پرونده امنیت غذایی_۱۲

بازگشت هفت گاو لاغر بعد از چهار هزار سال

بازگشت هفت گاو لاغر بعد از چهار هزار سال

ایزو وب: نگرانی ها درباره وقوع قحطی درجهان به دنبال کمبود و گرانی گندم که ناشی از ادامه جنگ اوکراین و روسیه است، گسترش یافته ضمن این که این مساله به صورتی یادآور اهمیت گندم در طول تاریخ است.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، نگرانی ها درباره وقوع قحطی در جهان به دنبال کمبود و گرانی گندم که ناشی از ادامه جنگ اوکراین و روسیه است، گسترش یافته بطوریکه در ایام اخیر نشریه اقتصادی اکونومیست و همین طور شبکه خبری راشاتودی نیز در گزارش هایی با عنوان «فاجعه غذایی دنیا در راه است» و «جنگ گندم در راه است» بطور ویژه به این مساله پرداختند.
نشریه اقتصادی اکونومیست عکس روی جلد شماره جدید خودرا به این مساله مختص کرده است. در این عکس سه خوشه گندم نمایش داده شده که بجای دانه های گندم عکس جمجمه انسان کشیده شده است، بالای عکس هم نوشته شده است: فاجعه غذا درحال آمدن است.

