نصب امسال 250 هزار کنتور هوشمند

نصب امسال 250 هزار کنتور هوشمند

به گزارش ایزو وب مدیرکل دفتر هوشمندسازی و فن آوری های نوین توانیر اظهار داشت: در برنامه امسال صنعت برق نصب 250 هزار کنتور جدید هوشمند د قرار دارد که بعد از تعیین مشخصات فنی بوسیله اجرای پروژه های پایلوت، تا اختتام 1400 نصب می شود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، هادی مدقق، با اعلان اینکه تا حالا بیش از ۵۵۰ هزار کنتور هوشمند در بخش های کشاورزی، صنعتی، عمومی و اداری نصب شده و در مرحله بعد کل پروژه نصب کنتورهای هوشمند به تعداد ۳۰ میلیون دستگاه با سرعت بالا در کشور شروع خواهد شد، اظهار نمود: پیشرفت پروژه نصب کنتورهای هوشمند تا حالا در بخش مشترکان دیماندی ۹۲ درصد، عمومی و اداری ۳۶ درصد، بخش های کشاورزی و صنعتی به همراه نصب تابلوهای مکمل ۵۱ درصد و در بخش خانگی و تجاری ۵ درصد بوده است.
با اشاره به تصویب و ابلاغ سرفصل برنامه های کلان مدیریت بار با هدف ارتقای شاخص رویت پذیری و کنترل پذیری بار شرکت های توزیع از طرف مدیرعامل توانیر، اظهار داشت: مصوبه در پنج بند تنظیم و ابلاغ گردیده است.
وی درباب پیشرفت محورهای این مصوبه اظهار داشت: کار برنامه ریزی درباب بند یک حدودا انجام شده و سهمیه شرکتها را به لحاظ تعداد کنتورهای هوشمند برای نصب در بخش های مختلف کشاورزی، تجاری، صنعتی، خانگی و اداری مشخص کردیم. همین طور خرید منطقه ای تجهیزات به شرکت های معین ابلاغ گردیده است.
وی با اشاره به تعریف دو شاخص رویت پذیری و کنترل پذیری بار، از رصد هدف گذاری تعیین شده برای هر یک شرکت های توزیع در این خصوص آگاهی داد و اضافه کرد: مطابق هدف گذاری انجام شده، متوسط رویت پذیری شرکت های توزیع باید تا تابستان ۱۴۰۱ با نصب کنتورهای هوشمند از ۴۲ درصد فعلی به ۷۵ درصد افزایش یابد.
وی با اشاره به تعیین معاونت هماهنگی توزیع توانیر بعنوان مجری طرح، از پیشبرد فعالیت ها در شرکت های توزیع نیرو طبق برنامه ابلاغی و ساختار اجرائی مشخص شده آگاهی داد.
مدقق درباب بند سوم مصوبه پیرامون نحوه تامین مالی قراردادهای خرید کنتورهای هوشمند تصریح کرد: در این ارتباط روش گشایش اسناد ریالی (LC ریالی) از طرف معاونت مالی پشتیبانی توانیر با بانک عامل هماهنگ شده و مناقصات آن نیز به همین دلیل در بورس کالا برگزار می گردد.
وی همین طور از تعیین مجری برای بحث رویت پذیری پستهای توزیع آگاهی داد که طی برنامه ۲ ساله به پایان می رسد و تا حالا نیز یکی از شرکت های پیشرو (توزیع برق شهرستان مشهد) رویت پذیری پستهای توزیع حیطه عملکرد خودرا تکمیل کرده است.
مدقق موضوع بند پنجم را توسعه رویت پذیری به تمامی مشترکان بوسیله کنتورهای ارزان (کنتورهای هوشمند ریلی) عنوان نمود که مشخصات فنی آن تهیه و ابلاغ گردیده و ۴ شرکت توزیع بعنوان پایلوت انتخاب شدند.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، سرفصل برنامه های کلان مدیریت بار با هدف ارتقای شاخص رویت پذیری و کنترل پذیری بار شرکت های توزیع از ۴۲ درصد به ۷۵ درصد به کمک کنتورهای هوشمند، ازسوی هیات مدیره شرکت توانیر تصویب و ابلاغ گردیده است بند نخست مصوبه هیات مدیره توانیر که در ۵ بند تنظیم شده، بخش توزیع توانیر را مکلف می سازد فاکتورهای رویت پذیری و کنترل پذیری بار و برنامه کلان صنعت برق در این ارتباط را نهایی و ابلاغ کند و شرکت های توزیع نیز باید برنامه اجرائی رویت پذیری و کنترل پذیری بار خودرا باتوجه به شرایط منطقه، نوع تعرفه و میزان بار قابل پایش، تنظیم و معاونت هماهنگی توزیع بعد از بررسی و تایید برنامه ها، گزارش عملکرد ماهانه را برپایه نظارت مستمر، به هیات مدیره توانیر ارائه کند.
در بند سوم این مصوبه آمده: بمنظور استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تحقق کارهای فوق، ازجمله در قالب قراردادهای PF (خرید، تجهیز و تامین مالی به وسیله سرمایه گذار)، دفتر تامین منابع مالی با هدایت معاونت مالی، پشتیبانی و امورمجامع توانیر، تضامین مورد نیاز سرمایه گذاران را پیش بینی و فرمت قراردادهای مرتبط را به شرکت های توزیع ابلاغ کند.
بر طبق بند چهارم، رویت پذیری و کنترل پذیری پست های توزیع بمنظور دستیابی به هدف توسعه مدیریت از سطح فیدرهای فشار متوسط به سطح پست های توزیع، جهت مدیریت موثر بار خصوصاً در وضعیت کمبود تولید، مورد تاکید قرار گرفت همین طور تشخیص نصب کنتور فهام یا تجهیز هوشمند رویت پذیری و اولویت بندی پست ها برعهده معاونت هماهنگی توزیع توانیر است و خرید تجهیزات مورد نیاز به شرکت های معین خدمات مشرکان ابلاغ و منابع مالی لازم در قالب حواله ارزی یا دیگر روش های مطمئن تامین مالی به وسیله معاونت هماهنگی مالی و پشتیبانی و امورمجامع توانیر پیش بینی و به شرکت های معین ابلاغ می شود.
در بند پنجم این مصوبه مقرر شد: بمنظور دستیابی به هدف پایش و مدیریت مشترکان آمپری، معاونت هماهنگی توزیع نیازهای کسب و کاری و مشخصات فنی لوازم اندازه گیری هوشمند را تهیه و معاونت مالی و پشتیبانی و امور مجامع نحوه تامین سریع این تجهیزات از تامین کنندگان و تولید کنندگان و سامانه های مورد نیاز برای پایش مصرف را باتوجه به ظرفیت های قانونی و مقررات جاری تعیین و ابلاغ می کند.
منبع:

1400/08/05
17:39:50
5.0 / 5
200
تگهای خبر: بانك , بورس , تجاری , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web