سایت معاونت نظارت بنیاد برای پاسخ به سوالات خانواده ها و گیمرها رونمایی شد

خروج بازی های غیر مجاز از پستوی بی توجهی

خروج بازی های غیر مجاز از پستوی بی توجهی

به گزارش ایزو وب به قول معاون نظارت بنیاد ملی بازی های کامپیوتری،  بازی هایی وجود دارد که به علت مسائلی چون مشکلات مالکیت و مسائل فرهنگی پروانه انتشار برای آن صادر نشده است و خانواده ها حق دارند درباره نقاط ضعف و قوت آن اطلاعات کافی و جامع داشته باشند؛ سایت «چه بازی» با برخورداری از اطلاعات بیشتر از ۳۲ هزار بازی در پلت فرم های مختلف، مرجع ملی در حوزه شناخت بازی های کامپیوتری خواهد بود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، عقیل منصوری - معاون نظارت بنیاد ملی بازی های کامپیوتری با اشاره به اینکه سایت «چه بازی» بنیاد ملی بازی های کامپیوتری همزمان با ایام مبارک دهه کرامت رونمایی می شود، اظهار داشت: در دنیای رسانه ها، سایت های اینترنتی مختلفی برای معرفی بازی های کامپیوتری وجود دارد که به فراخور اهداف تجاری یا فرهنگی خود تلاش در معرفی بازی های دیجیتال یا سایر اهداف مانند تبلیغات دارند.
وی افزود: بنیاد ملی بازی های کامپیوتری هم تابحال با عرضه خدمات خود در چارچوب پایگاه اطلاع رسانی اسرا (ESRA) تلاش در معرفی بازهای مجاز داشته است. اما با صدمه شناسی صورت گرفته توسط معاونت نظارت و بررسی نیازهای خانواده ها تصمیم گرفتیم در اقدامی جدید مرجع کامل تری از بازی ها را در اختیار خانواده ها قرار دهیم.
معاون نظارت بنیاد با اشاره به اینکه الان در کنار بازی هایی که ناشر مشخصی دارند و برای آنها از جانب بنیاد مجوز صادر می شود، بازی های پرشمار دیگری وجود دارد که به علت مسائلی چون مشکلات مالکیت، مسائل فرهنگی، سرور خارجی پروانه انتشار برای آن صادر نشده است، اضافه کرد: خانواده ها حق دارند درباره نقاط ضعف و قوت آن اطلاعات کافی و جامع داشته باشند. بنابراین احتیاج به طراحی منبعی جدید بود تا بتواند به صورت عمومی درباره سوالات خانواده ها درباره همه بازی های پرطرفدار (اعم از مجوزدار، بدون مجوز و حتی غیرمجاز) اطلاعات کاملی عرضه نماید.
منصوری با اشاره به اینکه سایت «چه بازی» با برخورداری از اطلاعات بیشتر از ۳۲ هزار بازی در پلت فرم های مختلف، مرجع ملی در حوزه شناخت بازی های کامپیوتری خواهد بود، خاطرنشان کرد: تا آخر سال ۱۴۰۰ در کنار تکمیل روزانه بانک اطلاعات این درگاه (که به واسطه صدور مجوزها صورت می گیرد) شرح و معرفی بیشتر از ۱۰۰۰ بازی دیگر (عمدتا بازی های غیر مجاز و پرطرفدار) هم به سایت چه بازی اضافه خواهد شد. این مورد یکی از مهم ترین وجوه تمایز چه بازی با سایت قدیمی اسرا است.

رویکرد جمع سپاری در تولید محتوا
وی در تشریح سایر خصوصیت های دیگر سایت «chebazi.ircg.ir» اضافه کرد: در این پایگاه ضمن آنکه محتوای تالیفی (مطابق با نظام ملی رده بندی سنی بازی های کامپیوتر ای) برای بازی های منتخب در دسترس خانواده ها است، با عنایت به رویکرد جمع سپاری در تکمیل محتوا و همینطور احتیاج به اطلاع از زمینه های ذهنی مخاطبین، امکانی فراهم شده تا همه افراد خصوصا مربیان سواد رسانه ای، خانواده ها، گیمرها، علاقه مندان و افراد متخصص بتوانند ضمن امتیاز دادن به محتوای تولیدی بنیاد، نظرات و مطالب خویش را هم برای استفاده عمومی از راه گزینه «من نظر بهتری دارم» که در این سایت طراحی شده، ارسال نمایند.
معاون نظارت بنیاد اظهار داشت: بنیاد حداکثر تلاش خود برای عرضه شناخت دقیق از هر بازی (در قالب بخش های مختلف شامل معرفی کوتاه بازی، شرح داستان و روایت بازی، نکات مهم قابل تامل برای خانواده ها و حتی سخت افزار مورد نیاز برای بازی) را انجام داده است؛ اما با عنایت به نکات مختلفی همچون حجم بسیار انبوه بازی ها (مشتمل بر ۳۲ هزار عنوان) و عدم وجود نسخه قابل استفاده جدید برای برخی بازی های قدیمی (که ما برای تشکیل بانک جامع بازی های کشور ناگزیر از ثبت آنها در سایت بودیم) موارد یاد شده در بخشی از بازی ها هنوز تکمیل نشده است و امیدواریم که با جمع سپاری این محور هم تکمیل شود.
بنابر گزارش بنیاد ملی بازی های کامپیوتری، منصوری با اشاره به اینکه در این رویکرد گیمرها (بازی بازها) و حتی خانواده ها می توانند نظرات خویش را درباره رده بندی صورت گرفته عرضه کنند، تصریح کرد: سایت «چه بازی» در کنار نمایش رده بندی ملی بازی و همینطور رده سنی بازی در سایر نظام های شناخته شده جهانی، میانگین نظرات گیمرها و والدین را هم نمایش می دهد.

