بلومبرگ بررسی كرد

آخرین وضعیت خرید مشتریان عمده نفت ایران

آخرین وضعیت خرید مشتریان عمده نفت ایران

ایزو وب: بعضی از مشتریان بزرگ نفت ایران با دریافت معافیت از تحریم های آمریكا برای ادامه واردات نفت، برای خرید از ایران آماده می شوند.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، پایگاه خبری آمریكایی بلومبرگ با بررسی آخرین وضعیت مشتریان نفتی بزرگ ایران نوشت: این معافیت ها به معنای آن است كه صادرات نفت ایران كه سومین تولیدكننده بزرگ اوپك است، هم چنان ادامه پیدا خواهد نمود. شركت ملی نفت ایران برای حفظ مشتریانش، تخفیف های قابل توجهی داده است.

تقریبا همه خریداران بزرگ نفت ایران برای دریافت معافیت ها، با آمریكا مذاكره و استدلال كرده بودند توقف خرید نفت از ایران، بر صنایع انرژی آنها تاثیر منفی گذاشته و هزینه های سوخت را افزایش خواهد داد. برایان هوك، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریكا مدعی شده است شمار این خریداران در نهایت كاهش پیدا خواهد نمود و اشباع عرضه بازار نفت در سال ۲۰۱۹ به فروش كمتر نفت ایران كمك می نماید.

هند، چین و كره جنوبی كه سه خریدار از چهار خریدار بزرگ آسیایی هستند، معافیت دریافت كرده اند كه به آنها اجازه می دهد جمعا ۸۶۰ هزار بشكه در روز نفت از ایران خریداری كنند. میزان خرید ژاپن، ایتالیا و یونان هنوز تایید نشده است. تركیه هم برای خرید حدود ۶۰ هزار بشكه در روز نفت از ایران معافیت گرفته است.

بلومبرگ در ادامه این گزارش به بررسی خلاصه ای از برنامه های مشتریان بزرگ نفت ایران و خرید آنها تحت معافیت های اعطاشده از جانب آمریكا پرداخته است. معافیت ها به مدت ۱۸۰ روز اعطا شده و در انتها این مدت، مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

كره جنوبی

معافیت: حداكثر ۲۰۰ هزار بشكه در روز میعانات

خرید قبل از تحریم ها: ۳۰۰ هزار بشكه در روز میعانات در سال ۲۰۱۷

اگرچه این كشور آسیایی كه سومین واردكننده بزرگ نفت ایران بود، اولین خریدار بزرگی بود كه تحت فشار آمریكا قبل از آغاز تحریم ها، خریدش را متوقف كرد اما حالا اجازه پیدا كرده است حداكثر ۲۰۰ هزار بشكه در روز میعانات خریداری كند اما میزان واقعی وارداتش هنوز معلوم نیست.

خرید كره جنوبی امكان دارد به محموله های میعانات محدود شود چونكه این نوع نفت فوق سبك برای كره جنوبی اهمیت دارد و پالایشگاه های كره ای برای فراوری این نوع نفت مجهز هستند. این كشور در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۰۰ هزار بشكه در روز میعانات پارس جنوبی را از ایران خریداری نموده بود.

به گفته منابع آگاه، كره جنوبی امكان دارد برای ازسرگیری واردات میعانات ایران تا مارس دست نگه دارد چونكه هنوز مسائل پیرامون حمل و بیمه محموله ها مشخص نشده است. مذاكرات قیمت شركتهای كره ای با همتایان ایرانی شان هنوز انجام نگرفته است.

كره ای ها سیستم پرداخت وون با ایران را حفظ خواهند كرد و پول وارداتشان را در یك حساب امانی در بانك صنعتی كره و بانك ووری سپرده گذاری خواهند كرد. این پول مستقیما به ایران نمی رود و تنها می تواند برای خرید مواد غذایی، دارویی و سایر كالاهای غیرتحریمی مورد استفاده قرار گیرد.

