افتتاح طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسك و پایانه صادراتی مكران توسط روحانی

افتتاح طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسك و پایانه صادراتی مكران توسط روحانی

رییس جمهور بامداد پنج شنبه در هشتاد و سومین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید طرح ملی عظیم انتقال نفت خام از گوره به جاسک و پایانه صادراتی منطقه مکران را بوسیله ویدئو کنفرانس افتتاح نمود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، خط انتقال نفت خام از گوره به جاسک برای نخستین بار در تاریخ، صادرات نفت کشورمان را بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز مقدور می کند و در فاز نخست ظرفیت انتقال روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت را دارد.
برای راه اندازی این خط لوله باتوجه به اعمال تحریم های ظالمانه مقابل کشورمان برای نخستین بار هزار کیلومتر لوله مقاوم در مقابل خوردگی توسط متخصصین کشور تولید شده است.
همچنین پمپ های بسیار عظیم ۲.۵ مگاواتی سازگار با سرویس ترش نیز برای نخستین بار در کشور تولید شده و در این خط لوله مورد استفاده قرار گرفت.
متخصصین کشورمان در جریان راه اندازی این خط انتقال، پایانه صادراتی و گوی شناور برای بارگیری نفت خام را در سواحل مکران ساختند و ۵ تلمبه خانه در استانهای بوشهر، فارس و هرمزگان و ۲ ایستگاه توپک رانی در شهرهای بستک و میناب هرمزگان تولید شده است..
برای راه اندازی این خط لوله در مجموع ۵۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و با بهره برداری رسمی از آن برای ۱۰ هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد می شود.
"بیژن زنگنه" وزیر نفت در سخنان خود در تشریح این طرح و روند اجرائی و عملیاتی شدن آن اظهار داشت: امروز روز تاریخی صنعت نفت ایران است و عملیات صادرات نفت خام ایران از منطقه مکران شروع می شود.
وزیر نفت با اعلان اینکه بیش از ۲۵۰ شرکت در به بهره برداری رسیدن این طرح فعالیت داشته اند، اشاره کرد: این طرح عظیم ملی که در وضعیت سخت جنگ اقتصادی اجرائی و عملیاتی شده و امروز افتتاح می شود، جلوه ای از در هم شکست تحریم ها است و زمینه ساز توسعه اقتصادی منطقه مکران خواهد بود.
روحانی بعد از ارائه گزارش وزیر نفت، این طرح با عظمت را از افتخارات صنعت ایران زمین دانست و اظهار داشت: امروز یک روز تاریخی و بزرگ برای ملت ایران است و هر چه زمان بگذرد اهمیت این مسئله بیشتر برای مردم روشن خواهد شد.
رئیس جمهور با اعلان اینکه البته برای دنیا کاملا روشن است که ایران یک اقدام بزرگ را در حوزه صادرات نفت انجام داده است، اظهار داشت: داشتن یک پایانه صادراتی نفت خارج از خلیج فارس و در دریای عمان بسیار برای ما باارزش و با اهمیت می باشد و از همه افراد، شرکتها و دستگاه هایی که در به بهره برداری رسیدن این طرح با عظمت تلاش کردند، قدردانی می کنم.1400/04/31
14:37:59
5.0 / 5
213
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web