مردم، آیا یادتان هست؟_۱

علت کاهش فروش نفت در دولت دوازدهم کرونا یا برجام

علت کاهش فروش نفت در دولت دوازدهم کرونا یا برجام

ایزو وب: حسن روحانی مدعی است که کرونا علت اصلی کاهش شدید فروش نفت خام کشور بود؛ اما مسئولان صنعت نفت در دولت روحانی مدعی هستند علت کاهش تولید وصادرات نفت برجام است.


به گزارش ایزو وب به نقل از مهر هفته گذشته فیلمی از حسن روحانی رییس دولت های دوازدهم و سیزدهم منتشر گردید که کاهش شدید صادرات نفت را در دولت پذیرفت اما دلیل آنرا کرونا دانست و توضیحاتی در این خصوص ارائه داد. همانطور که مشاهده شد روحانی با انتشار این فیلمی همه گیری کرونا را عامل نزولی شدن رقم صادرات نفت در سالهای پایانی دولت خود دانسته است اما واقعیت چیست؟ طبق آمار مؤسسه ردیابی نفتکش ها کپلر، رقم صادرات نفت ایران پیش از تأثیر همه گیری کرونا بر بازارهای بین المللی و افت تقاضای جهانی نفت، در می سال ۲۰۲۰ به ۱۷۳ هزار بشکه در روز رسید و از رقم ۲ میلیون و ۷۷۴ هزار بشکه در روز به میزان ۹۴ درصد کم شد. در حقیقت طبق نمودار، افت فروش نفت ایران در دولت روحانی پیش از اثرگذاری شیوع جهانی کرونا بر بازارهای جهانی به سبب محدودیت های ناشی از آن رخ داده است و به این پدیده ارتباطی ندارد.
مطابق با این آمار اگر کاهش صادرات نفت ایران طبق ادعای حسن روحانی به سبب افت تقاضای جهانی نفت در اثر کرونا بوده، باید در آمار سایر صادرکنندگان نفت هم چنین تأثیری می گذاشت. که وضعیت صادرات نفت در دیگر کشورهای صادرکننده عضو اوپک چنین ادعایی را ثابت نمی نماید. پس علت افت شدید فروش نفت در دولت روحانی چیست؟ شاید موضوع خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها به عنوان دلیل این افت شدید مطرح شود، اما طبق آمار وزارت نفت، در سال ۱۴۰۲ و با وجود تشدید تحریم ها، میانگین صادرات نفت به ۱.۵۵ میلیون بشکه در روز بصورت میانگین رسیده است. همین طور طبق آمار مؤسسه آمریکایی UANI، رقم صادرات نفت ایران در ۵ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۴ معادل ۱.۶ میلیون بشکه در روز برآورد شده است. در نتیجه بازگشت تحریم نمی تواند علت افت فروش نفت ایران به کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه در آغاز سال ۲۰۲۰ باشد. برای شفاف شدن موضوع که چرا بیژن زنگنه و ژنرال هایش در وزارت نفت نتوانستند اقداماتی در فروش نفت کنند باید بخشهایی از یک مصاحبه را بازخوانی کرد. سال ۹۸ محسن قمصری مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت با خبرگزاری مهر مصاحبه ای می کند که در این مصاحبه رسماً دلیل عدم فروش نفت را عنوان کرده است. وی در این مصاحبه می گوید:
آن چه قمصری از آن در این مصاحبه یاد می کند برجام و افشای مسیرهای فروش نفت ایران است که علت کاهش شدید فروش نفت در این دوره است. بدین سبب خوب است آقای روحانی یک دفعه دیگر با وزیر نفت خود جلسه بگذارد تا علت عدم فروش نفت را جویا شود. مسئله اینجا است عدم توانایی در فروش نفت به عنوان یکی از منابع اصلی درآمدهای کشور باعث شده بود تا کشور با کسری شدید بودجه و به تبع آن افزایش یکباره تورم مواجه شود تا جایی که برای تامین کالاهای اساسی نیز کشور گرفتار مشکل شده بود.

1403/04/10
10:14:59
5.0 / 5
108
تگهای خبر: بازار , تولید , ردیاب , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web