یك مقام مسئول اعلام كرد:

اهداف استراتژیك بانك مركزی در نقشه راه ۱۴۰۰

اهداف استراتژیك بانك مركزی در نقشه راه ۱۴۰۰

به گزارش ایزو وب یك مقام مسئول در نظام بانكی، با اشاره به اینكه اختلال در سرویس های فناوری اطلاعات بانكها، هزینه بالایی را در بر دارد، اظهار داشت: الان تهدیدهای سایبری برای غیرفعال كردن نظام بانكی، وجود دارد.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، سید ابوطالب نجفی در همایش مدیریت تداوم كسب و كار در صنعت بانكی، با اشاره به اینكه در ارتباط با مدیریت تداوم كسب و كار، اتفاق مهمی كه می تواند رخ دهد این است كه تهدیدهایی كه سرویس ها، سازمان ها و صنعت بانكی با آن مواجه می باشد، شناسایی و برای آن برنامه ریزی شود تا بتوان برخی چالش های موجود در این زمینه را بررسی كرد.
وی یكی از مهمترین چالش های صنعت بانكی را مهاجرت نیروهای نخبه دانست و اظهار داشت: برای مدیریت تداوم كسب و كار در این صنعت، نیازمند حضور و فعالیت نخبگان هستیم؛ باآنكه هم راستا با شرایط اقتصادی فعلی، تهدیدهای سایبری برای غیرفعال كردن صنعت بانكی وجود دارد كه برای مقابله با آن، ضروری می باشد همه بانكها در این زمینه برنامه ریزی كنند.
نجفی یكی دیگر از مهمترین تهدیدات در صنعت بانكی را سامانه ها دانست و تصریح كرد: سابقه بعضی از این سامانه ها در دنیا به ۴۰ سال پیش و در ایران به ۳۰ سال پیش باز می گردد؛ به نحوی كه در آن زمان اینترنت و دستگاه های خودپرداز یا فناوری های جدید وجود نداشت، اما حالا سرویس ها و كانال های جدید به این معماری های قدیمی اضافه شده اند كه سبب می گردد ساختار آنها پیچیده تر شوند و این خود در صورت عدم چاره اندیشی، می تواند یك تهدید به شمار رود.
وی خاطرنشان كرد: برخی تهدیدها در همه صنایع و شركت ها وجود دارد كه می تواند بار مالی بر درآمد شركت ها داشته باشد. در این بین قرارداد SLA كه شركت ها با پیمانكاران دارند می تواند شهرت یك بانك یا سازمان را تحت تاثیر قرار دهد.
مدیرعامل شركت خدمات انفورماتیك در بخشی از سخنان خود به تحقیقاتی كه در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در ۱۱ كشور اروپایی جهت بررسی قطعی سرویس های فناوری اطلاعات صورت گرفت، اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۱۸۰۰ شركت در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند؛ ضمن اینكه خسارت ۲۰میلیارد دلاری برای اختلال سرویس های این شركت ها برآورد شد كه حدود یك میلیون ساعت قطعی داشتند كه بر مبنای برآورد (گارتنر) هزینه این قطعی ها، پنج هزار و ۶۰۰ دلار در دقیقه برآورد شد.
وی افزود: مبحث مهم این است كه كدام یك از سازمان ها، میزان خسارت و لطمه این قطعی ها را بررسی می كند و این در شرایطی است كه این اختلالات به اعتبار و درآمد شركت ها لطمه میزند و خوب است كه تحقیقاتی در این زمینه در كشور صورت گیرد.
همچنین رضا جواهری، مدیر مركز مدیریت راهبردی افتا با تاكید بر اینكه در صنعت بانكی باید نگاه ملی داشته باشیم، اظهار داشت: سال قبل شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای داشت و یكی از مهم ترین نظام هایی را كه مصوب كرد، بحث نظام ملی پیشگیری و مقابله بود كه به دنبال این برنامه، طرح امن سازی را كه در سال ۱۳۹۲ ابلاغ كرده بودیم، بازبینی شد و در این بازبینی، طرح جدیدی عرضه كردیم.
وی افزود: یكی از الزاماتی كه در این طرح دیده شده، بحث مدیریت تداوم كسب و كار است كه این مبحث جزو الزاماتی است كه در این طرح به صورت مفصل به آن پرداخته شده است.
همچنین در این همایش، ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی هم اظهار داشت: در آینده امكان دارد اقتصادهای پولی، تلفیقی از توجه و اعتماد باشد و شاید در ۹۰درصد از تراكنش های پولی، بحث اعتماد، دیگر به قوت سابق نباشد و شرایط دیگری در آن دخیل بوده و نوآوری های جدیدی به آن اضافه شود.
وی با اشاره به اینكه یكی از حوزه هایی كه در شرایط اقتصادی فعلی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد، حوزه بانكی است، اظهار داشت: فضای مجازی به شدت متحول شده و ركن اصلی آن اقتصاد است كه بر پایه تكنولوژی با كاركرد اجتماعی است.
رئیس مركز ملی فضای مجازی كشور با اشاره به اینكه بزرگ كردن بازارهای دنیا از ضروریات مهمی بود كه انجام شد و در عین حال با تاكید بر اینكه در جامعه خدماتی به جهت اینكه بازارها به سرعت توسعه یابند، چند نكته به صورت عمدی مغفول ماند، اظهار داشت: عدم احراز هویت یكی از نكات مهمی بود كه مورد غفلت قرار گرفت، بحث دیگر مبحث امنیت بود؛ ازاین رو دو نقطه ضعف برای این تحول وجود دارد كه مراجع رسمی باید به آن توجه نمایند.
وی با اشاره به اینكه اقتصاد در فضای مجازی، با تحول همراه می باشد و اقتصاد پلاتفرمی، اقتصادی خدماتی، مبتنی بر اطلاعات به حساب می آید، اظهار داشت: بر این اساس، طبقه جدیدی در صحنه اقتصاد حضور می یابد كه از آنها به حوزه های غیررسمی اقتصاد تعبیر می گردد و اقتصادهای غیررسمی، روی پلاتفرم ها شكل می گیرد.
فیروزآبادی، با اشاره به اینكه بانك ها باید سردمدار ارائه پلاتفرم ها باشند و كمك كنند تا غیررسمی ها در پلاتفرمی كه بانك ها عرضه می دهند، فعالیت نمایند، اظهار داشت: توان استارتاپی و نوآوری بازار بالا است و تصوری كه برای آینده داریم این است كه در حوزه های مختلف، سازمان های اصلی با مردم تعامل كرده و یك نظام چند ذینفعی را تولید كنند تا ضمن بزرگ كردن اقتصاد و عرضه خدمات بهتر به مردم از صدمه های این حوزه، دور باشیم. گفتنی است بانك مركزی به علت اهمیت بسیار بالای صنعت بانكی، یكی از اهداف استراتژیك در نقشه راه ۱۴۰۰ خویش را پیاده سازی سیستم مدیریت تداوم كسب و كار تعریف كرده كه در این راستا، همایش «مدیریت تداوم كسب وكار در صنعت بانكی» با هدف نهادینه سازی فرهنگ مدیریت تداوم كسب و كار در صنعت بانكی و تولید ارتباط موثر در این خصوص با بانك ها و تامین كنندگان سرویس های زیرساختی را برگزار كرد.

1397/10/25
14:29:25
5.0 / 5
1508
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web