براساس گزارشهای مركز آمار؛

ساخت مسکن در تهران طی پاییز 1400 کم شد

ساخت مسکن در تهران طی پاییز 1400 کم شد

ایزو وب: طبق گزارش منتشره از طرف مرکز آمار، تعداد پروانه های مسکونی صادره در تهران طی پاییز 1400 بیش از هزار فقره بوده که مقرر است 9400 واحد مسکونی از آنها راه اندازی شود.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، مرکز آمار ایران گزارش وضعیت پروانه های ساختمانی شهر تهران و سایر شهرها را طی پاییز ۱۴۰۰ منتشر نمود که برمبنای آن تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده از طرف شهرداری تهران کاهش ۲۵.۴ درصدی نسبت به تابستان سال قبل و کاهش ۲۵.۲ درصدی نسبت به پاییز ۱۳۹۹ داشته است.
صدور ۱۲۰۰ پروانه ساختمانی در تهران / ‏سهم صفر تعاونی های مسکن
در پاییز سال قبل ۱۲۰۰ پروانه ساختمانی از طرف شهرداری تهران صادر شده که دو فقره آن برای افزایش بنا بود و از ۱۱۹۸ فقره پروانه دیگر، ۱۱۷۳ فقره را بخش خصوصی و ۲۵ پروانه را نیز بخش دولتی دریافت کرده است. سهم تعاونی ها از این پروانه ها صفر بوده است.
۱۰۳۳ فقره از ۱۲۰۰ پروانه ساخت در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ دارای کاربری مسکونی بوده است.
آغاز به ساخت ۹۴۶۱ واحد مسکونی در تهران طی پاییز ۱۴۰۰
مرکز آمار ایران مساحت زیربنای پروانه های دریافتی (با احتساب تعداد طبقات) یک میلیون و ۸۷۱ هزار متر و برمبنای متراژ زمین ۴۳۱ هزار متر مربع اعلام نموده است؛ ۹۴۶۱ واحد مسکونی نیز از این پروانه ها راه اندازی خواهد شد.
تعداد ۵۶ فقره از پروانه های ساختمانی برای ساختمان های ۴ طبقه و کمتر بوده و ۹۷۷ فقره از پروانه ها معادل ۹۴.۶ درصد برای ساختمان های ۵ طبقه و بالاتر صادر گردیده است.
این در حالی است که از مجموع ۱۰۳۳ پروانه مسکونی شهر تهران در پاییز ۱۴۰۰، تنها ۱۳۹ پروانه ساخت برای ساختمان اسکلت فلزی صادر شده و مابقی معادل ۸۹۲ فقره نیز درخواست پروانه راه اندازی ساختمان بتنی بوده است.
بیشترین تراکم ساختمانی در منطقه یک تهران
بیشترین تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ متعلق به منطقه ۴ پایتخت با ۱۴۲ فقره و کمترین تعداد نیز به منطقه ۱۹ با تنها یک فقره بوده است.
بیشترین مساحت زیربنای ساخت نسبت به متراژ زمین (تراکم ساختمانی) به منطقه یک تهران با ۲۰۵ هزار و ۷۸۶ متر مربع و کمترین مساحت زیربنا نیز به منطقه ۱۹ با ۵۲۳ متر اختصاص دارد.
صدور ۲۸ هزار و ۷۰۰ پروانه ساخت در سایر نقاط شهری کشور
مرکز آمار ایران تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده از طرف شهرداری های سایر شهرهای کشور غیر از پایتخت را طی پاییز ۱۴۰۰ معادل ۲۸ هزار و ۷۰۸ فقره اعلام نموده که نسبت به تابستان ۱۴۰۰ حدود ۱۰.۷ درصد و نسبت به پاییز ۱۳۹۹ نزدیک به ۳۰.۶ درصد کاهش داشته است.
۲۲ هزار و ۲۳۵ پروانه از این ۲۸ هزار و ۷۰۸ پروانه صادر شده در پاییز ۱۴۰۰ مربوط به ساختمان های با کاربری مسکونی بوده است.
سطح زیربنای این پروانه های صادر شده ۱۵ میلیون و ۸۴۷ هزار متر مربع و از نظر متراژ ۹ میلیون و ۷۰۵ هزار متر برآورد شده است. همین طور ۸۲ هزار و ۷۰۳ واحد مسکونی از این تعداد پروانه راه اندازی خواهد شد.
۲۲ هزار پروانه ساخت، مسکونی بود
از ۲۲ هزار و ۲۳۵ پروانه مسکونی صادره در شهرهای مختلف طی پاییز ۱۴۰۰ تعداد ۵ هزار و ۱۷ پروانه معادل ۲۲.۵ درصد مربوط به ساختمان های ۵ طبقه و بیشتر و مابقی نسبت به ساختمان های ۴ طبقه و کمتر بوده است.
همچنین ۶۶.۸ درصد متقاضیان ساخت مسکن در شهرهای غیر از پایتخت، اسکلت بتنی و ۱۳.۴ درصد اسکلت فلزی را مبنای ساخت و ساز قرار داده اند.
پیش بینی ساخت ۸۲ هزار مسکن از پروانه های ساختمانی پاییز ۱۴۰۰
تعداد واحد مسکونی پیش بینی شده در پروانه های صادر شده برای راه اندازی ساختمان در سال پاییز ۱۴۰۰ بیش از ۸۲ هزار و ۷۰۳ واحد بوده که نسبت به تابستان ۱۴۰۰ کاهش ۱۱.۶ درصدی و نسبت به پاییز ۱۳۹۹ نیز کاهش ۲۷.۳ درصدی داشته است.
بانک مرکزی: ۱۳۰۰ پروانه در پاییز ۱۴۰۰ صادر شده بود
گفتنی است در اردیبهشت امسال نیز بانک مرکزی آمار صدور پروانه های ساختمانی شهر تهران طی پاییز ۱۴۰۰ را اعلام نموده بود که بنا بر اعلام این بانک در ۳ ماهه سوم سال قبل ۱۳۰۰ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده که نسبت به پاییز ۱۳۹۹ کاهش ۲۳.۶ درصدی داشته است.
معاون شهردار تهران: ۵ هزار و ۸۰۰ پروانه ساختمانی در سال ۱۴۰۰ صادر کردیم
حمیدرضا صارمی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران نیز در اواخر فروردین امسال اعلام نموده بود: از شروع فروردین تا اختتام اسفند ماه سال گذشته، ۵ هزار و ۸۰۲ مورد پروانه ساختمانی صادر شده که این آمار در زمان مشابه سال پیش از آن (۱۲ ماهه ۱۳۹۹) ۷ هزار و ۱۲۶ مورد بوده که کاهش ۲۲.۸ درصدی داشته است.


منبع:

1401/04/15
14:30:57
5.0 / 5
148
تگهای خبر: بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web