خدمات بانك تجارت در سال ۱۴۰۱؛

پیشرفت را در تجارت دنبال کنید

پیشرفت را در تجارت دنبال کنید

ایزو وب: بانک تجارت به عنوان یکی از نقش آفرینان اقتصاد کشور در سال 1401 همچون گذشته پشتیبانی از صنایع مختلف و دانش بنیان و همین طور اقشار مختلف جامعه را در امتداد عمل به وظیفه عملیاتی خود قرار داد.


به گزارش ایزو وب به نقل از روابط عمومی بانک تجارت، سال ۱۴۰۱ با نام سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین با تمام دشواری های حاصل از تحریم های ظالمانه و تلاطم های اقتصادی با دستاوردهای اقتصادی متفاوتی همراه شد.
بانک تجارت به عنوان یکی از نقش آفرینان عرصه اقتصادی ایران اسلامی در این سال همچون گذشته پشتیبانی از صنایع مختلف بزرگ و کوچک و دانش بنیان و همین طور اقشار مختلف جامعه را در امتداد عمل به وظیفه عملیاتی و کارویژه تخصصی خود در دستور کار قرار داد.
انعقاد ده ها تفاهمنامه همکاری با مشتریان
بانک تجارت در این سال و در امتداد گسترش تعامل خود با هلدینگ های مالی و صنعتی و بنگاه های اقتصادی تفاهمنامه های گوناگون و مهمی را با این مجموعه ها منعقد کرد. امضای تفاهمنامه همکاری با شرکت هایی همچون سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، شرکت مهندسی خدمات صنعتی ایران خودرو (ایسیکو)، گروه صنایع گیتی پسند، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، گروه ماموت، گروه صنعتی ایران ترانسفو، صنایع غذایی بیژن، سازمان بورس اوراق بهادار و چندین شرکت دانش بنیان و نوپا تنها گوشه ای از عملیات توسعه بازار این بانک در سال ۱۴۰۱ محسوب می شود.
خدمات ویژه بانک تجارت برای شرکت های بزرگ
در بانک تجارت هلدینگ های بزرگ که حجم تعاملات گسترده ای را با بانک دارند و نیاز به راهکارهای پیچیده تامین مالی و اعتباری ارزی و ریالی دارند در قالب بانکداری شرکتی مورد حمایت قرار می گیرند. بمنظور تسهیل کسب وکار مشتریان و پوشش تمامی نیازهای آنها محصولات مختلفی در بانک تجارت طراحی و ارائه شده که از آن جمله می توان به تامین مالی زنجیره ای، توسعه پلت فرم ها، محصولات «پی بار» و «همیار بار»، «صنعت یار»، خدمات بانکداری باز، شخصی سازی محصولات در بورس کالا و توسعه محصولات مالی غیربانکی همچون انعقاد قرارداد با شرکت های ارزش آفرین بانک در چهارچوب سوپرمارکت مالی بانک تجارت اشاره نمود.
بانک تجارت همین طور امسال در قالب سیاست های ابلاغی بانک مرکزی، تامین مالی زنجیره تامین (SCF) را عملیاتی کرد و به عنوان یکی از بانکهای پیش رو این خدمت نوین را به شرکت هایی همچون ایران خودرو و مجتمع فولاد مبارکه ارائه کرده است. به همین دلیل و در یکی از سمینارهای تخصصی بانک، حمید آذرمند مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی، بانک تجارت را بانکی پیشرو در تامین مالی زنجیره تولید خواند و اظهار داشت: با توافق انجام شده با وزارت صمت قسمتی از زنجیره های تولید همچون خودرو، لوازم خانگی، پتروشیمی و صنایع غذایی که بخش عمده ای از آنها جزو بانک تجارت هستند در اولویت این زنجیره تامین قرار گرفتند.
سرآمد در خدمات ارزی
بانک تجارت در حوزه ارائه خدمات ارزی و بانکداری بین الملل به مشتریان بخش های مختلف همیشه دارای شهرتی خاص در شبکه بانکی کشور بوده و در آخرین آمار بنا بر اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز طی نه ماهه ۱۴۰۱ بانک تجارت رتبه اول انواع پرداخت های ارزی در شبکه بانکی کشور را داشته است. از منظری دیگر تا پایان دی ماه ۱۴۰۱ تسهیلات جاری بانک تجارت معادل ۱.۶۵۵ میلیون دلار بوده و با وجود تمام تنگناهای ناشی از تحریم نسبت به انتها سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است.
بانک تجارت در سال ۱۴۰۱ با نگاه پشتیبانی از قشر ساعی و محترم کارگران و کارمندان بسته ارزش کارنو را طراحی و بوسیله طرح کارنووام به کارکنان شرکتها و سازمان ها تسهیلات خرد اعطا کرد.
بانک تجارت حامی جوانان ایرانی
این بانک همچون سالهای قبل در کنار انجام حمایت های مالی و تسهیلاتی خود از بخش های مختلف اقتصادی در قالب ایفای مسئولیت های اجتماعی، اقدامات عام المنفعه ی بسیاری را به انجام رسانده است. بانک تجارت از بین طرح های معرفی شده از محل بند الف تبصره ۱۸ (از محل تفاهم نامه بانک و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) تا یازدهم بهمن ماه ۱۴۰۱ به ۲۶۳ طرح معرفی شده جمعاً به مبلغ بیش از یازده هزار میلیاردریال تسهیلات اعطا کرده است. همین طور بانک تجارت به تعداد ۱۸۷ طرح اقتصادی معرفی شده در سفرهای ریاست جمهوری به استانهای مختلف کشور جمعاً بیش از ۷، ۱۸۷ میلیاردریال تسهیلات پرداخت کرد.
