رئیس سازمان جهاد كشاورزی اردبیل خبر داد؛

پرداخت 160 میلیارد تومان خسارت به زارعین گندم در اردبیل

پرداخت 160 میلیارد تومان خسارت به زارعین گندم در اردبیل

به گزارش ایزو وب رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: در سال زراعی گذشته ۱۶۰ میلیارد تومان خسارت به زارعین گندم در استان اردبیل پرداخت شده است.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، خلیل نیکشاد عصر دوشنبه در مراسم گرامیداشت سوم خرداد در جهاد کشاورزی اردبیل اظهار نمود: استان اردبیل با پوشش ۱۹۲ هزار هکتار اراضی حاصلخیز و با اولویت گندم رتبه اول کشوری را در پوشش بیمه ای محصولات استراتژیک به دست آورد در حالیکه در سالهای گذشته این جایگاه همیشه دو رقمی بوده است.
وی به پرداخت ۳۱۶ میلیارد تومان خسارت به زارعین گندم اطلاع داد و خاطرنشان کرد: از این میزان پرداختی خسارت سهم استان اردبیل ۱۶۰ میلیارد تومان بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: ۱۵۰ میلیارد تومان مابقی این رقم در ارتباط با ۳۰ استان دیگر کشور است که نشان داده است بیشتر از نیمی از این پرداخت خسارت از راه بیمه ها در ارتباط با زارعین استان اردبیل با پوشش بیمه ای مناسب بوده است.
نیکشاد اضافه کرد: لزوم دارد ما از یک برنامه تحول آفرین با اندیشه برتر در حوزه کشاورزی استقبال نماییم تا شرایط خوبی را در تولید و عرضه محصولات کشاورزی به نظاره بنشینیم.
وی به ارتقا جایگاه استان در تولید محصولات در فضای بسته را خاطرنشان کرد و تصریح کرد: در ۴۰ سال قبل همواره استان اردبیل رتبه های آخر کشوری را در این عرصه داشته اما یک دفعه با توسعه این بخش جایگاه اول کشوری به استان اردبیل رسیده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان متوسط تولید محصول در فضای بسته را ۳۰۰ تن در هر هکتار اعلام نمود و افزود: البته در کشورهای اروپایی این میزان تا ۸۰۰ تن است که ۱۰ تا ۱۵ برابر تولید فضای باز می باشد.
وی به اجرای پروژه پایاب سد خداآفرین اشاره نمود و افزود: در این شبکه آبیاری بیشتر از یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده تا ۴۵ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی زیر کشت محصولات آبی برود.
نیکشاد پیشرفت ۹۵ درصدی را در اجرای این پروژه خاطرنشان کرد و افزود: ۱۱ هزار هکتار از اراضی ملی تابحال تعیین تکلیف شده و سال جاری با تلاش و پیگیری امیدواریم همه اراضی زیر پوشش به زیر کشت تولید محصولات زراعی برود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان نمود: در نظام دیپلماسی و تجارت جهانی آنچه که بسیار مهم و اساسی به نظر می آید قدرت تولید یک کشور است که می تواند میز دیپلماسی و سرنوشت کشورها را تغییر بدهد.
این مسئول خاطرنشان کرد: تمام تجهیزات و امکانات کشاورز و تولید با ارزش آن می تواند سرنوشت یک کشور را تغییر دهد که در این حوزه جمهوری اسلامی ایران جز ۱۰ کشور برتر در تکیه بر توان داخلی و خودکفایی مواد غذایی و غوت غالب مردم است.
وی به پوشش بیمه ای محصولات زراعی بخصوص گندم هم اشاره نمود و افزود: در این حوزه رتبه سوم کشوری به دست آمده و از راه وزارت نامه نگاری با مسؤلان استان به انجام رسیده است.

۵۰۰ هکتار به ظرفیت گلخانه ای اردبیل اضافه می شود
نیکشاد خاطرنشان کرد: سال قبل در کل کشور برای توسعه مجتمع های گلخانه ای ۴۲۰ میلیارد تومان منابع اختصاص یافته که سهم استان ۱۸۰ میلیارد تومان است که ۴۵ درصد سهم ملی را شامل می شود.
وی اظهار داشت: ۱۴ هکتار شهرک گلخانه ای استان در سال ۹۵ با تلاش و پیگیری های جدی الان به ۱۴۰ هکتار افزایش پیدا کرده و راه اندازی ۵۰۰ هکتار مجتمع های گلخانه ای هم در حال اقدام است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل صادرات این محصولات را به کشورهای مختلف بعنوان رویکرد اصلی خاطرنشان کرد و اضافه کرد: در این مجموعه ها بیشتر از ۵۰۰ نفر روزانه مشغول هستند که این خود می تواند ظرفیت عظیم در تولید محصولات با ارزش باشد.
در این مراسم که رئیس سازمان بسیج کارکنان سپاه حضرت عباس (ع) هم حضور داشت از سه نفر از رزمندگان و ایثارگران سازمان جهاد کشاورزی با اهدای لوح و هدایایی تجلیل شد.


منبع:

1400/03/04
10:06:13
5.0 / 5
375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web