نماینده بوشهر گناوه و دیلم در مجلس خبر داد:

كاهش چشم گیر خاموشی برق استان بوشهر طی هفته های آینده

كاهش چشم گیر خاموشی برق استان بوشهر طی هفته های آینده

به گزارش ایزو وب بوشهر نماینده مردم بوشهر گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی از کاهش چشم گیر خاموشی برق استان طی هفته های آینده اطلاع داد.


عبدالکریم جمیری در جمع خبرنگاران اظهار نمود: با پیگیری های نمایندگان استان و هماهنگی با وزارت نیرو و شرکت توزیع نیروی برق استان، مجوز انتقال برق مازاد شرکتهای مستقر در منطقه پارس جنوبی به شبکه برق سراسری صادر شده و در ایام آینده خاموشی ها در سطح استان کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در استان بوشهر کمبود تولید برق نداریم اذعان کرد: با وجود نیروگاه اتمی و نیروگاه هایی که در سطح استان وجود دارد مازاد بر مصرف استان برق تولید می نماییم و در اختیار هموطنانمان قرار می دهیم، حق مردم ما این نیست که با سوءمدیریت مسئولین گرفتار سختی و مشقت دوچندانی شوند.
نماینده مردم بوشهر گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی افزود: خاموشی ها دو بعد دارد، اول این که طول عمر تجهیزات توزیع به شدت کاسته می شود و با نخستین شرایط که و بارندگی گرفتار صدمه می شوند و خسارت زیادی به شبکه توزیع وارد خواهد شد، از سوی دیگر قطعی های مکرر برق خسارت فراوانی به اموال مردم وارد خواهد نمود که شرکتهای بیمه پاسخگوی این ضرر و زیان مشترکین نیستند.
جمیری اظهار داشت: ما مشکل تولید نداریم، ما مشکل سوء مدیریت داریم؛ ما در توازن تولید و مصرف برتری داریم و این خاموشی گسترده و بی ضابطه هیچ محلی از اعراب ندارد.
رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر ضمن اشاره به برگزاری نشست کمیسیون انرژی مجلس با وزیر نیرو اظهار داشت: در این جلسه به وزیر نیرو گفتم استان ما منابع و استعدادهای فراوانی برای تولید و مدیریت برق و مرتفع ساختن مشکل کم آبی دارد ولی متاسفانه به سبب ضعف مدیریت و عدم برنامه ریزی مناسب از این فرصت ها و ظرفیت ها استفاده مناسبی نشده است.
وی اضافه کرد: با مدیریت صحیح منابع میتوان مشکل فعلی کمبود آب شهرستان های گناوه و دیلم را رفع کرد. پیشنهاد کردیم به کشاورزان و دامداران منطقه مجوز راه اندازی چاه بدهند تا از آب آشامیدنی برای مصرف دام و آبیاری باغ ها استفاده نشود، ولی متأسفانه با سوءمدیریت ها هنوز در این حوزه اقدامی نشده و کماکان سهمیه بندی شدید و کمبود آب گریبانگیر مردم منطقه است.
جمیری اظهار نمود: این سوءمدیریت در زمینه سدسازی هم وجود دارد؛ به سبب وجود نداشتن سند جامع و انجام مطالعات دقیق در جاهایی سد بوجود آمده که حوضه آبریز وجود ندارد یا سدهای بالادستی آب را مهار کرده اند و در جاهایی که باید اقدامات آبخیزداری صورت گیرد اقدامی صورت نگرفته است.
نماینده مردم بوشهر گناوه و دیلم در مجلس اظهار داشت: در حوزه مدیریت مصرف برق هم این مشکلات دیده می شود، برخی از دستگاههای دولتی حاضر به پرداخت هزینه برق مصرفی خود نیستند و چندین میلیارد تومان مطالبات معوق در این حوزه وجود دارد، در صورتیکه میتوان از همین منابع برای اصلاح شبکه فرسوده توزیع و برق رسانی مناسب به مردم بهره برد.
وی تصریح کرد: یکی از مسائلی که بنده در جزیره خارگ دنبال می کردم نصب توربین برای تولید برق بود، پیگیری های زیادی در این خصوص صورت گرفت و نفت هم برای تأمین اعتبار پروژه قول مساعد داد، ولی متاسفانه با بی تدبیری و تعلل این پروژه تابحال اجرایی نشده است.
رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر با اشاره به اینکه همه این مشکلات از جنس مدیریت است، بیان نمود: در جلسه کمیسیون انرژی به وزیر نیرو گفتم که عمده مشکلات حوزه آب و برق حاصل ضعف مدیریت و عدم آینده نگری متولیان امر است. اینطور نمی گردد که در تابستان به فکر تأمین آب و برق بیفتیم، در صورتیکه همه می دانستند خشکسالی و کاهش بارش در تابستان مشکل ساز خواهد شد. با این گرمای شدید و طاقت فرسا به هیچ وجه این حجم از خاموشی و قطعی آب برای مردم ما پذیرفتنی نیست.
جمیری افزود: نباید برنامه های خاموشی استان ها دستوری باشد بلکه باید متناسب با ظرفیت موجود در استان ها اعمال شود. در استان ما با توجه به این گرمای طاقت فرسا 75 درصد سهمیه خاموشی به مردم تحمیل می شود، در صورتیکه در استانهای همسایه بار این خاموشی به بخش کشاورزی و دیگر بخش ها منتقل شده و فشار کمتری به خانوارها وارد می شود.
نماینده مردم بوشهر گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به مذاکرات صورت گرفته با شرکتهای پارس جنوبی اذعان کرد: سهم خاموشی روزانه استان بوشهر حدود 200 مگاوات است، با نظرات کارشناسی احصا شده، مقرر شد شرکتهای نفت و گاز منطقه، برق مازاد خویش را به شبکه سراسری تزریق کنند که میزان آن از سهمیه خاموشی استان هم بالاتر است.
وی اظهار نمود: امیدوارم با برنامه ریزی مناسب مدیران شرکت توزیع برق و بهره گیری از ظرفیت های موجود ظرف یک یا دو هفته آینده شاهد کاهش سهمیه خاموشی استان باشیم و بخش اندکی از بار سنگینی که بر دوش مردم عزیز ماست برداشته شود.1400/03/06
15:06:03
5.0 / 5
306
تگهای خبر: آینده , تجهیزات , تولید , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web