عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

اقتصاد کشور نیاز به نوسازی و تجدید ساختار بنیادین دارد

اقتصاد کشور نیاز به نوسازی و تجدید ساختار بنیادین دارد

به گزارش ایزو وب خراسان رضوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: اقتصاد کشور نیاز به نوسازی و تجدید ساختار بنیادین دارد. در سطح دنیا، ۷۵ درصد از سرمایه موجود شامل سرمایه های ناملموس می شود که متاسفانه آمار سرمایه های ناملموس در ایران تنها ۲۳ درصد است. این مساله نشان دهنده نوع روابط در عرصه تولید است که احتیاج به تغییر کردن دارد. ایران باید در حوزه اقتصاد جهانی پا به عرصه بگذارد و از حیطه فعالیتهای اقتصادی محلی فراتر برود.علی آقامحمدی، شب گذشته در نشست خبری ششمین اجلاس ملی میزبانی ایرانی اسلامی که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، اظهار نمود: عامل اصلی موفقیت در اقتصاد و حوزه برند که معادل فارسی آن "ویژند" نام دارد، پایداری در انجام مراحل مختلف و متعدد اقتصادی می باشد. اقتصاد کشور نیاز به نوسازی و تجدید ساختار بنیادین دارد. در سطح دنیا، ۷۵ درصد از سرمایه موجود شامل سرمایه های ناملموس می شود که متاسفانه آمار سرمایه های ناملموس در ایران تنها ۲۳ درصد است. این مساله نشان دهنده نوع روابط در عرصه تولید است که احتیاج به تغییر کردن دارد.

وی اضافه کرد: برای رفع موانع موجود، باید دست از گذشته نگری برداشته و به آینده ای روشن در عرصه اقتصادی امیدوار باشیم. اکثریت نسل جوان ایران تحصیل کرده و آماده ورود به بازار کار هستند که این مساله نوید روزهای روشنی برای شرایط اقتصادی خواهد داشت. ایران باید در حوزه اقتصاد جهانی پا به عرصه بگذارد و از حیطه فعالیتهای اقتصادی محلی فراتر برود. مشکل ما با اقتصاد کنونی کشور، نوع نگاه ماست که این نگاه مستلزم تغییر است.

همچنین سیدامیر مرتضوی، معاون قضایی و جلوگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی در این نشست اظهار نمود: بنا به تجربه ای که بنده در عرصه تولید دارم، معتقدم ریشه تمام مشکلات حاضر در بخش تولید تحریم و عوامل خارجی نبوده بلکه مشکلات داخلی است. ماده ۶۱ و ۶۲ قانون رفع موانع تولید نیازمند اصلاح است و اگر جزئیات این قوانین تصحیح می شد، شاهد کاهش چشم گیر خیلی از مشکلات موجود در بخش تولید و رونق یافتن کسب و کارها بودیم.

آمار اشتغال زندانیان در خراسان رضوی ۷۲ درصد است

وی اضافه کرد: همینطور ماده ۳۷ قانون تأمین اجتماعی هم به اصلاح نیاز دارد. اگر مشکلات این ماده برطرف شود، مشکلات ۷۰ واحد تولیدی در عرض یک هفته در مشهد برطرف خواهد شد. مشکلات موجود در قوانین و مقررات سبب فرار خیلی از تولیدکنندگان شده است. حیطه قانون گذاری گاهی به جای مانع زدایی ایجاد مانع می کند. در سال قبل آمار اشتغال زندانیان در خراسان رضوی ۲۲ درصد بود که طی سالجاری به ۷۲ درصد افزوده شده است که پیشبینی می شود این رقم تا آخر سال به ۸۰ درصد هم خواهد رسید.

رفع مشکلات ۴۰۰ واحد تولیدی بدون تشکیل پرونده قضایی

معاون قضایی و جلوگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی تصریح کرد: مشکلات ۴۰۰ واحد تولیدی طی ۹ ماه بدون تشکیل پرونده قضایی با کمک همکاران ما در حوزه دادگستری برطرف شده است. اگر به سربازان اقتصادی که در حال حاضر در خط مقدم هستند، کمک های لازم را عرضه کرده و تجهیزات مطلوبی را در اختیار آنها قرار دهیم، شاهد رشد چشم گیر وضعیت اقتصادی در سطح کشور خواهیم بود.

سپس هاشم دائمی، رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد اظهار نمود: متاسفانه ایران از لحاظ استقبال از گردشگران، میان ۱۴۰ کشور دنیا رتبه ۹۴ را دارد که این وضعیت به هیچ وجه مطلوب نمی باشد. بخشی از این مساله به علت عدم وجود زیرساخت های مناسب در حوزه گردشگری می باشد. ازاین رو باید به صورت ویژه برنامه ریزی و سیاستگذاری در این حوزه صورت گیرد. از زمان ورود کرونا، طبق آمارهای جهانی ایران شاهد کاهش ۹۴ درصدی ورود گردشگران بین المللی بوده است که متاسفانه این رقم بسیار بالا است.

سونامی گردشگری در شروع سال ۱۴۰۱

وی اضافه کرد: وظیفه شورای شهر فرآیند تسهیل سازی استقبال از مسافر در فرهنگ میزبانی است. با عنایت به واکسیناسیون ضد کرونا، در شروع سال ۱۴۰۱ با سونامی گردشگری در خیلی از شهرها مواجه خواهیم شد و اگر این مورد در مشهد محقق شود باید نسبت به استقبال شایسته از گردشگران برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد.
منبع:

1400/10/24
12:06:49
5.0 / 5
40
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web