تصمیم عجیب ارزی دولت سوریه

تصمیم عجیب ارزی دولت سوریه

ایزو وب: دولت سوریه اعلام نمود هر كس در مبادلات از ارزهای خارجی استفاده نماید به هفت سال كار الزامی محكوم خواهد شد!


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، پایگاه خبری میدل ایست آی در گزارشی اعلام نمود كه بشار الاسد، رئیس جمهور سوریه در دستور عجیبی گفته است كسانی كه در تراكنش های خود بجای پول ملی این كشور از ارزهای خارجی استفاده كنند به هفت سال كار الزامی محكوم می شوند!
در هفته های اخیر روند ریزش ارزش پول ملی سوریه كه پوند نام دارد تشدید شده است؛ تا جایی كه حالا ارزش هر دلار در بازار سیاه این كشور به ۱۲۰۰ پوند رسیده است. با این وجود دولت این كشور در بازار ارز رسمی این كشور، نرخ برابری هر دلار را معادل ۴۳۴ پوند اعلام نموده است. قبل از آغاز جنگ داخلی در سوریه، نرخ برابری هر دلار معادل ۴۷ پوند بود اما حالا ارزش پوند به كمترین سطح تاریخ خود رسیده است.
در ماه های اخیر فشار تحریم های آمریكا بر بخشهای مالی و بانكی سوریه تشدیده شده و بحران ارزی در لبنان نیز كار این كشور را برای دسترسی به منابع ارزی دشوارتر كرده است. جنگ داخلی سوریه نیز كه حالا وارد نهمین سال خود شده، لطمه زیادی به اقتصاد این كشور زده است. قبل تر نشریه "فایننشیال تایمز" گزارش داده بود كه حدود ۸۰ درصد ثروتمندان باقی مانده در سوریه، منابع ارزی خودرا در بانكهای لبنانی نگهداری می كنند.
تا قبل از آغاز جنگ داخلی در سوریه، این كشور ۱۷ میلیارد دلارز ذخایر ارزی داشت اما حالا آمار دقیقی از حجم ذخایر ارزی این كشور در دست نیست. بگفته عبدالرحمن مصطفی، یكی از رهبران مخالفین دولت، میزان بدهی خارجی سوریه هم اكنون حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است.
پوند آخرین بار دو سال پیش گرفتار ریزش شدید شده اما از آن زمان به بعد گرفتار یك ثبات نسبی شده بود. آمریكا بتازگی تحریم های جدیدی را مقابل سوریه اعلام و بازرگانان نزدیك به دولت را تحت هدف قرار داده است. بگفته بعضی از فعالان تجاری سوریه، جنگ داخلی سبب شده است كه خیلی از خانواده های ثروتمند این كشور از سوریه مهاجرت كنند و ثروت خودرا از این كشور خارج كنند.
منبع:

1398/10/29
23:41:10
5.0 / 5
1789
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web