تهران، میزبان بیشترین واحدهای فعال صنعتی مناطق کم برخوردار در قعر جدول

تهران، میزبان بیشترین واحدهای فعال صنعتی مناطق کم برخوردار در قعر جدول

ایزو وب: تازه ترین آمار منتشره از طرف وزارت صمت نشان میدهد که تهران میزبان بیشترین واحدهای فعال صنعتی، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر در قعر جدول قرار دارند و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز فقط 2.6 درصد از کل واحدهای فعال را در خود جای داده اند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار تا اختتام مرداد ماه امسال در مجموع ۷۰ هزار و ۸۶۵ واحد فعال با اشتغال دو میلیون و ۴۵۹ هزار نفر در گروههای مختلف صنعتی و معدنی در کشور فعالیت می نمایند.
بیشترین واحدهای فعال در گروه "سایر محصولات کانی های غیرفلزی" است که ۱۵ هزار و ۲۲۶ واحد در آن وجود دارد. همین طور گروه "محصولات غذایی و آشامیدنی" و گروه "محصولات از لاستیک و پلاستیک" با فعالیت ۸۳۱۷ و ۷۲۶۳ واحد در رده دوم و سوم قرار می گیرند و بطور کلی نزدیک به نیمی از کل واحدهای فعال در سه گروه یاد شده فعالیت می نمایند.
گروه هایی که کمترین واحد فعال را دارند نیز شامل "جمع آوری، تصفیه و توزیع آب" با دو واحد، "تولید انرژی" با ۱۲ واحد و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر کارهای مشابه" با ۱۶ واحد است که به ترتیب ۲۸، ۱۶۲ و ۳۵۸ نفر در آنها شاغل هستند و پایین ترین میزان اشتغال را در بخش های مختلف دارند.
کدام بخش ها بیشترین اشتغال را دارد؟
در این میان گروه "سایر محصولات کانی های غیرفلزی" بیشترین اشتغال را نیز به خود اختصاص داده است؛ بطوریکه بیش از ۳۷۱ هزار نفر در این بخش فعالیت می نمایند. گروه محصولات غذایی و آشامیدنی و گروه ساخت مواد و محصولات شیمیایی نیز با اشتغال به ترتیب بیش از ۳۶۰ و ۲۰۸ هزار نفر شاغل در رتبه دوم و سوم قرار دارند.
کدام استانها بیشترین واحد فعال را دارند؟
تهران، اصفهان و خراسان رضوی تا اختتام مرداد ماه به ترتیب ۸۹۶۱، ۸۶۰۲ و ۵۴۶۰ واحد فعال داشتند که بیشترین تعداد واحد در میان استانها است و اشتغال این استانها در واحدهای فعال صنعتی و معدنی نیز به ترتیب بیش از ۴۱۰ هزار نفر، ۲۷۲ هزار و ۲۰۲ هزار نفر است. کمترین واحد فعال در میان استانها به خراسان شمالی، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر اختصاص دارد که فقط ۳۲۹، ۵۰۴ و ۵۲۸ واحد فعال در آنها جای گرفته است.
وضعیت مناطق آزاد
در این میان از بین کل واحدهای فعال، فقط ۱۸۳۹ واحد، معادل حدود ۲.۶ درصد کل واحدهای فعال در کشور، در هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فعال است. منطقه آزاد کیش با ۵۴ واحد فعال و ماکو و قشم هر کدام با ۱۵۳ واحد کمترین واحد فعال را در میان مناطق آزاد دارند که به ترتیب ۱۸۲۸، ۴۵۶۱ و ۵۳۶۲ نفر در آنها مشغول هستند.
همین طور تا اختتام مرداد امسال فقط ۱۵۴ واحد فعال صنعتی در منطقه آزاد چابهار، ۱۶۸ واحد در اروند، ۲۰۶ واحد در انزلی، ۲۸۶ واحد در ارس و ۶۶۵ واحد در منطقه ویژه اقتصادی مسقر شدند.
مجموع اشتغال تمام ۱۸۳۹ واحدهای فعال صنعتی و معدنی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز ۱۱۳ هزار و ۸۶۲ نفر، معادل ۴.۶ درصد کل اشتغال واحدهای فعال است.
این در حالیست که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند.
منبع:

1400/09/04
11:11:09
5.0 / 5
39
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web