آمریكا از اقدامات ضداوپك دست برداشت

آمریكا از اقدامات ضداوپك دست برداشت

به گزارش ایزو وب تلاشهای آمریكا برای مهار نفوذ اوپك در بازارهای جهانی نفت با نگاهی كه دولت ترامپ برای قیمت های انرژی در پیش گرفته، از تب و تاب افتاده است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، یك مقام دولت آمریكا كه مایل نبود نامش فاش شود به بلومبرگ اظهار داشت: در حالیكه حامیان لایحه ای كه اوپك را در معرض شكایات ضدانحصارطلبی آمریكا قرار می دهد تصور می كنند كه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا از اقدامات آنها حمایت می كند اما دیدگاه فعلی در كاخ سفید این است كه نفوذ اوپك تحلیل رفته و نیاز فوری برای اقدام وجود ندارد.

بدون حمایت كاخ سفید لایحه قانونی معروف به نوپك با موانع شدیدی در كنگره روبرو خواهد شد.

سث بلوم، مشاور عمومی سابق كمیته فرعی ضدانحصارطلبی سنای آمریكا كه ۱۹ سال پیش به تدوین اولین لایحه اوپك كمك كرده بود، اظهار داشت: اگر این واهمه وجود داشته باشد كه دولت از آن حمایت نخواهد كرد، در این صورت مانع روند تصویب این قانون خواهد شد.

موضع كاخ سفید در مورد اوپك امكان دارد تغییراتی پیدا كرده باشد. دن برویت، وزیر انرژی آمریكا با كم اهمیت شمردن قدرت اوپك، به تازگی در مصاحبه ای اظهار نمود: این گروه نفوذی كه سابق بر این روی قیمت گذاری جهانی داشت را ندارد. ترامپ كه اغلب از اوپك به علت نفوذش روی بازار نفت انتقاد می كرد، ماه جاری اعلام نمود آمریكا به علت رونق نفت شیل دیگری نیازی به نفت خاورمیانه ندارد. در حالیكه اظهارات رئیس جمهور آمریكا تا حدودی اغراق آمیز بود اما بازارهای نفت تنشهای ژئوپلیتیكی كه به تازگی در خاورمیانه درگرفت را تا حد زیادی نادیده گرفتند كه ناشی از عرضه فراوان نفت آمریكا بوده است.

با وجود این كه قیمت بنزین در آمریكا در بالاترین سطح پنج سال گذشته قرار دارد اما این مورد سبب احیای لایحه اوپك نشده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جدیدترین نسخه این لایحه كه از حمایت هر دو حزب آمریكا برخوردار می باشد و قانون ضدانحصارطلبی ۱۸۹۰ شرمان را اصلاح می كند و به وزارت دادگستری اجازه می دهد از اوپك شكایت كند، از زمانی كه حدود یك سال پیش عرضه شد، پیشرفت محدودی داشته است.
1398/11/04
21:57:12
5.0 / 5
2044
تگهای خبر: بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web