زغال سنگ در اروپا گران گردید

زغال سنگ در اروپا گران گردید

به گزارش ایزو وب قیمت زغال سنگ در اروپا به علت افزایش تقاضا و محدودیتهای عرضه، به بالاترین حد ۹ سال گذشته صعود کرد.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، بهای معاملات زغال سنگ در بازار ICE فیوچرز یوروپ از مرز ۱۰۱ دلار در هر تن گذشت و به بالاترین حد از سال ۲۰۱۲ تابحال صعود کرد.

تابستان سال جاری تقاضا برای تولید نیرو با مصرف زغال سنگ به دنبال موج گرمای کشنده کم سابقه در سرتاسر اروپا و جهش قیمت گاز طبیعی، افزوده شده است. زغال سنگ برای تولید نیرو ارزانتر است بخصوص در شرایطی که روسیه با صادرات کمتر گاز به اروپا، سبب کاهش ذخایر گاز این منطقه شده است.

عرضه زغال سنگ کاهش پیدا کرده در حالیکه شرکتهای نیرو قبل از فرا رسیدن فصل زمستان، به ذخیره سازی می پردازند. همزمان عرضه زغال سنگ از جانب بعضی از کشورهای بازار نوظهور به علت ناآرامی داخلی و مسائل لجستیکی مختل شده است.

قیمت زغال سنگ در سرتاسر جهان سال جاری افزوده شده است. قیمت زغال سنگ صادراتی از استرالیا به بالاترین حد در یک دهه اخیر صعود کرده و هزینه های زغال سنگ وارداتی از چین به اروپا هم افزایش پیدا کرده است.

گزارش آژانس بین المللی انرژی نشان داده است تولید برق با استفاده از زغال سنگ بعد از کاهش ۴.۶ درصدی در سال گذشته، سه درصد در سال ۲۰۲۱ و سه درصد در سال ۲۰۲۲ رشد می کند.

جیمز وادل، مدیر گاز اروپایی در شرکت انرژی اسپکتس اظهار داشت: معمولاً انعطاف پذیری کافی در میزان عرضه در بازار زغال سنگ وجود دارد که سبب می شود هر اتفاقی در بازار گاز روی دهد، تأثیر چندانی روی زغال سنگ نداشته باشد. اما به علت کاهش شدید موجودی گاز در اروپا و عدم وجود مکانیزمی برای تأمین سریع آن، گاز تأثیر متقابلی روی بازار زغال سنگ داشته است.

قراردادهای ماه آتی و سه ماهه آتی زغال سنگ اروپا از اواسط ژوئن بالای ۱۰۰ دلار در هر تن معامله می شوند. ادامه مشکلات عرضه قیمتها را در سال میلادی آینده هم بالا نگه خواهد داشت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکتهای نیرو بالاترین قیمت یک دهه اخیر را برای زغال سنگ و گاز طبیعی می پردازند که به معنای قیمت بالاتر برق برای مصرف کنندگان اروپایی خواهد بود. این امر نگرانیهای از تحمیل هزینه بالاتر برق به خانوارهایی که از نظر مالی در تنگنا قرار دارند را افزایش داده است.

منبع:

1400/05/21
12:00:23
5.0 / 5
174
تگهای خبر: آینده , بازار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web