نقش بانك ها در تحقق جهش اقتصادی

نقش بانك ها در تحقق جهش اقتصادی

ایزو وب: برنامه های اعلامی از طرف بانك مركزی و بانك ها برای تحقق شعار جهش اقتصادی حكایت از این مساله دارد كه نظام بانكی در وهله اول به دنبال مدیریت شرایط و بعد از آن افزایش سرمایه گذاری برای تحقق جهش اقتصادیست.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، باتوجه به تحریم های ظالمانه آمریكا مقابل كشورمان، چندین سال است كه شعارهای اقتصادی از طرف مقام معظم رهبری برای سال های جدید انتخاب و بر همین اساس، برنامه های كشور نیز بر این اساس تدوین می شود. مقام معظم رهبری امسال نیز مانند سال های گذشته، یك شعار اقتصادی را برای سال ۱۳۹۹ انتخاب كردند و آنرا «جهش اقتصادی» نامیدند تا بخش های مختلف كشور نیز برای تحقق این شعار، برنامه ریزی لازم را انجام دهند.
باتوجه به نقش مهم بانك مركزی در برنامه ریزی اقتصادی كشور، این بانك از همان ساعات ابتدایی نام گذاری امسال، آمادگی خودرا برای تحقق شعار سال و برنامه ریزی در جهت آن اعلام نمود.
«برای تحقق جهش اقتصادی، سیاست های كلان اقتصادی كشور باید شفاف و پیش بینی پذیر بوده و ریسك ها برای سرمایه گذاری و تولید، قابل مدیریت باشد». این اولین موردی است كه از طرف رئیس كل بانك مركزی برای تحقق شعار سال مطرح شده و در سال های اخیر نیز كشورمان از این حیث با مشكلاتی مواجه بوده است؛ بدین سبب نخستین اولویت بانك مركزی ادامه سیاست های مهار تورم و كنترل افزایش سطح عمومی قیمت ها در حد مقدور است كه می تواند ریسك سرمایه گذاری را كم كند.
از طرف دیگر برای تقویت واحدهای تولیدی، تامین منابع مالی یكی از نكات مهمست كه بانك مركزی در نظر دارد با ایجاد خطوط اعتباری لازم برای بانك ها به نحوی كه مشخصاً به افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی در چارچوب وام های جدید منجر شود، این منابع مالی را فراهم آورد.
یكی دیگر از اقداماتی كه هم می تواند ریسك سرمایه گذاری را كم كند و هم شرایط تولید برای واحدها را ساده تر خواهد كرد، مدیریت بازار ارز و تسهیل عرضه و تامین ارز مورد نیاز واحدهای مختلف تولیدی برای واردات مواداولیه و واسطه ای است كه این كار نیز از طرف بانك مركزی امسال ادامه خواهد یافت.
بگفته همتی، تضمین افزایش رقابت پذیری اقتصاد و صادرات با كمك به تثبیت نرخ ارز حقیقی مؤثر نیز یكی دیگر از برنامه های بانك مركزی برای جهش اقتصادی امسال است.
بانك مركزی از سال قبل عملیات بازار باز بانكی با هدف كنترل نرخ سود را به اجرا درآورده و آنطور كه گفته می شود امسال نیز می خواهد با گسترش این عملیات، فضا را برای تحریك رشد اقتصادی ایجاد كند. بانك مركزی همین طور در برنامه دارد كه از ورود منابع بانك ها به كارهای سوداگرانه جلوگیری كرده و بر اجرای سیاست های احتیاطی بانك ها تمركز كند.
به این ترتیب، بنظر می رسد كه در سال ۱۳۹۹ بانك مركزی تمام تلاش خودرا برای كنترل نرخ تورم و مدیریت بازار ارز خواهدنمود كه در صورت موفقیت در این دو هدف، ریسك سرمایه گذاری كاهش یافته و واحدهای تولیدی می توانند برای آینده و پیشرفت خود برنامه ریزی كنند. البته این امر نیازمند تسهیل روابط تجاری ایران با كشورهای خارجی هم هست كه این واحدها بتوانند مواد اولیه موردنیاز خودرا به راحتی وارد كنند.
از طرف دیگر، برای تحقق شعار جهش اقتصادی لازم است كه تسهیلات دهی بانك ها به واحدهای تولیدی افزایش پیدا كند كه برمبنای برنامه های بانك مركزی، منابع لازم برای این كار بوسیله اصلاح ترازنامه بانك ها تامین خواهد شد.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، در اولین نشست راهبردی بانك مركزی برای جهش تولید نیز، سیاست های پولی، اعتباری و ارزی مؤثر بر رشد اقتصادی مورد ارزیابی قرار گرفت.
با توجه به این كه جهش تولید، نیازمند برنامه ریزی برای پشتیبانی از بانك ها جهت تامین اعتبار لازم در پشتیبانی از تولیدكنندگان و زنجیره تولید است، این اقدام مقرر است همگام با روند اصلاح نظام بانكی، با اولویت اصلاح ترازنامه بانك ها، شفاف سازی تراكنش های بانكی و ممانعت از ورود منابع بانك ها به كارهای سفته بازانه، جلوگیری از ورود كالاهای قاچاق به كشور تحت هر عنوان به ظاهر موجه، برگشت تمامی ارزهای ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد كشور، توجه به بخش خدمات و اقتصاد دانش بنیان و بالا بردن قدرت خرید مردم از كالای ایرانی، بوسیله كارت های اعتباری و مهم تر از همه، توسعه عملیات بازار باز برای كنترل نرخ سود و تورم صورت گیرد.
اما تمامی این برنامه ها در صورتی موثر خواهد بود كه این سیاست های بانك مركزی در بانك ها نیز به خوبی اجرایی شود كه تابحال شورای هماهنگی بانكهای دولتی و نیمه دولتی نیز برای تحقق جهش اقتصادی امسال اعلام آمادگی كرده اند، اما هنوز برنامه های مشخصی از طرف آنها برای تحقق این شعار اعلام نشده است.
منبع:

1399/01/05
23:33:01
5.0 / 5
1912
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web