گزارش ایزو وب؛

گلایه كارمندان بانك ها از عدم برنامه دولت برای واكسیناسیون

گلایه كارمندان بانك ها از عدم برنامه دولت برای واكسیناسیون

ایزو وب: بااینکه کارمندان بانک ها به سبب تردد زیاد مردم، با ریسک بالای مبتلاشدن به کرونا مواجهند اما مسئولان نظام بانکی برای در اولویت تزریق واکسن قرارگرفتن این گروه هیچ نوع پیگیری انجام نداده اند.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، از شروع شیوع ویروس کرونا خبرهای زیادی نسبت به ابتلای کارمندان نظام بانکی به ویروس کرونا منتشر گردید که در نهایت، آمار جانباختگان ناشی از ابتلای به این ویروس ناشناخته، نظام بانکی را رکوردار تلفات در بین مشاغل دولتی می نمود. در حقیقت، در ابتدای شیوع این بیماری، دولت کمترین تدابیر را برای محافظت از کارمندان نظام بانکی در نظر گرفته بود و همین مورد موجب شد تا تعداد تلفات این بخش از اقتصاد ایران به شدت بالاتر از سایر بخش ها باشد.
در روزهای ابتدایی شیوع این ویروس، نه گاردهای حفاظتی برای کارمندان نظام بانکی در نظر گرفته شده بود؛ نه توزیع ماسک و الکل میان آنها به خوبی صورت می گرفت و همین مورد موجب شد تا در مراحل ابتدایی، مقامات مسئول در بانک مرکزی و نظام بانکی، خبرهای مکرری از فوت کارکنان نظام بانکی بدهند.
به مرور زمان، بااینکه تمهیداتی برای پیش گیری از شیوع ویروس کرونا در نظام بانکی اندیشیده شد، اما به هر حال باز هم سطح پایین اجرای پروتکلهای بهداشتی از یک سو و نبود فرهنگ استفاده از بانکداری الکترونیکی و نبود زیرساخت ها خیلی از کارکنان نظام بانکی را در معرض ابتلای به این ویروس قرار داد.
تمهیدات نظام بانکی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در سال ۱۴۰۰ چه بود؟
بر اساس اعلام بانک مرکزی و بخشنامه ای که اسفندماه سال قبل برای اجرا در سال ۱۴۰۰ به نظام بانکی ابلاغ گردید، علاوه بر این که سقف انتقال وجه کارت به کارت شتابی و درون بانکی از مبدا هر کارت به ۱۰۰ میلیون ریال در هر روز افزایش پیدا کرد، میزان کارمزد انتقال وجه بیش از ۳۰ میلیون ریال بصورت پلکانی لحاظ گردید؛ ضمن این که سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت بوسیله پرداخت سازها از ۱۰ میلیون ریال به ۳۰ میلیون ریال با حصول اطمینان از انطباق شماره ملی دارنده کارت و شماره ملی دارنده سیمکارت انجام دهنده تراکنش قابل افزایش عنوان شد.
از سوی دیگر، بانک مرکزی اعلام نمود که باتوجه به خطرات ناشی از سو استفاده های احتمالی در صورت عدم اعمال کنترل فوق، افزایش سقف انتقال وجه مجاز نیست و البته اعلام گردید که در صورت پیوستن بانک ها و پرداخت سازها به هاب فناوران مالی این سقف می تواند تا مبلغ ۵۰ میلیون ریال افزایش یابد.
در عین حال، بر طبق این بخشنامه، امکان تمدید تاریخ انقضای کارت های بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری مشتری تا آخر سال ۱۴۰۰ و به مدت یک سال بلامانع اعلام شده و قرار بر این شد که اقدامات لازم برای احراز هویت غیر حضوری و اطلاع رسانی به مشتریان اندیشیده شود. همین طور سقف صدور کارت هدیه بصورت موقت به ۲۰ میلیون ریال افزایش یافت.
بانک مرکزی همین طور اعلام نمود که فرآیندهای افتتاح حساب و دریافت تسهیلات در امتداد کاهش زمان حضور مشتریان در شعب اصلاح گردد و مشتریان بتوانند تمام اقدامات لازم نظیر تکمیل فرم ها را بصورت غیرحضوری انجام دهند و بعد از مراجعه حضوری فقط برای احراز هویت و با صرف حداقل زمان در کوتاه ترین زمان ممکن امور مربوط به انجام رسد.
خبری از تزریق واکسن به کارمندان نظام بانکی نیست
در این میان بااینکه باوجود اعلام این دستورالعمل ها و تمهیداتی که دولت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در نظام بانکی اندیشید، اما همچنان کارمندان نظام بانکی معتقدند که درصد ابتلاء به این ویروس در شعب بسیار بالا است و خیلی از کارمندان برای بار چندم مبتلا شده اند.
یکی از کارمندان نظام بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: بااینکه خیلی از کارمندان در پیک های اول و دوم شیوع ویروس کرونا در نظام بانکی مبتلا به ویروس کرونا شدند؛ اما حالا همچنان روند ابتلاء ادامه دارد و به سبب مراجعات گسترده مردم به شعب، باز هم درصد ابتلاء بسیار بالا است.
وی می افزاید: پروتکلهای بهداشتی در شعب کمتر اجرا می شود و نظارت کمی صورت می گیرد که افراد بدون ماسک در شعب حضور نیابند یا این که الکل و ماسک در شعب موجود باشد؛ اما حالا این طور نیست و در شعب پایتخت به نسبت سایر شهرها پروتکل ها بیشتر رعایت شود؛ اما همکاران در شهرستانها خبر از عدم رعایت پروتکل ها داده و از نبود نظارت ها نگران هستند.
این کارمند نظام بانکی می گوید: هیچ خبری از ثبت نام برای تزریق واکسن کرونا نیست و تا حالا این مساله جدی پیگیری نشده است و همکاران در بانک مرکزی نیز از روند اجرائی کار و در اولویت قرار گرفتن کارمندان نظام بانکی در تزریق واکسن کاملاً ناآگاه هستند.
یکی دیگر از کارمندان نظام بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: در روزهای واکسن زدن، نام خیلی از گروههای دولتی در لیست افراد حائز اولویت برای تزریق واکسن برده شد و واکسن هم برای آنها تزریق گردید؛ اما نه فقط نامی از کارمندان نظام بانکی برده نشد؛ بلکه فراموش شدند؛ ضمن این که اطلاعات ما نشان میدهد که هیچیک از مدیران شعب برای دریافت واکسن برای همکاران خود نامه نگاری با ستاد ملی کرونا نداشته اند.
وی اضافه کرد: مدیران بانک ها باید برای در خواست واکسن کارکنان شعباتی که با مردم بیشترین ارتباط را دارند، به ستاد ملی کرونا ارائه می کردند تا کارکنان نظام بانکی نیز مانند خادمان و خدمتگزاران شهری همچون رفتگران، رانندگان اتوبوس ها و تاکسی ها در الویت دریافت واکسن قرار گیرند.
این کارمند نظام بانکی ادامه می دهد: تماسهای زیادی با ستاد ملی کرونا برقرار شده است؛ اما اعلام می شود که مدیران ارشد نظام بانکی هیچ نامه نگاری برای دریافت واکسن برای کارکنان نظام بانکی نکرده اند و این جای تعجب و تأسف دارد.


منبع:

1400/04/18
14:06:48
5.0 / 5
210
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بانك , كارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web