استثناپذیری در مقررات فساد می آورد

استثناپذیری در مقررات فساد می آورد

ایزو وب: هرچند برخورد با اشخاص و متخلفان اقتصادی می تواند در مبارزه با فساد به نتیجه منتهی شود اما یك اقتصاددان معتقد می باشد برای برخورد ریشه ای با مقوله فساد اقتصادی باید به قوانین و مقررات و استثنا قائل نشدن در آنها توجه ویژه ای داشت.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، "مبارزه با فساد" الگویی است كه فقط مختص به اقتصاد كشورهای نفتی یا كمتر توسعه یافته نیست و خیلی از دیگر كشورهای توسعه یافته نیز به این مقوله توجه ویژه ای داشته اند. با این وجود یكی از عواملی كه در كشورهای موفق در مبارزه با فساد، بسیار مورد توجه قرار می گیرد از بین بردن زمینه های شكل گیری تخلفات اقتصادی می باشد.
هرچند نمی توان برخوردهای قضایی با عوامل انسانی بروز فساد را مورد ستایش قرار نداد با این وجود بنظر می رسد اگر بتوان این برخوردها را با اقدامات اقتصادی و مقرراتی كلان تری همراه كرد آنگاه می توان زمینه های بروز تخلفات و مفاسد اداری را نیز كم كرد یا از بین برد.
در این راستا میثم موسایی –عضو هیئت علمی دانشگاه تهران – در گفتگو با ایسنا، درباره راهكارهای موثر برای از بین بردن بستر بروز فسادهای اقتصادی اظهار نمود: یكی از زمینه های اصلی بروز فساد در اقتصاد ایران وجود برخی تركیبات نهادی است كه عموما نیز در قوانین خودرا نشان داده است كه اگر این نقایص برطرف شود زمینه اصلی خیلی از مفساد از بین می رود.
این استاد دانشگاه با تاكید بر اهمیت قوانین و مقررات در جلوگیری از بروز فسادهای اقتصادی اظهار نمود: متاسفانه غیرسیستماتیك به مقوله مبارزه با فساد توجه می شود و امكان از بین بردن ریشه های اصلی سواستفاده در اقتصاد ضعیف می شود.
موسایی استثنا قائل شدن در قانون گذاری را یكی از اصلی ترین منفذ بروز فساد ارزیابی كرد و اظهار داشت: زمانی كه یك قانون را برای جلوگیری از بروز تخلف وضع می نماییم اما یك تبصره و استثنا به آن اضافه می نماییم همین مساله موجب می شود كه برخی ها از این تبصره ها در جهت دور زدن قوانین سواستفاده كنند.
وی همینطور توجه ویژه به بعضی از حوزه های اقتصادی مانند مالیات و بورس را ضروری توصیف كرد و اظهار داشت كه شفافیت و یكپارچگی قوانین در این عرصه ها موجب می شود تا از بروز زمینه های فساد اقتصادی جلوگیری شود.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، بازداشت بعضی از مسئولان و مدیران میانی اقتصادی و شهری در ایام گذشته اتفاقی است كه بنظر می رسد در امتداد طرحی كلان تر با هدف مبارزه با فساد رقم می خورد.
منبع:

1398/06/01
01:02:20
5.0 / 5
1444
تگهای خبر: اقتصاد , بورس , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web