معاون حمل ونقل سازمان راهداری اعلام كرد

جزئیات برنامه سفر اربعین

جزئیات برنامه سفر اربعین

به گزارش ایزو وب معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از برنامه ریزی برای سفر زائرین به عتبات عالیات در روزهای اربعین سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: قیمت بلیت وسایل حمل و نقل عمومی در دست بررسی می باشد و بمحض تعیین آنرا اعلام می نماییم.حمیدرضا شهرکی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: بر مبنای برنامه ریزی های صورت گرفته سه حوزه کاری در بخش جاده ای قرارگاه اربعین سال جاری داریم. یکی از آنها ایمن سازی راه ها و محورهای منهتی به پایانه های مرزی است که با محوریت معاونت راهداری این کار را انجام می دهیم و وضعیت این راه ها از نظر شرایط ایمن سازی و علایم و تجهیزات مورد بررسی قرار گرفت و در این خصوص ۴۳۰ میلیارد تومان اعتبار به استانهای مربوطه همچون ایلام، کرمانشاه، خوزستان و مرزهای شرقی مانند میرجاوه و ریمدان در استان سیستان و بلوچستان تخصیص پیدا کرد.

وی اضافه کرد: مبحث دیگر آمادگی پایانه های مرزی، مهران، شلمچه، چذابه و خسروی در غرب کشور است و از آنجائیکه زائرین پاکستانی بسیاری در سنوات گذشته از ایران به عراق می روند مرزهای ریمدان در جنوب و میرجاوه در شمال سیستان و بلوچستان هم در این حوزه مورد توجه قرار گرفته اند. چون که بعنوان مثال در سالهای گذشته بالغ بر ۱۱۰ هزار نفر زائر از پاکستان وارد کشور شده و به مراسم اربعین انتقال پیدا کردند و سال جاری پیشبینی می نماییم حدود ۲۰۰ هزار نفر زائر پاکستانی داشته باشیم، ازاین رو باید آماده سازی پایانه های مرزی مورد توجه قرار گیرد. به همین علت بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار هم برای این کار پیشبینی شده است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینکه آماده بودن مجتمع های خدمات رفاهی هم از دیگر مأموریت های سازمان برای اجرای هر چه بهتر مراسم اربعین است، افزود: مساله دیگر مدیریت حمل و نقل عمومی بوده که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بر مبنای اطلاعات و آمار در سال ۱۳۹۸ یک میلیون و ۸۳۰ هزار نفر با به کارگیری ۸۰۰۰ هزار دستگاه ناوگان اتوبوسی یکتا به سفر عتبات عالیات در روزهای اربعین رفتند. به عبارت دیگر در کشور ۱۴۰۰۰ دستگاه اتوبوس فعال داریم و در سال ۱۳۹۸ همزمان باید سرویسهای داخلی ۸۰۰۰ دستگاه به جابه جایی زائرین اختصاص پیدا کرد و از طرفی حدود ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده داریم که تنها امکان استفاده در مسیرهای کوتاه را دارند. با این وجود برای جابه جایی در آن سال ۶۰ هزار سفر انجام شد که البته سال جاری افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

شهرکی اظهار داشت: تا کنون ۶۰ درصد ظرفیت ناوگان اتوبوسی مورد استفاده قرار می گرفت و سال جاری تا آنرا به ۷۰ درصد برسانیم و با همکاری مردم در آن ایام با ۳۰ درصد ظرفیت سفرهای داخلی را مدیریت نماییم. علاوه بر این ظرفیت اتوبوسی، از مینی بوس ها هم برای مسافت های کوتاه می خواهیم استفاده نماییم. هم اکنون ۲۴ هزار دستگاه مینی بوس در کشور داریم که البته سن ناوگان در این بخش بالاتر از بخش های دیگر در حوزه حمل و نقل عمومی بوده و حدود ۲۳ سال است. همینطور در صدد هستیم تا بتوانیم از حدود پنج تا هفت هزار دستگاه سواری کرایه پلاک عمومی هم استفاده نماییم.

وی ضمن اشاره به استفاده از تجارب سالهای گذشته برای مدیریت بهتر سفرهای اربعین و کاهش مشکلات زائرین، در پاسخ به سوالی درباره ی قیمت بلیت اتوبوس، مینی بوس و تاکسی برای سفرهای اربعین اعلام نمود: از آنجائیکه همه رانندگان برای زائرین در راه رفت و برگشت باید به صورت یکسر خالی حرکت کنند، پیشنهاد افزایش قیمت را داده اند اما هنوز مورد تایید یا مخالفت قرار نگرفته و بمحض مشخص شدن نتیجه آنرا اطلاع سانی می نماییم.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: ازدحام در راه برگشت زائرین خیلی بیشتر از رفت است و به سبب افزایش شدید تقاضا و احتیاج به مدیریت جدی تر، نماینده ها را به پایانه های مرزی می فرستیم تا این وضعیت را مدیریت کنند و در این میان از ظرفیت شرکتهای حمل و نقل هم استفاده خواهیم کرد و نمایندگان آنها هم در این حوزه نظارت خواهند کرد. از طرفی از همه ارگان ها مانند ارتش و سپاه درخواست کردیم اگر وسیله نقلیه پلاک عمومی دارند، آنرا در اختیار ما بگذارند تا از آن برای تسهیل سفر اربعین زائرین استفاده نماییم از طرفی هم پیشنهاد کردیم تا تسهیلاتی مانند روغن، لاستیک و سوخت از راه مجموعه شهرداری ها پایانه های مسافری به رانندگان بعنوان مشوق بدهیم.

منبع:

1401/03/25
08:29:11
5.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web