زمین در منطقه آزاد قشم متری چند؟

زمین در منطقه آزاد قشم متری چند؟

به گزارش ایزو وب مدیرعامل منطقه آزاد قشم اظهار نمود: طی بررسی های صورت گرفته باتوجه به وجود متقاضیان برای خرید زمین در این منطقه، پیشنهاد شده در ساحل جنوبی منطقه زمین به قیمت متری یك و نیم میلیون تومان به متقاضیان برای ساخت هتل فروخته شود كه البته این مساله باید در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مصوب شود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، حمیدرضا مومنی در نشستی خبری اظهار نمود: بمنظور رونق در منطقه آزاد و ایجاد جذابیت برای بخش خصوصی پیشنهاد كرده ایم كه برای ساخت هتل در این منطقه و در واگذاری زمین از ابتدا پول نگیریم اما بعد از اینكه ساخت و ساز به انتها رسید و مجتمع به بهره برداری رسید با همان قیمت متری یك ونیم میلیون تومان، متقاضیان بهای زمین را پرداخت كنند.
وی ادامه داد: این مساله باید در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مطرح و مصوب و مجوز آن گرفته شود كه امید است در سال آینده این مجوز صادر شود.
مومنی همین طور تصریح كرد: ذاتا با فروش زمین برای اداره منطقه آزاد مخالف هستم مگر این كه برای راه اندازی زیر ساخت های منطقه باشد. از جانب دیگر برای این كه فروش زمین در مناطق آزاد نداشته باشیم باید درآمدهای این مناطق پایدار باشد.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم همین طور درباب واگذاری زمین در فضای ژئوپارك برای پرورش میگو اشاره كرد كه در آذر سال قبل با سازمان امور اراضی توافق شده بود كه اگر مقرر است واگذاری در قشم صورت گیر متقاضیان مربوطه به منطقه آزاد بیایند از اینجا استعلام بگیرند و ما باتوجه به شرایط منطقه و درخواست آنها برای كاربری زمین واگذار می نماییم اما بعد از اینكه این توافق صورت گرفت مسئولان استانی به این توافق پایدار مانند و ۱۲۰۰ هكتار زمین در فضای ژئو پارك و همین طور فضاهای میراثی واگذار كرده اند كه در هر دو صورت تخلف شده است.
بگفته وی، در واگذاری زمین برای پرورش میگو در فضای ژئوپارك و فضای میراث فرهنگی مسئولان مربوطه اعلام نموده اند كه استعلام گرفتند اما مستندات ما نشان میدهد كه استعلام نگرفته اند پس باتوجه به دستور رئیس جمهوری پیگیر هستیم كه این واگذاری لغو و ساخت و ساز مربوطه متوقف شود.
مومنی با اشاره به این كه مناطق آزاد به صورت درآمد هزینه ای اداره می گردند اظهار نمود: از سال ۷۲ در منطقه آزاد قشم به مقیاس امروز بیشتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان زیر ساخت از قبیل تولید برق، جاده، بنادر و فرودگاه با درآمدهای منطقه آزاد تامین شده است در صورتیكه در همه جای دنیا زیر ساخت فراهم می آورد و منطقه را تحویل می دهند.
مدیر عامل منطقه آزاد قشم اظهار داشت: ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد برای امسال در منطقه آزاد قشم پیش بینی شده كه تابحال ۷۰ درصد آن محقق شده است.
وی ادامه داد: طبق قانون ۱۵ درصد از درآمد سالانه مناطق می تواند بوسیله فروش زمین تامین گردد كه امسال ۶۰ میلیارد تومان فروش زمین داشته ایم همین طور مابقی درآمدهای پیش بینی شده مناطق آزاد باید بوسیله سایر درآمدها و گمرك تامین گردد.
او همینطور تصریح كرد: هم اكنون بانك خارجی در منطقه آزاد قشم فعال نیست و باتوجه به شرایط هم فعلا این امر محقق نمی گردد.
مومنی همین طور ضمن تاكید بر این كه در زمینه قاچاق منطقه آزاد هیچ مسئولیتی ندارد و كاره ای نیست اشاره كرد: آخرین آمار قاچاق در كل كشور ۱۳ میلیارد دلار اعلام شده كه سال قبل ۲.۵ میلیون دلار میزان قاچاق كشف شده در منطقه آزاد قشم بوده است كه در مقابل رقم كلی حجمی ندارد.
وی اشاره كرد: باتوجه به این كه حقوق و عوارض دولتی برای ورود كالا در مناطق آزاد صفر است قاچاق در منطقه آزاد نداریم اما كالاهای غیر قانونی و غیر شرعی كه وارد می شوند باید برخورد شوند همین طور برای ورود این كالاها كه در مناطق آزاد هستند و به سرزمین اصلی منتقل می شوند منطقه آزاد مسئولیتی ندارد و گمرك و نیروی انتظامی در زمینه ورود كالا به سرزمین اصلی مسئول هستند.
مدیر عامل منطقه آزاد قشم همین طور از این مساله كه مزایای مناطق آزاد بتازگی تحت تاثیر تصمیمات اقتصادی قرار گرفته است گلایه و اظهار نمود: باتوجه به تصمیمات مالیاتی و گمركی كه در مناطق آزاد گرفته می شود در حال از دست دادن مزیت اصلی منطقه آزاد هستیم و نسبت به بنادر و مناطق كشورهای همسایه خلیج فارس مزایای اقتصادی مان را از دست می دهیم.
وی اظهار داشت: طبق قانون واحدهای فعال در منطقه آزاد ۲۰ سال معافیت مالیاتی دارند كه حالا بیشتر از ۵۰ درصد از واحدهای تولیدی كه بیشتر از ۲۰ سال در منطقه آزاد كار كردند با سازمان مالیاتی در زمینه پرداخت مالیات با مشكل مواجه گشته اند كه این موارد باید مورد توجه قرار گیرد تا جذابیت های اقتصادی برای فعالیت در مناطق آزاد از دست نرود.
منبع:

1398/11/18
14:32:26
5.0 / 5
2867
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web