آخرین وضعیت گازرسانی در سال قبل

آخرین وضعیت گازرسانی در سال قبل

صنعت گاز در سالهای اخیر با تاکید بر توان داخلی توانسته گام هایی مطلوب برای توسعه گازرسانی و روشن کردن مشعل گاز در شهرها و روستاهای کشور بردارد و تلاش ها برای توسعه گازرسانی و بهره مندی مردم از گاز طبیعی تداوم دارد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۹۲ بمنظور انتخاب روش بهینه برای تامین انرژی مورد نیاز شهرها و روستاهای محروم از نعمت گاز توسط یک مشاوره دانشگاهی گزینه های مختلفی همچون انرژی های تجدیدپذیر، برق، گازرسانی با خطوط لوله، گاز مایع (ال پی جی)، گاز طبیعی فشرده (سی ان جی)، سوخت مایع نفت سفید یا نفت گاز، ال ان جی (گاز طبیعی مایع شده) ارزیابی شد و مطابق خروجی این مطالعه گازرسانی با خطوط لوله به شهرها و روستاها تا سقف مشخص شده برای هزینه برقراری هر انشعاب بعنوان سناریوی بهینه در دستور کار قرار گرفت.
از سال ۱۳۹۲ تا بهمن ماه ۱۳۹۹ به بیش از ۲۰ هزار روستا با قریب به یک میلیون و ۷۶۰ هزار خانوار گازرسانی شده و تعداد روستاهای گازرسانی شده از حدود ۱۴ هزار روستا به بیش از ۳۴ هزار روستا افزایش یافته است. در این بازه قریب به ۱۹۳ شهر با بیش از ۶۴۱ هزار خانوار گازرسانی شده است و الان بیش از ۹۸.۴ درصد جمعیت شهری کشور و ۸۴ درصد جمعیت روستایی کشور و در مجموع ۹۵ درصد از کل جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفته اند. این در حالیست که پوشش شبکه گازرسانی در ابتدای سال ۱۳۹۲ در جمعیت شهری ۹۵ درصد و در جمعیت روستایی ۵۴ درصد بوده است.
در کنار کارهای گسترده صورت گرفته برای راه اندازی شبکه توزیع گاز شهری و روستایی از سال ۱۳۹۲ تا حالا اقدام های گسترده ای برای جلوگیری از حبس گاز در منطقه پارس جنوبی صورت گرفته که همچون این موارد می توان به راه اندازی ۳۱ ایستگاه تقویت فشار و بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز جدید اشاره نمود که به شبکه انتقال گاز کشور اضافه شده و الان در مجموع ۲۲۰۵ کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز در شرکت های تابع شرکت ملی گاز ایران در حال ساخت است که ۱۰۴۲ کیلومتر آن لوله گذاری شده است.
مجموعه این طرح ها با ابتکار وزارت نفت و استفاده از ظرفیت بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و نیز ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بدون تحمیل هیچ نوع بار مالی به دولت و تنها از محل ایجاد درآمد حاصل از جایگزینی سوخت های مایع با گاز طبیعی اجرا شده و به این منظور تا حالا ۷۰ هزار میلیارد تومان برای مجموعه طرح های مورد اشاره هزینه شده است.
با اجرای این طرح ها از شروع سال ۱۳۹۳ تا حالا بیش از ۵۸ میلیارد لیتر فرآورده مایع به ارزش ۲۵ میلیارد دلار آزاد شده که نه فقط به رشد ۴ برابری صادرات فرآورده های نفتی کشور در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۲ کمک شایانی کرده، بلکه با کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۸ سبب کاهش انتشار آلاینده های هوا در کشور شده است. افزون بر این، توسعه گازرسانی زمینه ساز افزایش رفاه اجتماعی، حفاظت از محیط زیست به جهت جلوگیری از تعدی به مراتع و جنگل ها، اشتغال زایی قابل توجه، افزایش تقاضا برای کالاهای ساخت داخل، ایجاد زیرساخت لازم برای توسعه صنایع مختلف و توسعه طرح های عمرانی روستایی شده است.
در ادامه این اقدام ها، الان گازرسانی به ۲۶۳۲ روستا با ۱۸۴ هزار خانوار با اعتبار ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان در حال اجراست که با تکمیل آنها جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه گاز کشور از ۸۷ درصد فراتر می رود.
بیژن زنگنه، وزیر نفت بتازگی از بهره مندی ۹۵ درصدی مردم ایران از گاز طبیعی آگاهی داده است. همسو با این مساله باید اظهار داشت که سهم گاز طبیعی در سبد انرژی کشور بیش از ۶۵ درصد است و ۱۱۹۹ شهر با ضریب نفوذ ۹۸ درصد و ۳۲ هزار و ۳۴۸ روستا با ضریب نفوذ ۸۲ درصد از گاز طبیعی بهره مند هستند. تا حالا ۳۷ هزار و ۴۹۱ کیلومتر خطوط انتقال گاز و ۸۶ ایستگاه تقویت فشار گاز نیز به بهره برداری رسیده و ۸۵ نیروگاه گازرسانی شده است.
حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران هم از تولید روزانه هزار میلیون مترمکعب گاز در کشور آگاهی داده و اعلام نموده است که ایران با ظرفیت پالایش روزانه بیش از ۱۰۳۰ میلیون مترمکعب سومین تولیدکننده گاز طبیعی در جهان است. این روزها نیز قطار توسعه گازرسانی در کشور با شتاب بیشتری در حرکت است تا شاهد بهره مندی تعداد بیشتری از مردم کشور از گاز طبیعی باشیم.
وی با تاکید بر اینکه در توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید از هیچ بودجه دولتی استفاده نشده، اظهار داشت: کشور تا حالا ۱۲ میلیارد دلار از محل فروش سوخت مایعی که با گاز جایگزین شده درآمد داشته و این در حالیست که مجموع هزینه ها در این بخش ۶ میلیارد دلار بوده است.1400/01/02
01:04:36
5.0 / 5
721
تگهای خبر: توسعه , تولید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web