تیغ خاموشی ها زیرگلوی پسته زرندیه!

تیغ خاموشی ها زیرگلوی پسته زرندیه!

مرکزی رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی از احتمال برداشت سریع پسته در شهرستان زرندیه در صورت خنک شدن دمای شبانه هوا آگاهی داد.محمود بارانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که امسال کار برداشت پسته در شهرهای دامغان، سمنان و مشهد و برخی نقاط گرمسیر کشور یک هفته زودتر شروع شده است، اظهار نمود: در شهرستان زرندیه بعنوان قطب تولید پسته استان مرکزی، بطور معمول از ۲۵ شهریورماه برداشت این محصول راهبردی شروع می شود ولی احتمال دارد امسال یک هفته زودتر شروع شود.

وی درباب برداشت سریع پسته در زرندیه اظهار نمود: هنوز قطعا نمی توان پیش بینی نمود که برداشت امسال زودتر از موعد هر سال شروع شود، اما احتمال دارد در صورت گرم شدن روزها و خنک شدن شب ها به شکلی که اختلاف دمای روز با شب افزایش یابد، این مهم صورت گیرد چونکه این شرایط در رسیدن پسته موثر است و منجر به شروع سریع برداشت پسته شود.

وی با اشاره به این که میانگین برداشت پسته در زرندیه حدود دو تن در هر هکتار است، اظهار نمود: بیش از ۸۰ درصد پسته تولیدی استان مرکزی در این شهرستان تولید می شود و ارگانیک بودن از با اهمیت ترین خاصیت های بارز پسته تولیدی زرندیه است.

وی درباب سال "آور" یا "نیاور" محصول پسته اظهار داشت: سال آوری، دورانی در زمینه پسته کاری است که میزان باردهی درختان پسته زیاد می شود، به عبارتی، درختان پسته یک سال پربار و یک سال کم بار هستند و امسال سال نیاور پسته است، اما خوشبختانه شرایط امسال به شکلی است که پسته تولیدی قابل توجه بوده و اختلاف سال آور با نیاور که بطور معمول ۵۰ درصد پیش بینی می شود به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

بارانی درباب پیش بینی میزان برداشت پسته امسال اظهار داشت: با گذشت چند روز از شروع برداشت محصول و محاسبه نسبت پسته تر و خشک می توان اطلاعات دقیق تری درباب میزان برداشت اعلام نمود.

وی درباب پسته کاری در وضعیت کرونائی نیز اظهار داشت: بیماری کرونا لطمه جدی به صادرات وارد نکرد، اما تا حدودی افزایش هزینه های ترابری، حمل و نقل و انتقال پول را به تولیدکننده تحمیل و این فرآیند ها را زمان بر کرد، اما خوشبختانه با مدیریت بیماری و اجرای طرح واکسیناسیون مشکلات به حداقل رسیده است.

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی در ادامه، خاموشی های مکرر روزانه و قطعی برق را با اهمیت ترین دغدغه پسته کاران در فصل برداشت پسته بیان کرد و اضافه کرد: قطعی برق در آبیاری باغات پسته که مجهز به سیستم آبیاری نوین هستند مشکلاتی را بوجود آورده است، از طرفی اگر قطعی برق تداوم داشته باشد در هنگام برداشت پسته نیز منجر به از میان رفتن محصول تولیدی خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت ترمینال فرآوری پسته در مجاورت باغات اظهار نمود: پسته برداشت شده بلافاصله به ترمینال فرآوری منتقل می شود که شامل بخش های پوست کن، پوک گیر، شست و شو، نم گیر، گوگیر، نوار تست و خشک کن درجه بندی و بسته بندی است و در این فرآیند پوست تازه و رویی پسته جدا می شود و بعد از جداکردن پسته های پوک، پسته های مرغوب شست وشو و سپس خشک می شوند.

بارانی اضافه کرد: تمامی عملیات فرآوری پسته با دستگاه و بصورت مکانیزه صورت می گیرد. این دستگاهها برقی هستند و خاموشی های مکرر چند ساعته در چند نوبت سبب توقف فعالیت دستگاه های فرآوری شده و در نتیجه سبب ماندگاری بیشتر پسته در پوست تازه خود می شود و در نهایت محصول کیفیت خودرا از دست می دهد. از طرفی قطعی برق منجر به افزایش هزینه های پرداختی به نیروی انسانی و سایر زیرساخت های لازم برای برداشت و فرآوری پسته خواهد شد و به پسته کاران لطمه جدی وارد خواهدنمود.
رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی در ادامه با اشاره به شروع فعالیت فاز اول اولین پایانه صادراتی پسته بخش خصوصی کشور در استان مرکزی همزمان با شروع فصل برداشت این محصول در این شهرستان اظهار داشت: بهره برداری از پایانه صادراتی پسته زرندیه بعنوان بزرگترین پایانه صادرانی بخش خصوصی پسته کشور در این شهرستان، گامی در جهت تقویت بازاریابی و صادرات این محصول است.
وی بیان کرد: ساخت پایانه پسته زرندیه از سال ۸۶ در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار با سرمایه گذاری تعدادی از پسته کاران زرندیه در کیلومتر ۵۵ اتوبان تهران ساوه و در راه استانهای مرکزی، قم، قزوین و تهران شروع شده بود و اکنون با تکمیل عملیات راه اندازی ساختمان اداری با صرف هزینه ای بیش از ۴۰۰ میلیاردریال با مشارکت پسته کاران و سهامداران، فعالیت فاز نخست رسما شروع خواهد شد.
بارانی اضافه کرد: در فاز نخست، کارهای اداری، انبارداری، گمرک و آزمایشگاه شروع خواهد شد و با تکمیل تمامی مراحل پایانه شامل باسکول، بسته بندی و توزیع بعنوان بزرگترین پایانه پسته بخش خصوصی کشور در استان مرکزی با برند شرکت تعاونی هامون سبز فعالیت خواهدنمود.
وی با اشاره به این که در این پایانه پیش بینی شده است علاوه بر پسته تولیدی استان مرکزی، پسته استانهای همجوار نظیر استانهای تهران، قم، البرز و قزوین نیز به بازار مصرف عرضه می شود، اضافه کرد: هزینه های سنگین حمل و نقل و معرفی پسته این شهرستان با برند سایر نقاط پسته خیز کشور سبب گمنامی محصول زرندیه شده بود در صورتیکه زرندیه تنها محصول پسته ارگانیک کشور را در سطح وسیع تولید می کند.
1400/06/09
10:19:15
5.0 / 5
106
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web