ژاپن

معافیت: هنوز تایید نشده

خرید قبل از تحریم ها: ۱۶۰ هزار بشكه در روز در فاصله ژانویه تا سپتامبر سال ۲۰۱۸

هیروشیگه سیكو، وزیر اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن ماه میلادی جاری اظهار داشت: پالایشگاه های ژاپنی احیانا واردات نفت ایران را ازسرخواهند گرفت.

به گفته منابع آگاه، شركت های ژاپنی همچنان تلاش می كنند مسائل پیرامون حمل، بیمه و بانكی را مشخص كنند و بنابراین بعید است در ژانویه نفت ایران را بارگیری كنند.

سخنگوی شركت فوجی اویل هفته گذشته اظهار نمود: این شركت سرگرم بررسی درباره استفاده از معافیت آمریكا و ازسرگیری واردات نفت ایران است. نفت سنگین ایران یكی از گریدهایی است كه فوجی اویل احیانا خریداری خواهد نمود.

در این بین، شركت JXTG هولدینگ كه بزرگ ترین پالایشگاه نفت ژاپن است، هفتم نوامبر اعلام نمود همچنان سرگرم بررسی از سرگیری واردات نفت ایران است.

تارو آسو، وزیر دارایی ژاپن در ششم نوامبر گفته بود پالایشگاه های ژاپنی تحت فشار آمریكا، خرید نفت ایران را در اكتبر متوقف كردند.

هند

معافیت: حداكثر ۳۰۰ هزار بشكه در روز

خرید قبل از تحریم ها: ۵۶۰ هزار بشكه در روز در فاصله ژانویه تا اكتبر سال ۲۰۱۸

هند یكی از مذاكره كنندگان پیگیر برای دریافت معافیت های نفتی بود چونكه افزایش هزینه های سوخت در آستانه انتخابات سال آینده، دولت این كشور را با اعتراضاتی روبرو كرده بود.

تحت این معافیت ها، هند اجازه خواهد یافت حداكثر ۳۰۰ هزار بشكه در روز نفت از ایران وارد كند كه كمتر از حدود ۵۶۰ هزار بشكه در روز وارداتی است كه امسال از ایران داشته است. طبق آمار كشتیرانی كه از جانب بلومبرگ گردآوری شده است، هند در سال ۲۰۱۷ حدودا ۴۵۰ هزار بشكه در روز نفت از ایران وارد كرده بود.

طبق اظهارات سانجیو سینگ، رییس هیات مدیره شركت ایندین اویل، پالایشگاه های دولتی هند مقرر است ۱.۲۵ میلیون تن نفت ایران را در نوامبر و به همین میزان را در دسامبر خریداری كنند. این پالایشگاه ها هم چنین پول خریدشان را در یك حساب هندی به روپیه واریز خواهند كرد.

چین

معافیت: حداكثر ۳۶۰ هزار بشكه در روز

خرید قبل از تحریم ها: ۶۵۸ هزار بشكه در روز در فاصله ژانویه تا سپتامبر سال ۲۰۱۸

به گفته منابع آگاه، چین كه بزرگترین خریدار نفت ایران است، اعلام نموده خرید نفت ایران را بعد از یك وقفه یك ماهه ازسرخواهد گرفت و بارگیری نفت ایران را بعد از این كه در اكتبر متوقف كرد، در نوامبر آغاز خواهد نمود.

چین تحت معافیت ها اجازه یافته ۳۶۰ هزار بشكه در روز نفت از ایران وارد كند. این میزان شامل نفتی كه در پروژه های تحت مشاركت چینی ها در ایران تولید می شود، نیست.

اگرچه چین در ۹ ماهه نخست سال میلادی جاری حدود ۶۵۸ هزار بشكه در روز نفت از ایران خریداری نموده بود اما پكن قبل از آغاز تحریم ها از دو شركت نفتی دولتی خواسته بود خرید نفت ایران را متوقف كنند. این تصمیم قبل از دیدار شی جین پینگ، رییس جمهور چین با دونالد ترامپ، همتای آمریكایی وی گرفته شده بود و با تشدید جنگ تجاری میان پكن و واشنگتن مصادف شده بود.
1397/09/03
15:11:39
5.0 / 5
1586
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web