اکونومیست در مطلبی تحت همین عنوان البته با نگاهی جهت دار و با هدف مقصر نشان دادن روسیه نوشت: ولادیمیر پوتین با حمله به اوکراین زندگی مردمانی دورتر از صحنه جنگ را نابود خواهدنمود و به معنایی ممکنست حتی خودش متأسف شود. جنگ اوکراین به سیستم غذایی جهان لطمه زده است؛ سیستمی که قبل تر بر اثر شیوع کرونا، تغییرات آب وهوایی و شوک قیمت های انرژی ضعیف شده است. صادرات غلات و دانه های روغنی اوکراین عمدتا متوقف شده است و صادرات روسیه نیز مورد تهدید قرار گرفته است. این دو کشور مجموعاً ۱۲ درصد تجارت جهانی کالری را در اختیار دارند. از شروع سال ۲۰۲۲ قیمت گندم رشد ۵۳ درصدی داشته است و تنها در یک روز در ماه می ۶ درصد به این رقم افزوده شده است.
همچنین، راشاتودی به نقل از کارشناسان نوشت: کشورهای غربی ممکنست روسیه را برای تبادل گندم به ازای لغو تحریم های این کشور تحت فشار قرار دهند.
این رسانه اضافه کرد: قیمت های گندم به سطح بی سابقه ای در دو ماه گذشته رسیده است برای اینکه تولیدکنندگان اصلی این محصول همچون روسیه، قزاقستان و هند برای حفظ بازارهای داخلی خود صادرات گندم را کنسل کرده اند. این امر نگرانی هایی را درباره ناامنی غذایی و گرسنگی در سراسر جهان برانگیخته است.
راشاتودی نوشت: کشورهای غربی روسیه را به شروع «جنگ گندم» متهم می کنند اما کارشناسان می گویند روسیه تنها مسئول وخامت این بحران نیست و اگر هم هست این اقدام داوطلبانه نبوده است.
روزنامه ایزوستا به نقل از کارشناسان نوشت: روسیه و اوکراین تنها صادرکنندگان کلیدی گندم در جهان هستند اما دیگر تولید کنندگان نیز می توانند بازارهای جهانی را از بحران نجات دهند. برای مثال آمریکا و کانادا به ترتیب ۲۶ و ۲۵ میلیون تن گندم یا حدود ۲۵ درصد صادرات جهانی گندم را می سازند. فرانسه با (۱۹ میلیون تن) و آلمان با (۹.۲ میلیون تن) در تولید گندم جهان نقش دارند. اما بگفته مفسرین این کشورها بعید است گندم خودرا با کشورهای نیازمند سهیم شوند و امنیت غذایی در کشور خودرا در اولویت قرار می دهند.
اهمیت تاریخی گندم
سیری در تاریخ نشان میدهد که محصول گندم نه فقط هم اکنون بلکه در طول تاریخ از اهمیت به سزایی برخوردار بوده، بطوریکه در داستان حضرت یوسف مقابل السلام که در قرآن مجید روایت شده، نیز به آن اشاره و در حقیقت تدبیر یوسف پیامبر در زمان قحطی مصر منجر به حفظ امنیت غذایی و حفظ آن کشور شده است.
در داستان حضرت یوسف مقابل السلام آمده است: بعد از آن که سال ها از زندانی شدن یوسف به جرمی که انجام نداده بود، می گذشت، شبی فرعون مصر در خواب دید که هفت گاو لاغر، هفت گاو چاق را می خورند. فرعون تمام کسانی را که به شکلی تعبیر خواب می دانستند جمع کرد اما هیچکدام نتوانستند خواب فرعون را تعبیر کنند. تا این که همان جوان ساعتی راجع به تعبیر خواب یوسف در زندان برای آنها گفت. فرعون عده ای را نزد یوسف در زندان فرستاد و از وی در مورد خوابش پرسید. یوسف اظهار داشت: «هفت سال متوالی می کارید و آنچه را که درو می کنید، جز اندکی که می خورید، همه را در خوشه اش بگذارید.»
«هفت سال سخت خواهید داشت، هفت سال خشکسالی، پس از آن سالی که در آن مردم به باران می رسند و در آن آب میوه می گیرند.»
فرستادگان با تعبیر خواب نزد فرعون بازگشتند، فرعون هنگامی که تعبیر خواب را شنید اظهار داشت: «او را نزد من بیاورید. پس هنگامی که فرستاده شاه نزد یوسف آمد، یوسف گفت؛ نزد آقای خود برگرد و از او بپرس که حال بانوانی که دست های خودرا بریده اند چگونه است برای اینکه پروردگار من به نیرنگ آنان آگاه است.»
فرعون رو به زنان اظهار داشت: «وقتی از یوسف کام می خواستید چه منظور داشتید؟». «زنان گفتند؛ منزه است خدا، ما گناهی بر او نمی دانیم، همسر عزیز مصر گفت؛ حالا حقیقت آشکار شد، من بودم که از او کام می خواستم. و بی گمان یوسف از راستگویان می باشد.»
یوسف چگونه مصر را نجات داد؟
آنگاه فرعون مصر دستور آزادی یوسف را داد و وی را معتمد خویش ساخت و بر خزینه های ثروت و انبارهای گندم مصر مأمور ساخت. وقتی یوسف به خزانه داری مصر رسید فرمان داد گندم ها را درون خوشه های خود حفظ کنند و با اندیشه و حکمتی که داشت، توانست با تامین امنیت غذایی مصر، این کشور را از خشکسالی و قحطی نجات دهد.
بر اساس برخی منابع از آن روزگار تا کنون حدود چهار هزار سال قبل است. طی این دوره و به خصوص در چند قرن اخیر، جهان شاهد تحولات، اکتشافات و پیشرفت های بسیاری بوده است. رؤیای پرواز عملی شده و حتی انسان به ماه نیز قدم گذاشته و در پی ایجاد شرایط زندگی در سایر کرات است. اما همه این دستاوردهای جسورانه، چیزی از اهمیت گندم نکاسته است. هنوز هم امنیت و ثبات جوامع مانند دوران یوسف پیامبر و بسیار قبل از او، وابسته به این غله بنیادی است.
گندم اساس امنیت غذایی است و یک چهارم کالری دریافتی انسان ها را تشکیل می دهد، همین طور گرسنگی و ناامنی غذایی زمینه ساز ناآرامی های داخلی و مهاجرت است.
از سوی دیگر جمعیت جهان دائماً درحال افزایش است و گفته می شود تا سال ۲۰۵۰ این رقم به ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید که این افراد نیاز به غذا دارند. هم اکنون جنگ روسیه و اوکراین به امنیت غذایی جهان که شیوع بیماری کرونا در سالهای اخیر، ریشه های آنرا سست کرده بود، لطمه جدی زده و نگرانی ها دراین زمینه درحال افزایش است.
مجموع این مسائل، اهمیت تولید گندم و خودکفایی دراین زمینه را برجسته تر می کند، با این وجود در سالیان گذشته که کشور موفق شده بود به دستاوردهای خوبی دراین زمینه برسد، تعدادی از تصمیم گیران و سیاست گذاران وقت، آنرا دستاورد مهمی نمی دانستند و بارها عنوان کردند که واردات این کالا بسیار به صرفه تر از تولید آن خواهد بود و در چنین شرایطی باید از آنان سوال کرد آیا همچنان بر نظر خود باقی هستند و بر واردات این کالای راهبردی پافشاری می کنند و یا این که چنین روزهایی را برای جهان و ایران پیش بینی نمی کردند؟ آیا آنان حالا پاسخگوی ساده اندیشی خود هستند؟
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1401/03/01
11:20:12
5.0 / 5
412
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web