حمایت از جوانان بوسیله پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری یکی دیگر از اقداماتی است که بانک تجارت بصورت ویژه در سال ۱۴۰۱ به انجام رسانده است. برمبنای آخرین آمار این بانک تا پایان بهمن ماه سال جاری با ۱۲۰ هزار و ۹۴۲ فقره وام قرض الحسنه ازدواج و ۸۵ هزار و ۸۹۹ فقره تسهیلات فرزندآوری در حوزه ازدواج و جوان سازی جمعیت ایران اسلامی فعالیت داشته است. علاوه بر این اعطای ۲۳ هزار و ۹۶۵ فقره تسهیلات به معرفی شدگان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور جمعاً به مبلغ بیش از ۲۰ هزار و ۷۳۶ میلیاردریال از دیگر اقدامات حمایتی بانک تجارت در امتداد ایفای مسئولیت های اجتماعی بوده است.
اجرای سیاست های بانکداری دیجیتال اینجا یک ضرورت است
بانک تجارت تحت سیاست های وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص اجرای طرح بانکداری دیجیتال ساختار پیاده سازی نقشه راه بانکداری دیجیتال خودرا تحت نظارت کمیته تحول دیجیتال و با پیگیری و اجرای دفتر استقرار بانکداری دیجیتال طراحی و اجرا کرده است. جایگاه پروژه های تحول دیجیتال و بهبود تجربه مشتری و برنامه زمانبندی آن کاملاً مشخص است و مقرر است تا سال ۱۴۰۲ سامانه مدیریت پرداخت نهایی شود. در همین راستا اپلیکیشن «باجت» به عنوان دروازه پرداخت های موبایلی، احراز هویت و پرداخت تسهیلات امروز در دسترس بوده و مقرر است بوسیله بانکداری دیجیتال بهبود تجربه مشتریان، افزایش کارایی و سرعت عمل ارائه خدمت به مشتریان را دنبال کرده و یک بازمهندسی فرایندها را بوسیله توانمندسازی و ایجاد مهارت در میان کارکنان این بانک به اجرا درآید. محصولات و خدماتی همچون اکوتام، مدیریت پرداخت، صنعت یار، اپلیکیشن باجت، تکمیل و توسعه سامانه اعتبارسنجی (LOS)، بانکداری باز، راه اندازی مرکز نوآوری بانک تجارت، راه اندازی آکادمی دیجیتال بانک تجارت و تدوین نظام مدیریت و حاکمیت داده از دیگر اقدامات بانک تجارت در قالب بانکداری دیجیتال محسوب می شود.
سامانه ی کاربردی «باجت» مراجعه به شعب و تردد غیرضروری افراد را کاهش داده و فرآیندهای آن به شکلی طراحی شده که وام گیرنده بعد از ثبت درخواست و ارسال الکترونیکی مدارک، تنها با یک دفعه مراجعه به شعبه می توانند تسهیلات خودرا دریافت کند. به عنوان نمونه متقاضیان وام ازدواج بعد از ثبت نام در سامانه بانک مرکزی، در صورتیکه بانک عامل آنها تجارت باشد، می توانند بوسیله اپلیکیشن باجت مراحل بعدی مانند ارائه درخواست، ارسال مدارک گیرنده تسهیلات، ضامن ها و… را انجام داده که این امر وام گیرندگان و ضامنین آنها را از مراجعات مکرر به شعبه، چاپ و ارائه مدارک و مستندات بی نیاز می کند.
جایگاه VIP برای دانش بنیان ها
عملکرد بانک تجارت در زمینه تسهیلات تا پایان دی ماه سال ۱۴۰۱ روندی صعودی داشته به نحوی که تسهیلات پرداختی این بانک به نخبگان بیش از ۲۹۱ میلیاردریال، طرح جهش مسکن به تعداد ۱۳۳۲ فقره و جمعاً مبلغ دو هزار و ۵۹۱ میلیاردریال، بند الف تبصره ۱۸ در قالب ۳۰۵ فقره و جمعاً بیش از ۱۱ هزار میلیاردریال و تامین نیازهای ضروری ۹۴۳۹ فقره جمعاً به مبلغ بیش از ۱، ۳۰۳ میلیاردریال و سامانه های سامد و طرح های اقتصادی ریاست جمهوری جمعاً ۵۶۷۶۸ فقره و بیش از ۵۶ هزار میلیاردریال اعطا شده است.
این بانک علاوه بر این به ۱۲۷۸ طرح اقتصادی دانش بنیان در سراسر کشور جمعاً بیش از ۱۳۳ هزار میلیارد تسهیلات تا پایان دی ماه سال جاری پرداخت کرده است.
اقتصاد ایران در برهه امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز به اعتمادآفرینی و آرامش بخشی به بازار و همدلی و همراهی بخش های مختلف کشور با اهداف خرد و کلان دارد و بانکهای کشور نیز در این میدان می توانند در قالب وظایف حرفه ای خود و در امتداد اهداف کلان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران نقش آفرینی کنند. عبور از گردنه های دشوار و مقابله با تندبادهایی همچون تحریم و تورم ممکن می شود اگر صنعت و تولید را بر بنیان دانش دنبال کرده و پیشرفت و توسعه را در تجارت دنبال نماییم.


منبع:

1402/01/01
15:13:30
5.0 / 5
182
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web