مدیر عامل یكی از شركت های دانش بنیان مطرح كرد

بلاکچین بستر و زیرساخت اعتماد برای مبادلات تجاری است

بلاکچین بستر و زیرساخت اعتماد برای مبادلات تجاری است

به گزارش ایزو وب مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بلاکچین یک بستر و زیرساخت برای برقراری جریان اعتماد در مبادلات تجاری است، اظهار داشت: بلاکچین امکان ایجاد اسناد مشترک بین طرفین را به شکلی فراهم می آورد که غیرقابل انکار و تغییر باشد و با ایجاد شفافیت، میزان فسادپذیری فرآیندها را کم می کند و رمز ارزها یکی از کاربردهای آن هستند که در پرداخت و مبادلات مالی و نگهداری از دارایی ها استفاده می شوند.


علی حاجی زاده مقدم در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه بلاکچین یک فناوری از رسته ی رمزنگاری است که امکان تعامل و برقراری جریان اعتماد بین بازیگران زیاد بدون لزوم وجود یک نقطه مورد اعتماد مرکزی را فراهم می آورد، اظهار نمود: بلاکچین همان خلایی را پر می کند که قبل از این بانک ها و بانکهای مرکزی و دولت ها پر می کردند و آن ایفای نقش طرف سوم مورد اعتماد در یک مبادله پولی و مالی است. به همین دلیل شاید بتوان بلاکچین را فناوری اعتماد نامید.
حاجی زاده مقدم با اشاره به اینکه عده ای از اقتصاددانان همچون «هایک» معتقد بودند باید انحصار دولت ها در انتشار پول شکسته شود و لزوماً دولت مرجع خوبی برای مدیریت پول نیست، اشاره کرد: در این دیدگاه گفته می شد که اگر دولت تنها منتشرکننده پول باشد، سیاست های پولی تحت تاثیر منافع کوتاه مدت سیاسی قرار می گیرند و اقتصاد در طولانی مدت متضرر می شود. به نظر می آید با گسترش رمزارزها، این نظر و رؤیای دیرین «هایک» محقق شده است و امروز یکی از موضوعات نشست کشورهای صنعتی چگونگی مواجه شدن با این واقعیت و قانونمند کردن و مدیریت ریسک های ناشی از آنست.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: همچون چالش هایی که با حذف نهاد مرکزی پیش می آید، مباحثی چون کنترل های مربوط به پولشویی و بازارهای سیاه است که در رمزارزها دشوارتر است. البته از جهت دیگر می توان گفت در بلاکچین امکان پاک کردن رد پول نیست و نوعی از شفافیت وجود دارد و به خصوص جابجایی های بزرگ پول به آسانی بیشتری قابل ردگیری است. اما با این وجود هنوز مسأله بهره بردن بخش های تاریک اقتصاد از این ابزار موضوع بازی است.
حاجی زاده مقدم با اشاره به اینکه رمزارزها از جهت فراهم کردن امکان ناشناس ماندن کاربردی شبیه اسکناس و پول نقد دارند، افزود: در این نوع مبادلات الکترونیکی حریم خصوصی (Privecy) و حقوق شهروندی بیشتر حفظ می شود و نگرانی سوءاستفاده از داده های شخصی شهروندان توسط نهادهای متمرکز کمتر می شود.
وی با اشاره به اینکه به سبب رشد سریع فناوری رمزارزها و عدم آشنایی عمومی با مبانی آن، امکان سوءاستفاده از آن برای کلاهبرداری وجود دارد، اشاره کرد: همانگونه که امکان کلاهبرداری بوسیله شرکت های هرمی و گولدکوئیست وجود دارد، بیتکوین هم از این قاعده مستثنی نیست؛ چون این مساله از مباحث فرهنگی است و بطور کلی باید مردم به هر جریانی که قول یک شبه پولدار شدن را می دهد، با تردید و شک نگاه کنند تا اسیر شیادان نشوند و سرمایه شان را در رشد و ترکیدن حباب های اقتصادی از دست ندهند. چون هم اکنون رمزارزها نوسانات بسیاری دارند؛ بدین جهت نمی توانند ابزار مناسبی برای سرمایه گذاری محسوب شوند و سفارش جدی به عموم اشخاصی که بطور تخصصی کارشان تجارت (trade) نیست، این است که سرمایه ای که وارد فضایی مانند رمزارز می کنند، در زندگی شان نقش حیاتی نداشته باشد و تحمل ریسک از دست دادن کامل آنرا داشته باشند.