وزیر اقتصاد در پاسخ به ایزو وب:

جلوی فرار مالیاتی را می گیریم

جلوی فرار مالیاتی را می گیریم

به گزارش ایزو وب وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: تمام تلاش ما این است كه با هوشمندسازی سیستم ها جلوی فرار مالیاتی را بگیریم.


فرهاد دژپسند امروز (سه شنبه ۱۵ بهمن ماه) در حاشیه نشست خبری خود در پاسخ به سوال ایسنا درباره تحقق درآمدهای مالیاتی و مقابله با فرارهای مالیاتی، اظهار داشت: بحث مالیات و تحقق درآمدهای مالیاتی یكی از رویكردهای جدی ما است و برای افزایش درآمدهای مالیاتی نباید بر مودیان خوش حساب فشار وارد كنیم؛ نباید عدالت را زیر پا بگذاریم و بخش های تولید اقتصادی را تحت فشار قرار دهیم. تمام تلاش ما این است كه با هوشمندسازی سیستم ها جلوی فرار مالیاتی را بگیریم.
مقابله یكپارچه با فرار مالیاتی در سال آینده
در ادامه امید علی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی نیز برای توضیح بیشتر به ایسنا اظهار نمود: مالیات هوشمند پاسخ خیلی از این مسائل در نظام مالیاتی را می دهد. در تمام كشورهای دنیا مردم اظهار مالیاتی می كنند و سازمان های مالیاتی تمركزشان صرفا بر آن ۱۰ درصدی است كه ممكنست فرار مالیاتی انجام دهند و در حقیقت ریسك بالایی دارند. برای تحقق این هدف باید به سمت هوشمندسازی مالیاتی گام برداریم و همه داده های اقتصادی دستگاه های اجرایی باید به سمت سازمان امور مالیاتی بیاید كه این مورد رشد خوبی داشته است. هوشمندسازی مالیات، معاملات را رصد می كند و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهد.
وی افزود: سازمان امور مالیاتی با علم و آگاهی از همه تراكنش های واقعی مودیان، هر اظهارنامه دریافتی را با شرایط واقعی اقتصادی افراد بررسی می كند كه این كار سبب تحقق عدالت اجتماعی، كارآیی اقتصادی، رضایت و اعتماد مردم به نظام مالیاتی می شود.
پارسا اضافه كرد: با هوشمندسازی نظام مالیاتی باید این ریزداده های اقتصادی را اضافه نماییم كه نخستین قدم در این راستا، اجماع نظام مالیاتی است كه این مساله به نحو احسن در حال انجام می باشد. سال آینده بحث مقابله یكپارچه با فرار مالیاتی را دنبال می نماییم. انشالله سال آینده با مجموعه اطلاعات قوی و هوشمندسازی مالیات، مشكلات درآمدهای مالیاتی هم برطرف می شود.
از افشای اطلاعات شبكه صرافی ها بوسیله مركز fIU وزارت اقتصاد بی اطلاعم
در ادامه خبرنگار دیگری از دژپسند در مورد اظهارات مدیر سابق امور بین الملل شركت ملی نفت كه گفته بود «اطلاعات شبكه صرافی های كشور دو سال قبل توسط مركز fIU وزارت اقتصاد افشا شد»؛ حالا چه تضمینی وجود دارد كه در شرایط تحریمی، اطلاعات محرمانه ای كه راه های دور زدن تحریم در آنها مستتر است، بار دیگر توسط این مركز افشا نشود؟ سوال پرسید كه وی در پاسخ اظهار داشت: این یك اظهارنظر است. بنده دو سال پیش وزیر نبودم و از این مساله اطلاع ندارم. جدیداً هم اتفاقی در این عرصه رخ نداده است.
وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینكه چه تضمینی وجود دارد كه باردیگر شاهد این طور اتفاقات نباشیم؟ اضافه كرد: اصلاً چه دلیلی دارد كه این مساله اتفاق بیافتد؟ البته این مسئله كه شما مطرح كردید را نمی دانم كه اتفاق افتاده است یا نه و باید بررسی شود. به هر حال من آن زمان وزیر نبودم.
دلیل تعارض آمارهای داخلی و خارجی از رشد اقتصادی ایران
