سرمایه گذاری خارجی باردیگر اوج می گیرد

سرمایه گذاری خارجی باردیگر اوج می گیرد

به گزارش ایزو وب شیوع جهانی ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ سبب کاهش جدی سرمایه گذاری خارجی در نقاط مختلف جهان شد اما اتاق بازرگانی ایران از بهبود این شاخص در سال ۲۰۲۱ می گوید.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، با شیوع جهانی ویروس کرونا، در کنار دغدغه های بهداشتی و اجتماعی، اقتصاد جهان هم به شدت تحت تأثیر این ویروس قرار گرفت. دولت ها در خیلی از نقاط جهان برای کاهش سرعت شیوع این ویروس محدودیت های جدی بر سر راه فعالیتهای اقتصادی وضع کردند و این مورد در تجارت جهانی بیشتر از هر نقطه دیگری خویش را نشان داد.
هرچند در انتهای سال ۲۰۲۰، مشخص شد که بخشی از نگاه منفی به وضعیت اقتصاد جهان رخ نداده اما همچنان رشد اقتصادی خیلی از کشورها منفی باقی ماند و میزان تجارت جهانی هم نسبت به قبل افت کرد. در کنار آن، با توجه محدودیت های تردد در مرزهای مشترک، رفت و آمد هیئت های تجاری برای انجام سرمایه گذاری خارجی و تجارت مشترک کاهش پیدا کرد.
براوردهای اتاق بازرگانی ایران نشان می دهد، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای توسعه یافته جهان طی سال ۲۰۲۰ نسبت به سال پیش از آن ۵۸ درصد کاهش یافته است، در حالیکه اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه، در سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش ۸ درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی بوده اند. اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه در مجموع حدود دوسوم از سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در سال ۲۰۲۰ را جذب کرده اند.
سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اروپا طی سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است و در آمریکای شمالی هم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال پیش از آن ۴۰ درصد کاهش نشان داده است. میزان کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب ۴۵ درصد و در آفریقا هم ۱۶ درصد گزارش شده است. در مقابل، اقتصادهای آسیایی شاهد رشد ۴ درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی بوده اند و نیمی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سطح جهان را جذب کرده اند.
با وجود ثبت این آمار، براوردها نشان داده است که در سال ۲۰۲۱ این روند تا حدی جبران خواهد شد. انتظار می رود که رقم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان طی سالجاری میلادی ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد کند، اما این رقم به علت افت ۳۵ درصدی در سال ۲۰۲۰ همچنان فاصله بسیاری تا رسیدن به ارقام پیش از همه گیری ویروس کرونا خواهد داشت. جیمز ژان، مدیر بخش مطالعات سرمایه گذاری و شرکت ها در آنکتاد، در این خصوص تاکید می کند: «سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان حتی علیرغم این رشد چشم گیر، در بهترین حالت ۲۵ درصد کمتر از رقم آن در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.
روند بهبود سرمایه گذاری مستقیم خارجی، برای همه کشورها یکسان و یکنواخت نخواهد بود. انتظار می رود که اقتصادهای توسعه یافته جهان با تاکید بر فعالیتهای گسترده ادغام و خرید شرکت ها در سطح بین المللی و بهره گیری از حمایت های عمده دولت ها برای سرمایه گذاری های جدید، نقش اصلی را در بهبود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان ایفا کنند.
علاوه بر این، پیشبینی می شود که ورود سرمایه های خارجی به کشورهای آسیایی -که حتی در اوج همه گیری ویروس کرونا هم مقاصد جذابی برای سرمایه گذاران بین المللی بودند- همچنان با قدرت ادامه پیدا کند. اما در کوتاه مدت بعید است که بهبود قابل توجهی در سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آفریقا، آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب رخ دهد.
منبع:

1400/04/01
20:55:52
5.0 / 5
189
تگهای خبر: اقتصاد , تجاری , توسعه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web