تقسیم حقابه هیرمند میان ایران و افغانستان كلید خورد

تقسیم حقابه هیرمند میان ایران و افغانستان كلید خورد

به گزارش ایزو وب مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو از آغاز کار نقشه برداری رودخانه هیرمند مرزی از سه شنبه توسط کارگروه مشترک دو کشور به منظور تحویل حقابه ایران از این رودخانه اطلاع داد.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت نیرو، عیسی بزرگ زاده ضمن اشاره به حضور هیئت بیشتر از ۲۰ نفره افغانستانی در ایران عنوان کرد: این هیئت به مدت یک ماه در زابل مستقر خواهند بود و در این زمان اکیپ های فنی دو کشور با حمایت مرزبانان ایرانی و افغانستانی وارد عرصه کار می شوند.
وی درباره نتایج نشست مشترک طرف های ایرانی و افغانستانی در سیستان و بلوچستان در مورد رودخانه هیرمند مرزی عنوان کرد: در این جلسه فرابخشی، وزارتخانه های نیرو، کشور، امور خارجه، دفاع و فرماندهی مرزبانی و دستگاه ها و مسؤلان استانی از ایران و همتایان افغانستانی آنها حضور داشتند.
بزرگ زاده ضمن اشاره به سرپرستی هیئت ایرانی توسط وزارت نیرو و هم حضور معاونان کمیساریایی ایران و افغانستان در این جلسه تصریح کرد: جلسات روز گذشته به کار خود آخر داده و امید است در مدت یک ماه که هیئت افغانستانی در ایران حضور دارد، کار نقشه برداری رودخانه مرزی هیرمند به پایان برسد.
وی هدف از نقشه برداری رودخانه هیرمند مرزی را که گفتگوهای آن از بیشتر از یک سال قبل شروع شده، استقرار سازه های دریافت حق آبه های ایران عنوان نمود. سازه هایی که لازم است به صورت دقیق طراحی شوند و از تجهیزات دقیق برخوردار باشند.
مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو تأاکید کرد: این تجهیزات باید مدرن باشند تا اطمینان حاصل شود که حق آبه ها منطبق بر مفاد معاهده ۱۳۵۱ رودخانه هیرمند تحویل ایران می شود.
وی تصریح کرد: بعد از تهیه نقشه ها، در گام بعد معاونان کمیسارهای دو کشور باید این نقشه ها را تأیید و مبادله کنند. این نقشه ها، نقشه های توپوگرافی رودخانه هیرمند است که ایران مقرر است سازه های آبگیری خویش را روی آن طراحی و اجرا نماید.
بزرگ زاده اظهار داشت: بدون تهیه این نقشه ها امکان طراحی سازه ها وجود ندارد. این مساله هم برای ایران و هم برای طرف افغانستانی حائز اهمیت می باشد و دو طرف باید مطمئن باشند که حق آبه داده و دریافت می شود.
وی اضافه کرد: پس از تحویل نقشه ها، لازم است کار طراحی و اجرای سازه ها صورت گیرد که برای این کار بودجه مورد نیاز هم تأمین شده است.
مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو با اشاره به اینکه باید کانال های دقیق بتنی طراحی شود که آب را از رودخانه تحویل بگیرد، اضافه کرد: در ابتدا لازم است تجهیزات اندازه گیری نصب شود تا مطمئن شویم که به چه میزان آب تحویل ایران می شود. تلاش می نماییم این کار در یک سال آینده تمام شود؛ به صورتی که کار اجرای آن در سال آبی جاری آغاز شود.

1399/11/14
23:55:52
0.0 / 5
690
تگهای خبر: آینده , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web