كشاورزی در هفته ای كه گذشت؛

نوسازی بدون اعتبار

نوسازی بدون اعتبار

ایزو وب: نوسازی ماشین آلات فرسوده کشاورزی نیاز به اعتبار دارد در صورتیکه بیش از 2 سال است تسهیلاتی به کشاورزان برای خرید تراکتورهای مورد نیازشان هم پرداخت نشده است.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، پژوهشگران مؤسسه امسال ۵ رقم گندم دوروم در بخش غلات برای کاشت در دیمزارهای مناطق معتدل، معتدل گرم و گرمسیر دیم معرفی کرده اند که از خاصیت های بارز این ارقام عملکرد بالا، سازگاری با شرایط تغییر اقلیم در دیمزارهای مناطق معتدل و گرم، پایداری عملکرد، پروتئین بالا، کیفیت خوب سمولینا و مقاوم به ورس و مقاومت به بیماری زنگ ها است.
با معرفی این رقم های جدید، تعداد ارقام گندم دوروم برای اقلیم های مختلف کشور به ۱۳ رقم رسیده و پیش بینی می شود باتوجه به ظرفیت ارقام جدید مقدار تولید گندم دوروم در کشور افزایش یابد.
معضل فرسوده ها
فرسودگی ماشین آلات یکی از معضل اساسی کشور است. این امر روی عملکرد و راندمان کارهای صنعتی و غیرصنعتی تأثیر منفی داشته و در بخش کشاورزی شاهد هدر رفت محصولات هستیم. برمبنای آخرین آمار و اطلاعاتی که از بخش های دیگر گزارش شده حدودا ۲۱ میلیون تن محصول فقط در عرصه تولید غلات شامل گندم، جو شلتوک، ذرت دانه ای سالانه درحال از میان رفتن است. با یک حساب سرانگشتی اگر فقط یک درصد تلفات این بخش را کاهش دهیم، با قیمت میانگین ۱۵ هزار تومان برای محصولات، حدودا ۳ هزار میلیارد تومان (همت) سالانه صرفه جویی خواهیم داشت. متأسفانه نه فقط سرمایه گذاری مورد نیاز در عرصه فناوری تامین نمی شود بلکه خسارت های ناشی از سوخت اضافه و تبدیل شدن محصولات کشاورزی به ضایعات زیان بسیاری به اقتصاد کشور تحمیل کرده است.
به گفته فعالان حوزه ماشین آلات کشاورزی، بیش از ۲ سال است که تسهیلاتی به کشاورزان برای خرید تراکتور پرداخت نشده است در صورتیکه در سالهای قبل با سود ۱۵ درصد و با بازپرداخت ۵ تا ۷ ساله وام پرداخت می شد.
اگر به گذشته برگردیم به سالهای قبل از ۹۸، در آن دوره، میانگین فروش تراکتور بین ۱۵ تا ۱۶ هزار دستگاه در سال بود. همین طور برای حدود ۱۲ هزار دستگاه تسهیلات پرداخت می شد بوسیله خط اعتباری که مشخص شده بود. اما شرایط تورمی پیش آمده سالهای اخیر، تراکتور را هم به عنوان یک کالای سرمایه ای کرد و تولیدکنندگان تاکید دارند از آن زمان تقاضا افزایش پیدا کرده است. با افزایش تقاضا، تولید هم افزایش پیدا کرد بطوریکه سال ۱۴۰۰ در حدود ۲۲ هزار دستگاه تولید شد. این عدد سال ۱۴۰۱ به ۳۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه رسید. امسال هم عنوان می شود تیراژ تولید بیش از سال قبل خواهد بود.
اختلاف نظر بین وزارت جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی بر سر عدد تراکتور مورد نیاز برای جامعه کشاورزی سبب شده ارقام مختلفی مطرح باشد. به عنوان مثال، بالای ۵۰ درصد تراکتورهای کشور فرسوده می باشند، تولیدکننده عنوان می کند، سالانه به حدود ۳۰ هزار دستگاه نیاز است اما دفتر مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی این عدد را ۵۳ تا ۶۰ هزار دستگاه اعلام می کند.
چقدر اعتبار پرداخت می شود و چقدر نیاز است؟
تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در دو بخش قابل تقسیم است. نخست، تسهیلات پرداختی از محل منابع داخلی بانک کشاورزی، تحت عنوان طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و دیگری، تسهیلاتی است که در قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه تحت سرفصل کمک های فنی و اعتباری دیده می شود.
