کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی تقاضای خرید مواد غذایی از شروع سال

کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی تقاضای خرید مواد غذایی از شروع سال

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی می گوید کرونا و گرانی، تقاضا برای خرید مواد غذایی را 30 تا 35 درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داده است.قاسمعلی حسنی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این که در پنج ماه گذشته اقلام اساسی سبد غذایی خانوار با چند درصد افزایش قیمت روبه رو شده است، اظهار داشت: برنج ایرانی از شروع سال حدود ۳۸ درصد افزایش قیمت داشته است. یعنی برنجی که در فروردین ماه کیلویی ۳۱ هزار تومان بود هم اکنون به کیلویی ۴۳ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: روغن نیز در خردادماه ۳۵ درصد گرانتر شد که البته همین افزایش ۳۵ درصدی کاهش تقاضا را در پی داشت. برای اینکه وقتی کالایی با افزایش قیمت همراه شود اثر خودرا در سبد غذایی خانوار بصورت شفاف نمایان می کند.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی افزود: شکر نیز از شروع سال افزایش قیمت ۹۰ درصدی را تجربه کرده است و قیمت مصوب آن از ۶۶۵۰ تومان برای صنف و صنعت به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و برای مصرف کننده از ۸۷۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان رسیده است. بااینکه در بازار همین نرخ های مصوب هم رعایت نمی گردد و بطور معمول شکر صنف و صنعت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان بالاتر از نرخ مصوب خرید و فروش می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: حبوبات نیز از شروع سال به سبب خشکسالی و کاهش تولید ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

حسنی در آخر اظهار داشت: کرونا و برگزار نشدن مراسم های عزا و عروسی، گرانی و کاهش قدرت خرید مردم سبب شده که تقاضای خرید مواد غذایی ۳۰ تا ۳۵ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کم شود.
1400/05/27
23:42:19
5.0 / 5
228
تگهای خبر: بازار , تولید , قیمت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web