یك نماینده مجلس:

۶۰ درصد دامداری های كشور تعطیل می باشد

۶۰ درصد دامداری های كشور تعطیل می باشد

ایزو وب: نایب رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس اظهار داشت: نزدیك به ۶۰ درصد واحدهای دامی صنعتی و نیمه صنعتی خالی از دام و تعطیل می باشد.به گزارش ایزو وب به نقل از خانه ملت، جلال محمودزاده با اشاره به واردات گوشت و افزایش قیمت فرآورده های گوشتی، بیان داشت: در سال های ۹۵ و ۹۶ شاهد بودیم دام دام های بزرگ، كوچك، گوشتی و شیری كشور به بیماری تب برفكی، مبتلا شدند و بخش اعظمی از منابع دامی را از دست دادیم و دولت و وزارت جهادكشاورزی برای جبران این خسارت كاری انجام نداد.
وی افزود: چاره جبران این خسارت آن بود كه تسهیلات كم بهره به كشاورزان داده می شد تا مجدد دام خریداری و پرورش دهند.
نماینده مردم مهاباد در مجلس دهم با انتقاد از بی توجهی دولت به شرایط تولید گوشت در داخل كشور گفت: هم اكنون برای پاسخگویی به نیاز كشور به فرآورده های گوشتی، دست به واردات زده ایم و با دلار گران، هزینه تهیه گوشت در كشور افزایش چمشگیر پیدا كرده است.
نایب رئیس كمیسیون كشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: شرایط دامپروری كشور اینگونه است كه نزدیك به ۶۰ درصد واحدهای دامی صنعتی و نیمه صنعتی خالی از دام و تعطیل می باشد، در واقع ۴۰ درصد واحدها با ظرفیت كم كار می كند، این میزان جوابگوی نیاز داخلی نیست بدین سبب ناچار به واردات گران قیمت هستیم.
محمودزاده با اشاره به تعطیلی بخش قابل توجه واحدهای دامپروری اظهار داشت: دولت ناچار است برای تامین نیاز داخل و تعادل در بازار دست به وادرات بیشتر دام بزند، یكی از سیاست های غلط دولت و وزارت جهاد كشاورزی این بود كه در ازای واردات لاشه گوشت مجوز صادرات دام زنده را داد و موجب شد منابع دامی كشور كم شود.
این نمایند مجلس با تاكید بر اهمیت خودكفایی در تولید گوشت قرمز اضافه كرد: برای رسیدن به خودكفایی گوشت مانند دوران گذشته، لازم است منابع مالی ارزان قیمت در اختیار دامداران قرارگیرد تا با خرید دام و پرورش آن، میزان تولید كشور را بالا برند و به خودكفایی برسیم.
نایب رئیس كمیسیون كشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: دولت باید تسهیلات ارزان قیمت در بخش اشتغال پایدار روستایی را به سمت دامپروری هدایت كند، برای رسیدن به خودكفایی حداقل ۲ سال زمان می برد، البته دولت باید برای این سوژه جدیت داشته باشد تا بازار به تعادل برسد.

1397/09/16
21:03:11
5.0 / 5
1613
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web