پردیس تعداد واحدهای در دست دلالان ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد است. از طرف دیگر عنوان می شود بعضی افراد در پردیس ۱۰۰ و حتی ۲۰۰ واحد مسکونی دارند؛ بدین سبب تعداد افرادی که دائماً بر طبل گرانی مسکن پردیس می کوبند و احتمالاً پشت اعتراضات اخیر پنهان شده اند نباید زیاد باشد.
بنا بگفته هدایت، سه گروه از تصمیم اخیر شرکت عمران ناراحت هستند؛ محتکران، دلالان و مغرضان. مغرضان کسانی هستند که بنابر ادعای هدایت از پیشرفت مسکن مهر در پردیس ناراحتند.
هزینه تولید مسکن در پردیس چند؟
باتوجه به توپوگرافی پردیس هزینه هایی که برای آماده سازی زمین انجام می شود، هزینه ساخت و ساز هر واحد مسکونی در پردیس ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است؛ در حالی که بعضی واحدها در فاز ۱۱ به حدود ۵۰۰ میلیون تومان و در فاز ۸ به بیش از ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است. این نشان میدهد با وجود کاهش یارانه های دولتی به دلالان، به سبب سود بالای خرید و فروش آپارتمان در پردیس، احیانا بازار مسکن این شهر در قبضه سوداگران باقی خواهد ماند.
منبع:

1399/02/31
16:04:34
5.0 / 5
1732
تگهای خبر: بازار , بورس , تولید , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web