ستاد تنظیم بازار تصویب كرد

تكلیف بانك مركزی برای اولویت گذاری تامین ارز واردات كاغذ

تكلیف بانك مركزی برای اولویت گذاری تامین ارز واردات كاغذ

ایزو وب: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول نظارت بر عملكرد دریافت كنندگان ارز برای واردات كاغذ شد.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجرت، ستاد تنظیم بازار در نشست اخیر خود گزارشی از كمیته ساماندهی كاغذ دریافت و مقرر كرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ستاندن لیست دریافت كنندگان ارز برای واردات كاغذ در سال قبل تا كنون، نسبت به كنترل عملكرد آنها و ارائه گزارشی از رفع تعهد ارزی و تحویل كالا در شبكه تحت نظارت به تفكیك شركت اقدام نماید.
بر این اساس پیش بینی شده است لیست شركت های متخلف به دستگاه های مسئول و دبیرخانه ستاد تنظیم بازار ارائه شود.
در این راستا ستاد تنظیم بازار مسئولیت های بانك مركزی در امتداد رفع تعهد ارزی و آزاد سازی تضامین دریافت كنندگان ارز ۴، ۲۰۰ تومان كاغذ در سال ۹۷ و ۹۸ را تعیین كرد.
به این ترتیب ثبت سفارش های تأمین ارز شده با نرخ ۴۲۰۰ كه پیش از شانزدهم مرداد ماه سال قبل ترخیص شده اند، منوط به ارائه تأییدیه سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان شد.
به این ترتیب كلیه ترخیص كنندگان كاغذ ۴، ۲۰۰ تومان پیش از تاریخ فوق لازم است با مراجعه به سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان و ارائه فاكتور فروش و لیست توزیع نسبت به ستاندن تأییدیه اقدام نمایند.
در این نشست كه به ریاست عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار و با حضور حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر در امور بازرگانی برگزار شد، مقرر گردید كلیه ترخیص های كاغذ با ارز ۴، ۲۰۰ تومان پس از شانزدهم مرداد سال قبل منوط به ارائه تأییدیه تحویل و توزیع كالا با نرخ مصوب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.
در این نشست اعضای ستاد تنظیم بازار با اشاره به مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباب سهم ۸۰ میلیون دلاری كاغذ روزنامه، چاپ و تحریر در سال ۹۸ با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان، مقرر كردند كمیته ساماندهی كاغذ از این پس نیز با مسئولیت وزارت مذكور، تمام فرآیندهای لازم برای اطمینان از تأمین بموقع كاغذ چاپ و تحریر و روزنامه و رسیدن آن به دست مصرف كنندگان را از مرحله ثبت سفارش تا ترخیص و توزیع به قیمت مصوب پیش بینی نماید.
در این راستا گزارش مربوطه در این خصوص لازم است به دبیرخانه كارگروه تنظیم بازار ارائه شود.
در صورت تخصیص سهمیه كاغذ با ارز ۴، ۲۰۰ تومان از طرف كمیته ساماندهی به متقاضیانی همچون تولیدكنندگان كتب دانشگاهی، روزنامه و …، مقرر شد فروش محصول بعدی مشمول نرخ گذاری باشد.
پیش بینی شده است نرخ كالای تولید شده از كاغذ وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، با درج بر روی كالا و یا اطلاع رسانی فراگیر به اطلاع مصرف كنندگان نهایی برسد.
با توجه به تغییر گروه ارزی برخی كالاهای اساسی ضروری از گروه یك به گروه دو ارزی همچون كاغذ و ضرورت پرداخت مابه التفاوت ۴، ۸۰۰ تومان برای ترخیص كالاهای وارد شده با ارز ۴، ۲۰۰ تومان مقرر شد بانك مركزی ضمن پیش بینی فرآیندها و تضامین مربوطه نسبت به ابلاغ آن به بانكهای عامل اقدام نماید.
در عین حال بانك مركزی موظف شد با اولویت نسبت به تأمین ارز مورد نیاز كاغذ اقدام و گزارش آنرا به كارگروه تنظیم بازار ارائه نماید.
بر این اساس مقرر گردید گزارشی درباب وضعیت تأمین كاغذ مورد نیاز آموزش و پرورش برای تولید كتب درسی سال ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ و همین طور دفترچه های دانش آموزی به معاون اول رئیس جمهوری ارائه شود تا مبنای تصمیمات آتی ستاد در این خصوص باشد.


منبع:

1398/04/09
00:56:35
5.0 / 5
1498
تگهای خبر: آموزش , آینده , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web