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به بحث قراردادهای هوشمند، اضافه کرد: قراردادهای هوشمند یک انقلاب و تحول بنیادین در عرصه تحول دیجیتال هستند و به مرور کاربردهای بیشتری پیدا خواهند کرد. شبکه ای مانند «اتریوم» اکنون مانند یک کامپیوتر بزرگ جهانی عمل می کند که می تواند خیلی از کاربردهایی را که قبلاً در انحصار غول های فناوری بود، به شکلی غیرمتمرکز و امن و شفاف عرضه نماید. البته این مساله تنها مختص رمز ارزها نیست. بواسطه اعتماد موجود در بستر بلاکچین بحث قراردادهای هوشمند و امضاهای الکترونیک با مزایای قانونی غیرقابل انکار بودن، آسان و در دسترس بودن مطرح است.
حاجی زاده مقدم رشد بلاکچین را ناشی از ظرفیت های آن دانست و با اشاره به اینکه حتی مبادلات طلا و سهام را می توان با اعتماد و شفافیت و سادگی بیشتر در بستر بلاکچین انجام داد، اشاره کرد: در این بستر مطمئن محدودیت برای عرضه هیچ کالایی نیست و امکان مبادله آسان را فراهم می آورد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، بلاتکلیفی از نظر قانون گذاری را از معایب رمزارزها برشمرد و اضافه کرد: هنوز دید منفی در سیاستگذاران نسبت به رمز ارزها وجود دارد و در کسب وکارها در گوشه و کنار دنیا به تدریج و با احتیاط استفاده از آن شروع شده است. البته بازیگران بزرگی نیز در یکی دو سال اخیر تردید نسبت به رمزارزها را کنار گذاشته اند. اما متأسفانه در کشور ما هنوز قانون مشخصی در این زمینه وجود ندارد و حتی گاهی به نظر می آید دیدگاه سیاستگذار درباب جنبه های مفید این فناوری اشتباه است. بطورمثال گاهی عنوان می شود که رمز ارزها ابزار مناسبی برای دور زدن تحریم هاست که چنین نیست.
حاجی زاده مقدم با انتقاد از نبود قانون مشخص برای رمز ارزها در کشور افزود: بدین جهت کسب و کارهای بزرگ همچون بانک ها و صرافی ها و حتی شرکت های کوچک و استارت آپ ها در حوزه فعالیت در این عرصه محدودیت دارند و نمی توانند ابتکار عمل داشته باشند و با موانع و محدودیت هایی روبرو می شوند که می تواند مردم را به طرف راه های مبادله زیرزمینی رمزارزها سوق دهد و کنترل ریسک ها و مخاطرات دشوارتر شود.
وی اشاره کرد: این فناوری فرصتی را برای بهینه سازی خیلی از فرآیندها هم در زمینه های مالی و اقتصادی و هم در زمینه حکمرانی و دولت الکترونیک فراهم می آورد و به کمک این فناوری می توان خیلی از مسایل و دشواری های موجود مانند قاچاق و فساد در توزیع منابع عمومی را با هزینه کمتر، شفافیت بیشتر و فسادپذیری کمتر مدیریت کرد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه در این فناوری(بلاکچین) امکان دستبرد و از دست دادن دارایی مانند موارد کاغذی وجود دارد، تصریح کرد: آموزش و فرهنگ سازی همگام با گسترش کاربرد ابزارهای نوین لازم است.
حاجی زاده مقدم اشاره کرد: این شرکت دانش بنیان با ایجاد شبکه اعتماد کسب وکار در بستر مبتنی بر بلاکچین، می کوشد فرصت های جدیدی برای توسعه خدمات دیجیتال در کشور مانند بانکداری الکترونیکی، کارگزاری و بیمه الکترونیکی، تجارت برخط فراهم آورد.
وی تصریح کرد: این شرکت همچون با خدماتی چون احراز هویت غیرحضوری و امضای دیجیتال و قراردادهای هوشمند، تا حالا موفق شده سرویس هایی چون فعال سازی سجام و تعریف مشتری و افتتاح حساب بانکی و امضای دیجیتال قانونی بر بستر موبایل را به کاربران ارائه و عملیاتی کند و تا حالا صدها هزار نفر از هموطنان از خدمات امضای دیجیتال بانکی و احراز هویت غیر حضوری بهره برده اند.
منبع:

1400/05/28
13:42:37
5.0 / 5
206
تگهای خبر: آموزش , آینده , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web