دژپسند همین طور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اعلام رشد اقتصادی منفی هفت درصدی ایران در سال ۲۰۲۰ از طرف سازمان ملل و اینكه چرا آمارهای مربوط به رشد اقتصادی داخلی با آمارهای بین المللی تعارض دارد؟ اظهار داشت: بعید است كه كسی بگوید رشد اقتصادی منفی نداریم. البته باید بین بخش نفتی و غیر نفتی اقتصاد تمایز قایل شویم. مثلا ما در سال های گذشته ۲.۸ میلیون بشكه نفت فروش داشتیم كه حالا این رقم را نداریم و طبیعتا رشد بخش نفتی اقتصاد ما منفی خواهد بود اما در بخش غیرنفتی رشد اقتصادی ما مثبت است.
نباید به اینستكس متكی باشیم
وی درباره احتمال راه اندازی راهكار اینستكس در ایام آینده، اظهار داشت: در جلساتی كه با مقامات داشتیم اخبار نویدبخشی در این زمینه داده شد اما ما نباید كاملا به آن متكی باشیم و كار خودمان را رها نماییم.
مالیات بر عایدی سرمایه در دست دولت
این مقام مسئول در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه طرح مالیات بر عایدی سرمایه چه زمانی نهایی می شود، بیان كرد: تمام مراحل بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه انجام شده كه البته موارد بسیار زیادی بارها مجدد مورد بررسی قرار گرفت و الان این طرح در دولت می باشد.
وی در پاسخ به سوال دیگر در خصوص تسهیلات ویژه مستاجران، اشاره كرد: وزارت اقتصادی و دارایی در ابتدا طرحی بعنوان وام یا تسهیلات ویژه مستاجران را در چارچوب صندوق رهن و اجاره به دولت برد و موارد زیادی را بیان كرد. این نهاد تنها سیاستگذار و پیشنهاد دهنده است و مجری این طرح بانك مسكن می باشد.
دژپسند افزود: هنوز نمی دانیم كه چه زمانی این تسهیلات تایید و به مستاجران پرداخت می شود، بلكه بانك مسكن باید بازوهای اجرایی آنرا بچیند.
تصویب CFT و پالرمو به آینده موكول شد
وزیر اقتصاد در مورد تصویب دو لایحه CFT و پالرمو اظهار داشت: بر طبق قانون، اگر بین شورای نگهبان و مجلس اختلافی وجود داشته باشد آن موضوع به مجمع تشخیص مصلحت رفته و در آنجا بررسی و تصمیم گیری می شود. این مساله در آخرین جلسه مجمع تشخیص مصلحت مورد بحث قرار گرفت اما تصمیمی در این مورد گرفته نشده و جهت بررسی بیشتر به آینده موكول شد. ما در جلسه مقدماتی كه با این گروه مالی داشتیم گزارشی ارائه كردیم در خصوص اینكه از ۴۱ اكشن پلن ۳۶ مورد آنرا اجرا می نماییم. وقتی این تعداد مورد را ما در كشور اجرا می نماییم نباید رفتن به فهرست سیاه را بیان كرد.
مالیات بر سود سپرده ها مطرح نبوده است
دژپسند در مورد احتمال ستاندن مالیات بر سود سپرده های بانكی، اشاره كرد: متاسفانه در این مساله یك جمع بندی اشتباهی وجود دارد در خصوص اینكه مالیات بر سود سپرده ها را جزو مالیات بر عایدی سرمایه طبقه بندی می كنند. اگر سپرده را سرمایه تلقی نماییم، در شرایطی كه ارزش ریال كاسته می شود، ارزش آن نیز كاهش پیدا می كند.
مالیات بر سود سپرده های بانكی به اقتصاد ضربه می زند
وی افزود: اغلب اقتصاددانان نیز معتقدند حجم نقدینگی بالا است كه این مالیات سبب كوچ نقدینگی به بازارهای موازی می شود كه می تواند بعنوان ضربه به اقتصاد باشد. بدین سبب مالیات بر سود سپرده ها مطرح نبوده است.
دادن جایزه به افشاگران فساد
وزیر اقتصاد در مورد جایزه دادن به افشاكنندگان فساد نیز اظهار داشت: بنده گفتم كه هرگاه این افشاگری منجر به صدور حكم شود، پاداش داده خواهد شد اما در موارد مطرح شده تاكنون منجر به نتیجه نشده است. تابحال نیز دو مورد دراین زمینه در حال بررسی است كه اگر به نتیجه برسد مشمول جایزه خواهد شد.
منبع:

1398/11/15
23:11:25
5.0 / 5
2260
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web