جستجوی پیشرفته با روش «فول تکست کاتالوگ»
رئیس ستاد ملی ساماندهی بازار بازی های کامپیوتری در مورد شیوه جستجوی بازی ها در این سایت هم اظهار داشت: برای کمک به جستجوی بهتر بازی ها، ضمن توجه به احتمال جستجوی بازی با نامهای مخفف و یا حتی احتمال درج اشتباه تایپی در هنگام جستجوی نام بازی های خارجی، کلیه بازی ها درون پایگاه ایندکس گذاری شده اند تا بسیار سریع تر از سایر روش ها (مانند به جستجوی like )جستجوی کاربران به نتیجه برسد.
عقیلی یکی دیگر از نگاههای مهم سایت جدید را گویاسازی برشمرد و در توضیح آن اضافه کرد: ما تلاش کرده ایم تمامی مفاهیم مانند پیکتوگرام های ۶ گانه، شاخصهای رده بندی بازی ها، معرفی سایر نظام های رده بندی بازی ها در سرتاسر جهان را به صورت جامع در اختیار خانواده ها بگذاریم تا با دغدغه کمتر و دانش بیشتر بتواند به آسانی در انتخاب بازی ها عمل کنند.
وی ادام داد: در همین رابطه و برای کاهش سردرگمی خانواده ها، رده بندی هر بازی را در سایر نظام های رده بندی جهان هم به خانواده ها اطلاع می دهیم تا ضمن اطلاع از وضعیت بررسی آن بازی در سایر کشورهای جهان، بدانند نباید نشان سایر نظام های رده بندی جهانی را ملاک انتخاب بازی قرار دهند.

درگاهی برای کمک به بازی سازان و افزایش شفافیت
معاون نظارت بنیاد ملی بازی های کامپیوتری در تشریح نکات در ارتباط با محور آموزش عمومی و گویاسازی مفاهیم، خصوصا با هدف کمک به بازی سازان اضافه کرد: تلاش شده در کنار سلسله اقدامات فناورانه خود (خصوصا پورتال صدور مجوزهای بنیاد)، با راه اندازی سایت جدید دیگری بنام nezarat.ircg.ir ضمن معرفی خدمات و مأموریت های معاونت نظارت بخصوص برای بازی سازان، کلیه آموزش های عمومی، آیین نامه ها و قوانین ملاک عمل را در دسترس قرار دهیم تا ضمن افزایش شفافیت، دسترس پذیری به مستندات را هم افزایش دهیم. ما حالا در شرایطی هستیم که نه تنها صف دریافت مجوزها برای همه مردم در دسترس می باشد، بلکه آنها می توانند مجوزهای صادره را هم دانلود یا مشاهده کنند.
عقیلی با اشاره به اینکه افزایش دسترس پذیری خانواده ها به بازی ها وجه دیگری هم دارد، اضافه کرد: روی سایت «چه بازی» اولا اسامی ناشرین مجاز که برای یک بازی خاص پروانه انتشار دریافت کرده اند (و تصویر پروانه انتشار بازی) برای خانواده ها نمایش داده شده و از سوی دیگر لینک دانلود بازی ها هم به مرور در صفحات هر بازی (و در صورت همکاری ناشرین) افزوده خواهد شد.
او همینطور تصریح کرد: در کنار امکان بهره مندی خانواده ها از خدمات مرکز تماس و مشاوره بنیاد (به شماره ۰۲۱۵۸۱۲۹) برای استعلام بازی مناسب سن فرزندانشان، این امکان را روی سایت«چه بازی» هم فراهم نموده ایم که بازی های مشابه (از نظر ژانر، رده سنی) در صفحه معرفی بازی ها به مخاطب پیشنهاد شوند. این مورد تا پیش از این حدودا نمونه مشابه نداشته است.

پیوستگی «چه بازی» با مرکز تماس بنیاد
معاون نظارت بنیاد ملی بازی های کامپیوتری درباره ایجاد تسهیل در دریافت گزارش های مردمی هم اضافه کرد: ما علاوه بر سامانه تلفنی ۰۲۱۵۸۱۲۹ (که آنرا در اسفند ۹۹ راه اندازی کردیم) در سایت «چه بازی» هم یک سیستم پیوسته پاسخگویی به سوالات مردم درباره بازی های کامپیوتری را شکل داده ایم، چون که فکر می نماییم تنها از این طریق است که بنیاد می تواند به مسیر اصلی احقاق حقوق عامه در این حوزه و ایفای نقش حمایت گری خود از خانواده ها (در کنار ایفای نقش حمایت گری از بازی سازان) جهت ارتقای سواد بازی، مدیریت مصرف و چالش های تربیتی آن بازگردد.
عقیلی افزود: بدین منظور ضمن آنکه خانواده ها می توانند شکایت خود درباره محتوای صدمه رسان بازی ها را ثبت کنند، می توانند درون صفحه معرفی هر بازی هم شکایت خویش را از راه بخش در نظر گرفته شده به اطلاع بنیاد برسانند. علاقه مندان جهت استفاده از خدمات عرضه شده در این سایت می توانند اینجا رجوع کنند.1400/03/23
22:37:38
5.0 / 5
246
تگهای خبر: آموزش , بازار , بانك , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web