ونوس مگس خوار الهام بخش یک تکنولوژی جدید شد

ونوس مگس خوار الهام بخش یک تکنولوژی جدید شد

ایزو وب: به گزارش ایزو وب، مهندسان دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ(HKUST) یک دستگاه الکترونیکی جدید ساخته اند که مکانیسم شکار هوشمند گیاه ونوس مگس خوار را شبیه سازی می کند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، این دستگاه ابتکاری که به ماژول لاجیک فلز مایع(LLM) مشهور است، دارای قابلیت حافظه و شمارش است. این دستگاه می تواند سیگنال ها را بر مبنای محرک های خارجی جمع آوری و تضعیف کند و به آن اجازه می دهد به انواع لمس ها پاسخ دهد.
به نقل از آی ای، محققان اعتقاد دارند که این طراحی جدید راه را برای ساخت دستگاههای الکترونیکی زیست تقلید در آینده هموار می کند. این دستگاه ها می توانند در کاربردهای مختلفی مانند رباتیک، پروتز و هوش مصنوعی مورد استفاده قرار گیرند.
تقلید از مکانیسم طبیعت
این تحقیق که توسط پروفسور شن یاجینگ(Shen Yajing) انجام شد، از توانایی منحصر به فرد ونوس مگس خوار در تمایز ایجاد کردن بین محرک های مختلف مانند قطرات باران و حشرات الهام گرفته شد.
این قابلیت به موهای حسی روی گیاه نسبت داده می شود که خصوصیت های حافظه و شمارش را نشان می دهند و به آن اجازه می دهند تا سیگنال های الکتریکی را درک کند، و محرک ها را به خاطر بسپارد.
ماژول لاجیک فلز مایع این فرایند را با استفاده از سیم های فلزی مایع در محلول هیدروکسید سدیم بعنوان محیط رسانا استفاده می شود، شبیه سازی می کند.
با کنترل طول این سیم ها از راه اثرات الکتروشیمیایی، دستگاه، خروجی کاتد را در پاسخ به محرک های اعمال شده به آند و گیت تنظیم می کند.
این به ماژول لاجیک فلز مایع اجازه می دهد مدت و فاصله محرک های الکتریکی را به خاطر بسپارد، انباشت سیگنال ها را محاسبه کند و عملکردهای منطقی مشابه با ونوس مگس خوار نشان دهد.
برای نشان دادن قابلیت های ماژول لاجیک فلز مایع، محققان یک سیستم تله ونوس مگس خوار مصنوعی ساختند که شامل ماژول لاجیک فلز مایع، موهای حسی مبتنی بر سوئیچ و گلبرگ های مبتنی بر محرک الکتریکی نرم بود. این سیستم با موفقیت فرایند شکار مگس را شبیه سازی کرد.
برنامه های کاربردی بالقوه
کاربردهای بالقوه ماژول لاجیک فلز مایع گسترده است و به یکپارچه سازی مدارهای عملکردی، فیلتر کردن، ساخت شبکه های عصبی مصنوعی و موارد دیگر توسعه پیدا می کند.
پروفسور یاجینگ می گوید: وقتی مردم به «هوش مصنوعی» فکر می کنند، عمدتا به هوشی فکر می کنند که سیستم های عصبی حیوانات را شبیه سازی می کند.
با این وجود، در طبیعت، خیلی از گیاهان هم می توانند از راه مواد و ترکیبات ساختاری خاص، هوش خویش را نشان دهند. تحقیقات در این خصوص دیدگاه و رویکرد جدیدی را برای درک «هوش» در طبیعت و ساختن «هوش شبیه به حیات» برای ما فراهم می آورد.
این کار نشان دهنده گامی مهم رو به جلو در درک و شبیه سازی هوش زیستی است.
چشم انداز آینده
در حالیکه این فناوری هنوز در مراحل اولیه خود است، ماژول لاجیک فلز مایع و سیستم مگس خوار مصنوعی راه های امیدوارکننده ای را برای تحقیق و توسعه آینده در زمینه های مختلف عرضه می دهند.
فناوری ماژول لاجیک فلز مایع را میتوان در زمینه رباتیک به کار گرفت تا ربات هایی ایجاد نماید که بتوانند محیط خویش را به صورت موثرتری حس کنند و به آن پاسخ دهند. پروتزها هم با پتانسیل اندام مصنوعی که تجربه کنترل طبیعی و شهودی تری را به کاربران عرضه می دهند، از این تکنولوژی سود خواهند برد.
علاوه بر این، میتوان از آن در هوش مصنوعی برای ایجاد دستگاه هایی بهره برد که می توانند یاد بگیرند و با موقعیت های جدید سازگار شوند.
همانطور که گفته شد، دستگاه فعلی مبتنی بر فلز مایع دارای محدودیت هایی هم هست، مانند زمان پاسخ آهسته و اندازه نسبتا بزرگ. با این وجود، محققان اعتقاد دارند که این مسائل با تحقیق و توسعه بیشتر قابل حل است.
منبع:

1403/03/22
11:04:48
5.0 / 5
97
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web