گزارش ایزو وب؛

ناترازی 7 میلیون لیتری در تولید و مصرف بنزین

ناترازی 7 میلیون لیتری در تولید و مصرف بنزین

ایزو وب: هر سال با نزدیکی به تعطیلات نوروزی مصرف بنزین افزایش می یابد به طوریکه اکنون شاهد ناترازی 7 میلیون لیتری در تولید و مصرف بنزین هستیم.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر هر ساله با نزدیکی به ایام نوروز مصرف بنزین در کشور شتاب می گیرد که در آخرین روز از اسفند سال ۱۴۰۱ نیز این مساله دیده شد به طوریکه در ۲۹ اسفند مصرف بنزین به ۱۴۴ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر رسید که در مقایسه با سال قبل رشد ۲۷ درصدی داشته است.
بررسی روند مصرف بنزین در تعطیلات ابتدایی نوروزی نشان میدهد در هفته نخست تعطیلات یعنی از ۲۹ اسفند ماه تا چهارم فروردین مصرف بنزین در مجموع به ۵۹۶ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر رسیده است که به طور متوسط روزانه ۱۱۹ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است، که این عدد با میزان تولید بنزین در کشور تناسب ندارد چونکه در ایام ابتدایی سال جلیل سالاری مدیر عامل مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در ارتباط با میزان تولید روزانه بنزین در کشور اظهار داشته بود: تولید بنزین در پالایشگاه های کشور به روزانه ۱۱۲ تا ۱۱۵ میلیون لیتر رسیده است. که این مساله به مفهوم ناترازی بنزین و بالاتر بودن مصرف نسبت به تولید دارد.
بیشترین میزان مصرف بنزین مربوط به کدام استانها است؟
به گفته سالاری پیش بینی شده بود مصرف بنزین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش یابد، در صورتیکه افزایش مصرف در استان هایی مانند زاهدان به ۴۶ درصد رسید، در استان فارس ۲۵ درصد، در استانهای کردستان و قم رقم مصرف از ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد، در استانهای شمالی و جنوبی، شرق و غرب کشور هم به طور متوسط از ۱۱ تا ۴۶ درصد افزایش مصرف وجود دارد.
سالاری نخستین روز فرودین اظهار داشت: متأسفانه افزایش مصرف بنزین بصورت تصاعدی بیشتر می شود، در صورتیکه در سال ۱۴۰۱ افزایش ۲۰ درصدی در مصرف بنزین داشتیم، امسال هم نسبت به پارینه افزایش ۱۱ درصدی داریم و بی گمان باید در مدیریت مصرف سوخت توجه ویژه شود. اما برسی روزهای نخست سال نشان میدهد که میانگین مصرف روزانه بنزین در هفته نخست سال ۱۱۹ میلیون لیتر بوده در صورتیکه بیشترین مصرف در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۱۲۰ میلیون لیتر در زمستان با قطعی گاز در جایگاه های سی ان جی صورت گرفت.
مصرف بنزین از تولید پیشی گرفت
اگرچه میانگین مصرف بنزین در روزهای نوروز ۱۱۹ میلیون لیتر برآورد شده اما این عدد جای تأمل دارد چونکه بگفته سالاری تولید روزانه بنزین بصورت میانگین ۱۱۲ تا ۱۱۵ میلیون لیتر در روز است و این مساله به مفهوم نا ترازی تولید و مصرف است و پیشی گرفتن مصرف از بنزین را نشان میدهد که در این شرایط واردات بنزین محتمل تر می شود تا این کسری ۷ میلیون لیتری را جبران کند. البته این نکته را نباید از نظر دور داشت که مصرف بنزین در چهارم فروردین و آخرین روز تعطیل رسمی از ایام نوروز شیب مصرف را نزولی کرد، حالا باید دید این کاهش مصرف ادامه دار خواهد بود یا مجبور به واردات بنزین می شویم.


منبع:

1402/01/06
13:59:46
5.0 / 5
188
تگهای خبر: تولید , شركت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web