در طول یك سال گذشته ثبت شد

افزایش ۲۵ تا ۴۲ درصدی تورم

افزایش ۲۵ تا ۴۲ درصدی تورم

ایزو وب: تورم در طول یك سال قبل حدود 25 درصد در شاخص سالانه و 42 درصد در نقطه به نقطه افزایش داشته است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، از سال قبل تورم تك رقمی شكست و با روند رو به رشدی كه عمدتاً تحت شرایط اقتصادی در پیش گرفت به ارقام بالای دو رقمی رسید.

هر چند كه سال ۱۳۹۷ با تورم سالانه حدود هشت درصدی شروع شده بود، اما به تدریج رو به افزایش داشت و در شهریور ماه به نرخ بالای ۱۱ درصد رسید و تورم تك رقمی را تحت تأثیر قرار داد. اما این اختتام ماجرا نبود و با عنایت به شرایط اقتصادی و خصوصاً نوساناتی كه در بازار ارز اتفاق افتاد، تورم به روند رو به رشد خود ادامه داد؛ بطوریكه تا دی ماه ۲۰ درصد را پشت سر گذاشت و سال قبل را با تورم بالای ۲۶ درصد به انتها رساند.

برای سال جاری نیز تورم ۳۰ درصدی در فروردین ثبت گردید و در اردیبهشت ماه به بالای ۳۳ درصد رسید. بر این اساس تورم سالانه از ۸.۱ درصد در اردیبهشت سال قبل تا ۳۳.۷ درصد در اردیبهشت سال جاری افزایش داشته كه نشان از رشد ۲۵.۶ درصدی در این فاصله یك ساله دارد. اما روند تورم نقطه به نقطه (تغییرات تورم نسبت به ماه مشابه سال قبل) نیز نشان از رشد ۴۲.۱ درصدی آن در اردیبهشت سال جاری دارد.

این در حالی است كه در سال قبل و در اردیبهشت ماه تورم نقطه به نقطه ۸.۶ درصد ثبت شده بود كه بلافاصله در خرداد ماه دو رقمی و ۱۰ درصد را پشت سر گذاشت. روند رو به رشد تورم نقطه به نقطه در سال قبل به شكلی پیشرفت كه در اسفند ماه ۴۶ درصد را رد كرده بود و فروردین با ۵۰ درصد به انتها رسید. تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه نیز به بالای ۵۰.۷ درصد رسیده است.

روند رو به رشد تورم در حالی در حدود یك سال اخیر در پیش گرفته شده و تا كنون آمارها حكایت از توقف آن ندارد كه قسمتی از آن ناشی از نوسانات بازار ارز و افزایش نرخ دلار در سال قبل اوج گرفت و دلاری كه در فروردین ۱۳۹۷ با ۵، ۰۰۰ تومان قیمت خورده بود به نرخ های تا ۲۰ هزار تومان هم رسید و در نیمه دوم سال بین ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان هم نوسان داشت.

به هر صورت افزایش قیمت كالاهای وارداتی و مواد اولیه و همین طور ضعف نظارتی در توزیع كالاهایی كه با ارز دولتی وارد شده بودند در مجموع شرایط را به سمت افزایش قیمت ها در بازار و در نهایت افزایش تورم بود.
تغییرات تورم در فاصله اردیبهشت ۹۷ تا ۹۸ برمبنای آمار مركز آمار
ماه تورم نقطه به نقطه تورم سالانه
اردیبهشت ۹۷ ۸.۶ ۸.۱ خرداد ۹۷ ۱۰.۲ ۸.۲ تیر ۹۷ ۱۴ ۸.۸ مرداد ۹۷ ۱۹.۴ ۹.۸ شهریور ۹۷ ۲۵.۷ ۱۱.۴ مهر ۹۷ ۳۲.۴ ۱۳.۴ آبان ۹۷ ۳۴.۵ ۱۵.۶ آذر ۹۷ ۳۶.۹ ۱۸ دی ۹۷ ۳۹ ۲۰.۶ بهمن ۹۷ ۴۱.۵ ۲۳.۴ اسفند ۹۷ ۴۶.۶ ۲۶.۶ فروردین ۹۸ ۵۰ ۳۰.۲ اردیبهشت ۹۸ ۵۰.۷ ۳۳.۷منبع:

1398/03/14
15:17:01
5.0 / 5
1556
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , قیمت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web