وزیر اقتصاد در پاسخ به مهر اعلام كرد؛

مسیر سبز مالیاتی برای مودیان خوش حساب

مسیر سبز مالیاتی برای مودیان خوش حساب

به گزارش ایزو وب وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه برای مودیان مالیاتی خوش حساب بزودی بخشنامه ای به منظور ایجاد مسیر سبز ارائه خدمات صادر خواهد شد، اظهار داشت: تنها 45 درصد رز حاصل صادراتی به اقتصاد بازگشته است.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، فرهاد دژپسند شامگاه سه شنبه ۱۵ مهر در حاشیه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به منظور بهبود فضای كسب و كار و سهولت كارهای فعالان اقتصادی آن دسته از مودیانی كه دارای كارنامه منطقی و قابل قبولی در پرداخت مالیات های خود دارند مشمول مسیر سبز مالیاتی قرار می گیرند.
وزیرامور اقتصادی و دارایی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر اضافه كرد: برخی مودیان مالیاتی برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خود در همان موعد مقرر سه ماهه مبادرت به پرداخت می نمایند كه بطور قطع چنین افرادی باید در دریافت هر گونه گواهینامه مالیاتی بدون معطلی در سازمان امور مالیاتی كار خودرا انجام دهند.
وی اشاره كرد: این مودیان نباید به هیچ عنوان در سازمان امور مالیاتی معطل شوند و به همین دلیل دستورالعملی را تنظیم كرده ایم كه سازمان امور مالیاتی این مودیان را در راه سبز مالیاتی قرار دهد.
این عضو كابینه دوازدهم اشاره كرد: دستورالعمل این مسیر سبز مالیاتی در دست تنظیم است و در آینده ای نزدیك ملاك عمل قرار خواهد گرفت به نحوی كه مودیان خوش حساب كه دارای كارنامه مشخص در پرداخت مالیات های خود هستند بتوانند برای رسیدگی و دریافت گواهینامه های مورد نیاز خود با حداقل زمان و كمترین مشكل مواجه شوند.
ارسال پیشنهادات اصلاح نظام بانكی به رئیس جمهور
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه سخنان خود درباب ارائه پیشنهادات وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه اصلاح نظام بانكی اشاره كرد: یكی از تاكیدات مهم رئیس جمهور در شروع به كار بنده بعنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی تهیه طرح اصلاح نظام بانكی بود كه بر این اساس این طرح تنظیم شده و به رئیس جمهور تقدیم شده است.
وی اضافه كرد: اجرای حاكمیت شركتی، ناترازی بانكها، مطالبات معوق، دارایی های منجمد و اصلاح مدیریت داخلی بانكها همچون مواردی هستند كه در طرح پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی برای اصلاح نظام بانكی به رئیس جمهور ارائه شده است.
دژپسند اظهار داشت: اصلاح نظام بانكی در بانك های دولتی شروع شده و گامهای ابتدایی آن برداشته شده است. این در شرایطی است كه در جلسه پنجشنبه هفته گذشته با مدیران عامل بانكها نیز همین سوژه مورد بررسی قرار گرفته تابتوان گامهای عملیاتی را برای اصلاح نظام بانكی برداشت.
وزیرامور اقتصادی و دارایی دیجیتالی كردن نظام بانكی را همچون دیگر برنامه های اصلاح نظام بانكی دانست و اشاره كرد: بر این اساس دیجیتالی كردن بانكها علاوه بر اینكه می تواند ارائه خدمات بهتری را بدنبال داشته باشد در كاهش هزینه نظام بانكی نیز كاملا موثر است.
۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی برآورد می شود
وی درباب برآورد این وزارتخانه در حوزه فرارهای مالیاتی اشاره كرد: اغلب فعالان اقتصادی شناسنامه دار، مالیات های خودرا بموقع پرداخت می كنند و البته در حوزه مودیانی كه فرار مالیاتی دارند برآوردها از آن حكایت می كند كه بدون احتساب جرایم مالیاتی میزان فرار مالیاتی ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان باشد.
دژپسند اشاره كرد: البته بخشنامه ای از طرف رئیس سازمان امور مالیاتی ابلاغ گردیده كه برمبنای آن مودیان مالیاتی چنانچه تا ۳۰ مهرماه مالیات های خودرا بپردازند جرایم آنها صفر خواهد شد كه بر این اساس بنظر می رسد قسمتی از فرارهای مالیاتی كم شود.
۴۵ درصد از ارز صادراتی به كشور بازگشت
این عضو كابینه دوازدهم با اشاره به اینكه ظرف ۱۸ ماه ۶۱ میلیارد دلار صادرات از كشور صورت گرفته كه عدد مناسبی محسوب می شود، اظهار داشت: برمبنای اعلام آمارهای رسمی برگشت ارز صادراتی ۲۷ میلیارد دلار بوده است كه نشان داده است تنها ۴۵ درصد از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی بازگشته است.
وزیرامور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: تمام هم و غم صادركنندگان سابقه دار آن است كه ارز صادراتی به كشور برگردد اما به هر حال كمتر از نیمی از ارز حاصل از صادرات الان به كشور بازگشته است.
حل و فصل استرداد مالیات بر ارزش افزوده ظرف دو هفته آینده
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباب استرداد مالیات بر ارزش افزوده. صادرات اظهار داشت: مطابق قانون، صادرات و منابع حاصل از آن از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است و سازمان امور مالیاتی باید ظرف ۳۰ روز مالیات پرداختی صادركنندگان در این عرصه را مسترد كند. این در شرایطی است كه به سبب مسائل ارزی سال قبل استرداد مالیات بر ارزش افزوده منوط به رفع تعهد ارزی شده است كه این مساله مشكلاتی را بوجود آورده است.
دژپسند افزود: قرار بر این است كه بانك مركزی و مركز آمار ایران ظرف دو هفته آینده بررسی های لازم را صورت داده تا استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادر كنندگان تسریع شود.
وی همین طور درباب اعطای تسهیلات و مشكلات ناشی از ضمانت نامه های بانكی اظهار داشت: درباب تعریف اعطای تسهیلات كه تسری به صدور ضمانت نامه های بانكی شده است بحث مفصلی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی صورت گرفته و مقرر شده تا ظرف یك هفته دستگاههای مربوطه ادله و مستندات قانونی خودرا ارائه نمایند در غیر این صورت این دستورالعمل اصلاح خواهد شد.


منبع:

1398/07/15
23:42:56
5.0 / 5
1593
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بانك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web