وزیر كار:

شکستن حلقه فقر با مهارت آموزی مقدور است

شکستن حلقه فقر با مهارت آموزی مقدور است

به گزارش ایزو وب وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: شکستن حلقه فقر و جلوگیری از افتادن در سیاه چاله آن با ایجاد اشتغال پایدار مبتنی بر مهارت های آموزش های فنی و حرفه ای مقدور است.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در آئین گشایش نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت که با حضور معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، گفت: شکستن حلقه فقر و جلوگیری از افتادن در سیاه چاله آن با ایجاد اشتغال پایدار مبتنی بر مهارت های آموزش های فنی و حرفه ای مقدور است. توسعه انسانی و نیروی انسانی، با اهمیت ترین دارایی و سرمایه در جهان امروز است، توجه به جایگاه رفیع و بلند مربیان، اساتید و معلمان این حوزه ضروری می باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: نهضت مهارت افزایی، بدون حضور صنعتگران، صاحبان کار و کارآفرینان امکان پذیر نیست و باید شرایط مهیا شود تا بتوانند مهارت آموزی را به موضوعی ملی تبدیل کنند.
وی با اعلان اینکه حضور معاون اول در سازمان فنی و حرفه ای، نقطه عطفی در تاریخ این سازمان است، خطاب به وی اظهار داشت: حضور شما برای این سازمان باارزش است و امیدوارم، منشأ خیر و برکت و اثر در توسعه مهارت باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در عصر حاضر، مهارت آموزی اهمیت زیادی دارد و واحدهای صنعتی به این نتیجه رسیده اند که با اداره سنتی واحد خود بدون استفاده از مهارت و فن امکان ادامه حیات امکانپذیر نیست.
وی با اعلان اینکه اهمیت اینترنت اشیا، بلاک چین و هوش مصنوعی توضیح داد: در کنار آموزش فنی حرفه ای به کمک بخش خصوصی، بنیادهای اینترنت اشیا، بلاک چین و هوش مصنوعی را تأسیس کرده و درحال توسعه آن هستیم.
شریعتمداری اشاره کرد: در حوزه تولید محصولات الکترونیک مجازی و آی تی، اپلیکیشن ها و نرم افزارها قدم های بزرگی برداشته شده است.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به موضوع مهارت آموزی در مدارس، آموزشگاه ها و دانشگاه ها نیز پرداخت و اظهار داشت: به رغم این که کرونا موجب شد آموزش مراکز فنی و حرفه ای در سال ۹۹ که اوج کرونا بود از سال ۹۸ کمتر باشد، ولی با آموزش ۳۶ هزار نفر بیشتر در مراکز کار و دانش تا حدودی این مساله جبران شد و حدود ۲۰۴ هزار نفر در سال ۹۹ در کار و دانش، مهارت های فنی حرفه ای آموزش دیدند.
شریعتمداری بر توسعه مهارت آموزی در دانشگاه ها نیز تاکید نمود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: کارهای سازمان فنی و حرفه ای باید در سطوح پایین آموزش، بصورت ویژه به مردم سپرده شود و سازمان در جایگاه مشاور، هادی و کمک کننده قرار بگیرد.
وی اظهار داشت: نقش آموزش فنی حرفه ای در ارتقا راندمان در کشور مهجور است، با داشتن مهارت در زندگی خانوادگی، اجتماعی و شغلی می توان زندگی بهتری داشت.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباب مهارت آموزی و مسئله لطمه های اجتماعی نیز اظهار داشت: استفاده از مهارت در لطمه های اجتماعی در دستور کار قرار داشته؛ بالا بردن سطح آموزش ها و شکوفا کردن استعداد کسانی که دارای معلولیت ظاهری هستند اما توانایی فنی و مهارتی بالایی دارند در این دوره با همکاری سازمان فنی حرفه ای و بهزیستی مورد پیگیری قرار|گرفت و جریان بازتوانی مهارتی این مجموعه مورد توجه قرار گرفت.
وی درباب آموزش مهارتی سربازان وظیفه، اشاره کرد: با فراگیری آموزش فنی و حرفه ای این دوره با ارزش بیشتری سپری می شود.
شریعتمداری اضافه کرد: آموزش مهارتی سربازان می تواند برای پیدا کردن شغل مناسب پس از سربازی بسیار مؤثر باشد، هم در معاونت اشتغال و هم در سازمان فنی و حرفه ای توسعه این آموزش ها بطور ویژه دنبال می شود.
گفتنی است، نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت، بصورت نمادین در رشته های لوله کشی و اجرای سیستم های گرمایشی با ۸ رقابت کننده از استانهای سمنان، بوشهر، خراسان رضوی، اردبیل، ایلام، زنجان، یزد و کردستان در مرکز تربیت مربی کرج اجرا شد.


منبع:

1400/05/09
21:22:49
5.0 / 5
175
تگهای خبر: آموزش , توسعه , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web