در آستانه تابستان؛

۲ سد بزرگ استان مرکزی چقدر آب دارند؟

۲ سد بزرگ استان مرکزی چقدر آب دارند؟

مرکزی مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه ای مرکزی اظهار داشت: 38 درصد مخزن سد الغدیر ساوه دارای آب است، اما با این وجود آب مورد نیاز بخش کشاورزی شهرستان تامین شده است و تنشی نخواهیم داشت.حسین اکبری در گفت و گو با ایسنا، درباب وضعیت منابع آبی و ذخایر سدهای استان مرکزی اظهار نمود: سد کمال صالح شازند بعنوان یکی از سدهای مهم استان مرکزی که در تامین آب آشامیدنی شهر اراک تاثیر مستقیم دارد با حجم ۹۵ میلیون مترمکعب، هم اکنون ۵۷ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد.

وی با اشاره به این که این سد در زمان مشابه سال قبل ۷۳ میلیون مترمکعب معادل ۷۳ درصد حجم خود، ذخیره آبی داشته است، اضافه کرد: هم اکنون که هنوز وارد فصل گرم سال نشده ایم، ۶۱ درصد سد دارای آب است و میزان ورودی سد در هر ثانیه به هزار لیتر می رسد که در زمان مشابه سال قبل این میزان ۵۰۰ لیتر در ثانیه بوده است.

اکبری درباب وضعیت سد الغدیر ساوه بیان کرد: سد ساوه با حجم کلی ۲۷۷ میلیون مترمکعب، امسال ۱۰۵ میلیون مترمکعب ذخیره آبی در اختیار دارد که این میزان در اوایل خردادماه سال قبل ۱۸۵ میلیون مترمکعب بوده است.

وی میزان ورودی سد الغدیر ساوه را ۸۰۰ لیتر در ثانیه دانست و اظهار داشت: سال قبل ۶۷ درصد و امسال ۳۸ درصد مخزن سد پر از آب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی اضافه کرد: خوشبختانه امسال با تنش آبی خاصی جهت تامین آب آشامیدنی شهرهای ساوه و اراک مواجه نیستیم و آب مورد نیاز کشاورزی شهرستان ساوه نیز تا حد ممکن تامین شده است که علاوه بر جلوگیری از ایجاد تنش در ابتدای سال آبی جدید، در سال ۱۴۰۲ نیز با مشکل روبرو نشویم.

اکبری از عموم مردم و کشاورزان خواست که با مدیریت صحیح، بهره برداری و مصرف بهینه، وزارت نیرو را در مدیریت مخازن و ذخیره و استفاده در زمان مناسب یاری رسانند.
1401/03/04
11:08:58
5.0 / 5
369
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web