به گفته رییس گروه برنامه ریزی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۲ تسهیلات کمک های فنی و اعتباری سال ۱۴۰۱ ابلاغ گردید. مبلغ یارانه تسهیلات ۱۴.۱۴ میلیارد تومان بود که از این عدد ۱۲.۲ میلیارد تومان یارانه تسهیلات از طرف دولت به بانک کشاورزی پرداخت گردید. این عدد در معاونت مکانیزاسیون، تحت دو زیر بخش «تسهیلات برای پرداخت تکنولوژی های جدید حوزه باغبانی» و «کمک های فنی و اعتباری» لحاظ شد.
همچنین تسهیلات طرح توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی از محل داخلی بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۲ تا کنون ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به شعبات بانک کشاورزی در استانهای کشور ابلاغ و از این محل مبلغ ۱، ۵۷۰ میلیارد تومان جذب شده است.
به گفته این مقام دولتی، آن چه در قانون به عنوان تسهیلات بخش مکانیزاسیون دیده شده مبلغ ناچیزی است. برمبنای مطالعات انجام شده ۱۱ برنامه اولویت دار برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پیش بینی شده که یکی از آنها جایگزینی تراکتورها و کمباین های فرسوده است. نیاز بودجه ای اجرای برنامه های مکانیزاسیون کشاورزی حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
همکاری کشاورزی ایران و هند
نخستین نشست همکاریهای کشاورزی ایران و هند در دهلی نو با محورهای گفت و گو در حوزه گسترش روابط تجاری کشاورزی، همکاریهای دوجانبه در حوزه محصولات باغبانی و تحقیقات مرتبط به آن خصوصاً درباره ی گیاهان دارویی، میوه های گرمسیری، محصولات گلخانه ای، قارچ خوراکی، کشاورزی هوشمند، رفع موانع فنی پیش روی صادرات کیوی و بسترسازی تسهیل و توسعه صادرات خرما، سیب، زعفران و مسائل فنی کنترل آفات و بیماریها و کیفیت سموم، موانع گمرکی و تبادل اطلاعات و همکاری دوجانبه بخش های تحقیقاتی انجام شد.
سرپرست سازمان حفظ نباتات ایران درباب با اهمیت ترین محورهای مذاکرات با مسؤولان بخش های مختلف وزارت کشاورزی هند اظهار کرد، در حوزه حفظ نباتات مذاکرات مفصلی برای رفع مشکلات بین درباب صادرات کیوی به هند صورت گرفت و قرار شد با توجه معرفی لیست جدیدتری از باغات، سردخانه ها و سورتینگ های مورد تأیید وزارت جهاد کشاورزی ایران، طرف هندی این لیست جدید را در اسرع وقت بررسی و تأیید کند تا روند صادرات محصول کیوی علاوه بر باغات و شرکت های رجیستر شده قبلی، با تعداد بیشتری از باغات و شرکت های صادر کننده افزایش یابد.
همچنین قرار شد طرف هندی ضمن تکمیل پرسشنامه های سازمان حفظ نباتات جمهوری اسلامی ایران برای تحلیل خطر آفات انبه، لیست تأسیسات ضدعفونی آب گرم انبه را برای بازدید کارشناسان حفظ نباتات ارسال نماید تا برنامه ریزی های بعدی صورت پذیرد.
برنامه ریزی برای تامین گوشت مرغ
تأمین کالاهای اساسی یکی از دغدغه های دولت ها است. شرکت پشتیبانی امور دام کشور در نظر دارد در امتداد سیاست ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به این شرکت و در اقدامی پشتیبانی شده در پشتیبانی از تولید ملی ذخایر راهبردی گوشت مرغ کشور را برای سال ۱۴۰۳ از تولیدات داخلی بجای خارجی تدارک و تامین کند. بدین سبب از تمام زنجیره های تولید، اتحادیه ها، تشکل ها و تولیدکنندگان گوشت مرغ، برای تولید مرغ به این منظور و انعقاد قرارداد دعوت به همکاری کرده است.

1402/11/19
13:38:58
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web