رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری عنوان كرد:

کاهش فرسایش آبی کشور با آبخیزداری

کاهش فرسایش آبی کشور با آبخیزداری

به گزارش ایزو وب خوزستان رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به عملیات آبخیزداری اظهار داشت: با کار آبخیزداری، متوسط فرسایش آبی کشور که سالانه بیش از 16 تن در هکتار است، را می توان به میزان 9 تن کم کرد.مسعود منصور در آیین عملیات اجرائی طرح ۲ هزار هکتاری بیابان زدایی که امروز( ۲۹ دی ماه) در منطقه صنعتی کریت کمپ انجام شد، اظهار نمود: کشور خشک و نیمه خشک ما، مشکلات عدیده ای در حوزه فرونشست، فرسایش، رسوب و تخلیه آبخوان ها و دیگر مسائل دارد، نیازمند نهضتی همگانی برای حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی دارد. همه باید در این راستا پای کار بیایند تا مشکلات، حل شوند.

به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور که متولی مدیریت بیش از ۸۳ درصد از عرصه های کشور است، بیشترین وظیفه را در امتداد حفظ این منابع دارد. با کار آبخیزداری، متوسط فرسایش آبی کشور که سالانه بیش از ۱۶ تن در هکتار است، را می توان به میزان ۹ تن کم کرد.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به این که با کار آبخیزداری حدود ۷۰ درصد از خسارات سیل ها کاسته می شود، اظهار داشت: بیش از ۴۵۰ شهر و ۸ هزار روستا و آبادی در معرض سیلاب ها هستند؛ یعنی از ۱۲۵ میلیون هکتار عرصه کشور که نیازمند آبخیزداری است، ۲۵ میلیون هکتار آن، پهنه های سیل خیز بحرانی در کشور می باشند.

منصور بیان کرد: در ۳۰ سال اخیر، بیش از ۷ هزار سیلاب را در کشور داشته ایم و هر سیلاب بطور متوسط، ۴۰ میلیارد تومان خسارت را در بر دارد. رویکرد کشور با مساعدت دولت و مجلس، باید به سمت پیشگیری در این خصوص برود.

وی اضافه کرد: اگر نهضت هایی که پس از وقوع سیل به وجود می آید، قسمتی از آنها مانند مدیریت روان آب ها و اقدامات بیومکانیک در پیش از وقوع سیل ها صورت گیرد، به کاهش میزان خسارات سیل کمک خواهدنمود.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشورگفت: ۴۰ هزار و ۴۰۰ رشته قنات در سطح کشور وجود دارد که حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد آنها به سمت کم آبی و خشکی می رود که با اقدامات آبخیزداری حدود ۹ هزار و ۸۰۰ قنات در معرض پر آبی قرار گرفتند.

منصور اشاره کرد: یکی دیگر از مشکلات، در ارتباط با بحث ریزگردها و عرصه های بیابانی است که قسمتی از آن نیز در استان خوزستان قرار دارد. بیش از ۷۰۰ خیر آبخیزدار در سطح کشور وجود دارد که تا حالا بیش از ۲۵۰ هزار هکتار آبخیزداری انجام داده اند.

وی اضافه کرد: حدود ۲ هزار تشکل مردمی از سال قبل به وجود آمده که این تشکل ها در عرصه آمده اند و کار منابع طبیعی انجام می دهند.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: ۱۵۰ هزار همیار طبیعت در سامانه های ما ثبت نام کرده اند که در هنگام حریق در جنگلها و دیگر مسائل، بسیج می شوند.

منصور افزود: همچون مصادیق بارز مسئولیت های اجتماعی این است که صاحبان صنایع و صنعت نیز در کنار ما برای رفع اشکال آلودگی های زیست محیطی، حفظ خاک و جلوگیری از ریزگردها کمک می کنند.

وی اظهار داشت: امیدوار هستم که این اقدام بیابان زدایی که توسط شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب انجام شده است، گسترش پیدا کند و ما نیز در سازمان، با تقویت منابع اعتباری استان در حوزه آبخیزداری و مبارزه با بیابان زدایی کمک می نماییم تا استان خوزستان که دین خودرا به خوبی در دوران دفاع مقدس ادا کرده است ما هم به این استان دین خودرا ادا نماییم.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: در بارندگی های نیمه دی ماه، حدود ۴ هزار و ۹۶۸ میلیون مترمکعب آب در ۸ استان جاری شد که یکی از آنها نیز خوزستان بود. با اقدامات آبخیزداری در این مناطق توانستیم یک هزار و ۹۸۰ میلیون مترمکعب از این آب ها را مدیریت نماییم. از این مقدار آب حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب در استان خوزستان بوده است و امیدوار هستم گسترش کارهای آبخیزداری به مطلوب تر شدن شرایط در استان کمک نماید.

منبع:

1400/10/29
19:20:08
5.0 / 5
305
تگهای خبر: سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web