با موافقت نمایندگان؛

كلیات طرح استقلال بانك مركزی تصویب گردید

كلیات طرح استقلال بانك مركزی تصویب گردید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح استقلال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را تصویب کردند.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس با ۱۹۹ رأی موافق، ۲۵ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۰ نماینده حاضر در جلسه علنی با کلیات طرح مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی موافقت کردند.
طغیانی: بانک مرکزی باید مستقل از دولت ها باشد
سیدمهدی طغیانی درباره طرح مذکور، اظهار داشت: بیشتر از ۱۲ سال است که کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طرح استقلال بانک مرکزی را مورد بحث و بررسی قرار داده است.
وی متذکر شد: از سال ۵۱ تابحال ارزش ریال همه ساله نسبت به سال قبل ضعیف تر شده است و همینطور بانک مرکزی به وظایف خود جهت حفظ ارزش پول ملی توجهی نکرده است
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خیلی از مشکلاتی که در اداره بانک مرکزی داریم به علت ضعف در قانون است، خاطرنشان کرد: در طرح مذکور تجارب دنیا در اداره بانک مرکزی مورد توجه قرار گرفته و پیشبینی شده است که بانک مرکزی مستقل از دولت ها و پاسخگو باشد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این طرح اقتدار نظارتی بانک مرکزی را تقویت می کند و ابزار قانونی در اختیار بانک مرکزی می گذارد تا با بانکهای متخلف برخورد کند.
وی اظهار داشت: در این طرح پیشبینی شده است که سیستم بانکی در راه تولید قرار گیرد و همینطور سیاستگذاری پولی بانک مرکزی تقویت شود و به کنترل تورم و کاهش التهابات اقتصادی بینجامد.
قادری: دولت ها مخالف اصلاح سیستم بانکی هستند
در ادامه جلسه، جعفر قادری در موافقت با طرح مذکور، اظهار داشت: متأسفانه تابحال کار جدی برای اصلاح سیستم بانکی انجام نشده است و ما انتظار داریم بانک مرکزی در جهت حفظ ارزش پول ملی گام بردارد.
وی بیان نمود: بعضی از نمایندگان معتقدند که باید منتظر بمانیم تا دولت جدید لایحه اصلاح نظام بانک مرکزی را به مجلس عرضه کند که باید بگویم این کار درست نیست، چون که منافع دولت ها اجازه نمی دهد طرح اصلاح سیستم بانکی در مجلس به نتیجه برسد و خودشان هم لایحه عرضه نمی کنند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کنترل و نظارتی بر بانکهای خصوصی صورت نمی گیرد و این رویه باید اصلاح گردد، خاطرنشان کرد: در این طرح بحث کنترل نقدینگی مورد توجه قرار گرفته است. یکی از اشکالات ما خلق نقدینگی برای اداره کشور است که در این طرح پیشبینی هایی شده است تا این اقدام دیگر انجام نشود.
پورابراهیمی: دولت همه کاره بانک مرکزی است
همچنین محمدرضا پورابراهیمی در موافقت با طرح مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی، اظهار داشت: وضعیت کنونی زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست، چون که حجم نقدینگی در این دولت به هفت برابر و ارزش پول ملی به یک هشتم تنزل پیدا کرده است.
وی بیان نمود: خلق پول به واسطه عدم نظارت بانک مرکزی مشکلات زیادی را برای کشور به وجود آورده است و معضل کسری بودجه هم به این علت است که دولت همه کاره بانک مرکزی است و از بانک مرکزی در زمان کسری بودجه استقراض می کند و این وضعیت را برای کشور به وجود آورده است.
صباغیان: مشکل اصلی بانکداری ما دریافت سود بانکی است
در ادامه جلسه محمدرضا صباغیان در مخالفت با طرح مذکور اظهار داشت: در این طرح بحث تقویت بانک مرکزی و کنترل تورم آمده است، در حالیکه رسالت بانک مرکزی همین است و نیازی نیست که طرح جداگانه ای برای آن تدوین شود.
وی بیان نمود: مشکل اصلی بانکداری ما سودهای کلان بانکی و ربا است که متأسفانه در این طرح راهکاری برای مقابله با آن در نظر گرفته نشده است و باید این مورد هم در این طرح حتما گنجانده شود.
زنگنه: باید در طرح استقلال بانک مرکزی پشتیبانی از تولید مدنظر قرار گیرد
همچنین محسن زنگنه در مخالفت با طرح مذکور، اظهار داشت: این طرح به هیچ عنوان در راه پشتیبانی از تولید نیست، بلکه به دنبال بستن دست بانکهای خصوصی است و صرفا در قسمت اهداف طرح، مقوله پشتیبانی از تولید آمده است اما در بخش های دیگر این طرح اثری از پشتیبانی از تولید وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه ساختار این طرح گرفتار به هم ریختگی است، اظهار داشت: مطابق با این طرح مقرر است ۹ نفر اقتصاددان بدون مسئولیت اجرایی و داشتن رابطه استخدامی با دولت، کل سیاست های پولی کشور را مورد نظارت قرار دهند که این کار درست نیست.
در ادامه جلسه حجت الاسلام محمدحسین حسین زاده بحرینی درباره این طرح، اظهار داشت: تا زمانی که سیستم بانکی اصلاح نشود، مشکل ربا و دریافت سودهای کلان بانکی هم حل و فصل نمی گردد.
وی بیان نمود: دولت، مدیران بانکی، تعدادی از اقتصاددانان دانشگاهی و همینطور تعدادی از اقتصاددانان حوزوی با طرح مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی مشکل دارند، در حالیکه ما به صورت کامل به ابهامات این افراد هم پاسخ داده ایم.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: بعضی از نمایندگان می گویند این طرح کپی برداری از شیوه اداره بانک مرکزی در غرب است، در حالیکه مجلس و مرکز پژوهشها مطالعه تطبیقی انجام داد و سیستم بانکی کشورهای موفق را مورد بررسی قرار داده ایم و جفاست که گفته شود ما در این حوزه کپی برداری کرده ایم.
گفتنی است که این طرح به صورت دوشوری بررسی خواهد شد و جزئیات آن در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد و نقطه نظرات نمایندگان مجلس هم در آن لحاظ می شود.منبع:

1400/02/26
19:23:30
5.0 / 5
630
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web