بسته حمایتی نظام بانكی برای كنترل اثرات اقتصادی كرونا

بسته حمایتی نظام بانكی برای كنترل اثرات اقتصادی كرونا

ایزو وب: رئیس كل بانك مركزی نكاتی را درباره برنامه های حمایتی نظام بانكی برای كنترل اثرات اقتصادی گسترش ویروس كرونا بیان نمود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی - طی پست اینستاگرامی اظهار نمود: منتهای خواسته و آرزوی دولت و بانك مركزی، ارائه كمك های بیشتر در سطح وسیع تر و بلاعوض است، اما تحریم های ناجوانمردانه آمریكا به همراه كاهش قیمت نفت، هزینه های مقابله با ویروس كرونا و آثار درآمدی آن، امكانات داخل و خارج از بودجه دولت را به شدت در تنگنا قرار داده است.
همتی اضافه كرد: با این وجود، برای كمك به رفع نیازهای اولیه بخش بزرگی از مردم كه گرفتار لطمه شده اند، سیستم بانكی باید به سرعت تسهیلاتی به اقشار یارانه بگیر اختصاص می داد؛ پس چهار میلیون خانوار كم درآمد بین یك تا دو میلیون تومان وام قرض الحسنه چهار درصد دریافت خواهند كرد و مابه التفاوت آن تا ۱۲ درصد را دولت می پردازد. علاوه بر آن بیش از ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر نیز وام خرید با نرخ ۱۲ درصد دریافت می كنند. نرخ ۱۲ درصدی كارمزد این وام ها فقط با كمك بانك مركزی و تعدیل نرخ های ذخیره قانونی ممكن شده و كاهش بیش از این در نرخ كارمزد، باتوجه به سایر تكالیف بانك ها امكان نداشت.
رئیس كل بانك مركزی اظهار نمود: علاوه بر ۲۳ هزار میلیارد تومان وام به یارانه بگیران، بانك ها به كمك بانك مركزی، ۵۲ هزار میلیارد تومان ( از كل ۷۵ هزار میلیارد تومان ) به بنگاه ها و مشاغل لطمه دیده نیز با همان نرخ ۱۲ درصد وام می دهند. باتوجه به تعویق سه ماهه اقساط و مطالبات جاری بانك ها و مشكلات ترازنامه ای آنها، این تلاش بسیار درخور توجه است.
وی اظهار داشت: این اقدامات هم زمان، به دنبال پایدار كردن و حفظ زنجیره تولید و عرضه و تقویت قدرت خرید اقشار لطمه دیده اقتصاد است. بانك مركزی، تمامی تلاش خودرا كرده و خواهدنمود تا اقتصاد كشور با كمترین لطمه از این گذرگاه عبور كند.
منبع:

1399/01/23
13:33:00
5.0 / 5
1780
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web