افزایش واردات قانونی اپل

افزایش واردات قانونی اپل

به گزارش ایزو وب رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات با اشاره به افزایش چند برابری واردات گوشی به صورت قانونی با اجرای رجیستری، اظهار داشت: پیش از این واردات گوشی اپل به صورت قانونی كمتر از پنج درصد بود، اما اكنون به بیش از 70 درصد رسیده است. تا 14 بهمن ماه برند دیگری برای اعمال رجیستری اعلام شده و درنهایت تا آخر سال هیچ برند و مدلی از طرح خارج نخواهد بود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، حسین فلاح جوشقانی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به برندهای اعلام شده برای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه، اظهار داشت: در جلسه كمیته رجیستری مقرر شد فاز بعدی به این طرح با بیان مدلهای جدید آغاز شود، البته درباره ی برندها هنوز تصمیم گیری نشده اما چند برند همچون هواوی، ال جی و سامسونگ بیشتر نمانده است.

وی با بیان این كه برای اعلام برندهای رجیستری، یك هفته قبل تر اطلاع رسانی می شود، اضافه كرد: مردم مانند روند برندهای قبلی می توانند تا پیش از آغاز رجیستری برای برند اعلام شده اقدام به ثبت شماره كنند. برای این كار كافی است با یك سیم كارت گوشی خویش را روشن كنند.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به تعیین مهلت یك ماهه برای گوشیها از زمان اعلام برند، اظهار نمود: رجیستری برای گوشیهای اپل از 14 آذرماه شروع و قطع گوشیهای غیرقانونی از 17 دی ماه انجام شد. در این مدت بالغ بر 25 هزار گوشی قطع شده است و برای سایر برندها هم طبق این مهلت یك ماهه روند انجام می گیرد.

فلاح جوشقانی ادامه داد: حدود 70 هزار گوشی به صورت غیرقانونی وجود دارند. البته عده ای اشكالاتی كه در سیستم وجود داشت را اطلاع دادند، برای مثال این كه گوشی را تعمیر كردند و یا به علت مشكلات گوشی به گارانتی مراجعه نموده و گوشی جدیدی دریافت نمودند كه IMEI جدیدی دارد. حل این اشكالات با رجوع خیلی از این افراد انجام شد.

پرداخت عوارض گوشی مسافران به صورت آنلاین
وی با اشاره به وضعیت گوشیهای مسافران با اجرای رجیستری، اظهار نمود: مسافرانی كه وارد كشور می شوند، یك ماه فرصت دارند با استفاده از سامانه گمرك مشخصات گوشی و IMEI را وارد كنند. آنها باید عوارض لازم را برای این كار پرداخت كنند كه البته حقوق مسافران در این زمینه لحاظ می گردد. سامانه گمرك هنوز به صورت كامل فعال نیست، اما طی روزهای آینده مشكلات آن حل می گردد و مسافران می توانند عوارض را به صورت آنلاین پرداخت كنند.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ادامه داد: گوشیهای اپل از نظر تعداد باید ۱۰ درصد بازار را داشته باشند، اما از نظر ارزشی ۱۸ درصد بازار را در اختیار دارند. مابقی برندها هم تا ۱۴ بهمن ماه اعلام می شوند و امیدواریم تا آخر سال هیچ برند و مدلی از طرح خارج نباشد.
فلاح جوشقانی با بیان این كه تلاش های مختلفی برای دور زدن سامانه رجیستری وجود داشت، اضافه كرد: ما این مدلها را بررسی نموده و سیستم كشف تقلب را راه اندازی كردیم. واردات گوشیهای قانونی اپل اكنون به ۷۰ درصد رسیده و در برندهای دیگر هم رشد چند برابری داشتیم.
وی با بیان این كه طرح رجیستری باید بدون ضایع كردن حق مردم صورت گیرد، اظهار نمود: ما در سامانه های خود آمادگی تولید كردیم تا اگر مشكلی وجود دارد برطرف شود. همینطور گروه های متخصص و پیمانكار داریم كه اصلاحات لازم را انجام می دهند و با تمام توان طرح را اجرا خواهیم كرد، زیرا پدیده قاچاق حتی اگر ضرر اقتصادی نداشته باشد، اصلا پدیده خوبی نیست، هرچند ما در سال در بخش گوشی ۱۳ هزار میلیارد بازار داریم.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به این كه آیا ثبت شماره گوشی توسط فروشندگان برای فرار از غیرفعال شدن آنها اشكال قانونی دارد، اظهار داشت: ما از یك هفته پیش از اجرای طرح، مدل گوشی را اعلام می نماییم و همه می دانند كه تنها گوشیهایی كه قبلا ثبت شده باشند را بعنوان رجیستر شده می پذیریم. گزارشی در خصوص ساماندهی ثبت كردن گوشیها پیش از شروع طرح دریافت نكردیم، البته طبیعی است كه در ایام قبل ثبت گوشی افزایش داشته باشد.

جمع آوری اطلاعات روستاها برای برنامه ریزی عرضه خدمات
فلاح جوشقانی با اشاره به راه اندازی سامانه بررسی وضعیت كیفیت ارائه سرویس و اطلاعات ارتباطی در سطح روستاهای كشور اظهار نمود: تعداد روستاهای كشور زیاد بوده و پراكندگی زیادی دارند. ما برای برنامه ریزی عرضه ی خدمات نیازمند اطلاعات جامع و كامل از روستاها بودیم كه تا دو سال پیش وجود نداشت، بنابراین از سال ۱۳۹۵ برای بازدید روستاها برنامه ریزی كردیم.
وی ادامه داد: ما وضعیت ارتباطی روستاها همچون تلفن ثابت، اپراتورهای تلفن همراه و پوشش اینترنتی را بررسی كردیم و حتی تعداد خانوار و جمعیت را از دیتابیس های مركز آمار گرفتیم. همینطور با عنوان كاربر تمامی راه ها را گشتیم و وضعیت سرویس را اندازه گیری كردیم و این اطلاعات اكنون به صورت اطلاعات زیرساختی آماده است.


 

1396/11/01
13:59:46
5.0 / 5
2188
تگهای خبر: كالا , واردات , كیفیت , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web