مدیر عامل شركت ملی گاز ایران در گزارش ایزو وب عنوان كرد؛

به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم

به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم

به گزارش ایزو وب، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ضمن اشاره به انجام سوآپ گاز از ترکمنستان اظهار داشت: با رایزنی های انجام شده با طرف ترکمنستانی دنبال واردات مستقیم گاز از این کشور هستیم.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، زمستانی که گذشت یکی از سرد ترین زمستان های یک دهه گذشته بود شرکت ملی گاز ایران برای تأمین گاز پایدار چالش های فراوانی را داشت که یکی از آنها قطع شدن سوآپ گازی ترکمنستان بود در همان برهه بود که گمانه زنی هایی برای واردات گاز شکل گرفت اما کاری از پیش برده نشد و بعد از مدتی مجدداً سوآپ گاز از سر گرفته شد و معلوم نیست سال آینده برای بار دیگری با ناترازی گاز مواجه شویم یا خیر! آیا برنامه ای در خصوص واردات گاز در دستور کار شرکت ملی گاز قرار دارد.
مجید چگنی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز در ارتباط با این مورد به مهر اظهار داشت: مذاکراتی برای واردات گاز در حال انجام می باشد و اگر مبادی که حالا در نظر داریم در این مذاکرات به صورت مثبت ادامه دار باشد و مشکلی پیش نیاید واردات گاز را انجام می دهیم.
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در ارتباط با کشورهایی که مبدا وارداتی هستند اظهار داشت: کشورهای همسایه که امکان واردات گاز از آن کشورها وجود دارد، درحال رایزنی برای واردات گاز هستیم که یکی از آنها ترکمنستان است.
چگنی در پاسخ به این سؤال که آیا ترکمنستان با عنایت به پیشینه ای که در قطعی گاز دارد، کشوری قابل اعتماد است، توضیح داد: پارسال ترکمنستان ادعا داشت که مشکلات فنی به وجود آمده بنابراین سوآپ گاز قطع شده است و اگر چنین مشکلی وجود نداشت سوآپ گاز ادامه پیدا می کرد و تعهد داده اند که دیگر مشکلی در این حوزه ایجاد نشود.
وی افزود: سوآپ گازی ترکمنستان قطع شد و مجدد از سر گرفته شد، چونکه در داخل کشور مشکل فنی داشتند و الان درحال استفاده هستیم.
وی در ارتباط با پایبندی ترکمنستان به این قرارداد توضیح داد: با عنایت به شرایطی که هر کشوری با آن مواجه می باشد که یک بخشی از آن در ارتباط با مسائل فنی و زیر ساختی است تصمیم گیری می کند، اما این که صادرات خویش را ادامه دهد یا نه به شرایط کشور بستگی دارد ولی آن کشور هم ملزم به انجام تعهدات خود هستند، چونکه باید به کشور آذربایجان پاسخگو باشند و با آنها قرار داد دارند و نه کشور ما.
وی در ارتباط با چگونگی واردات گاز از ترکمنستان اظهار داشت: واردات گاز از ترکمنستان در چارچوب سوآپ است. البته تقاضای ما اینست که خود قرارداد مستقل واردات گاز داشته باشیم و اگر علاقمند نباشند به هر علتی سوآپ اولویت بعدی ما است، البته در این رابطه بارها مذاکره کردیم که ترکمنستان شرایط صادرات مستقیم را نداشته اند.


منبع:

1402/01/04
14:41:29
5.0 / 5
192
تگهای خبر: آینده , شركت , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web